Stopa końsko szpotawa

STOPA KOŃSKO-SZPOTAWA

To wada wrodzona lub nabyta w okresie rozwoju dziecka, polegająca na deformacji stóp, które swym kształtem bardzo przypominają kij od golfa – stąd też i nazwa pochodząca z języka angielskiego „clubfoot”.

Stopa dotknięta wadą w ułożeniu podobna jest do ustawienia końskiego stopy – zgina się mocno w podeszwie kierując palce w dół. Ma też cechy szoptowatości przez bok stopy dotykający ziemi, a brzeg przyśrodkowy uniesiony w górze. Palce z podbiciem często skierowane są ro środka.

Wada stopy końsko-szpakowej najczęściej występuje u obu stóp, natomiast sporadycznie zdarza się, że dotyka tylko jedną kończynę. Wadę można wykryć już w okresie ciąży podczas kontrolnego badania USG.

Na czym polega wada końsko-szpotawa stopy?

Na wadę końsko-szpotawą składa się kilka czynników:

– za krótkie ścięgno Achillesa, które sprawia, że stopa dziecka wędruje do góry, przez co poruszać się może jedynie na palcach
– dolna okolica pięty wygina się do wewnątrz co skutkuje tym, że dziecko stawia na ziemi jedynie zewnętrzną część stopy
– skrócone ścięgna i wiązadła sprawiają, że stopy są podkurczone, a przednia ich część wygięta jest do wewnątrz

– zbyt wklęsły łuk podłużny stopy nie daje możliwości na właściwe przetaczanie, co sprawia, że na przód stopy spada zbyt wielki ciężar

Stopa końsko szpotawa-przyczyny

Stopa końsko-szpotawa może wstępować obok innych wad wrodzonych spowodowanych mutacjami genetycznymi. Przyczyny mogą też być neurogenne, pojawiające się przy rozszczepie kręgosłupa czy porażeniu mózgowym. Przypuszcza się też, że przyczyna może leżeć w nieodpowiednim ułożeniu dziecka w brzuchu matki, uciskiem jednej strony brzucha, zbyt dużej masy ciała dziecka i w wyniku tego zbyt małej przestrzeni, lub w wyniku owinięcia pępowiną. Do czynników przyczyniających się do powstania choroby zalicza się też nieodpowiednie zachowania kobiety w ciąży takie jak: palenie papierosów, spożywanie alkoholu, narkotyków, czy nieodpowiednich dla kobiet w ciąży leków. Wśród przyczyn wymienia się również nieprawidłowości pojawiające się w okresie kształtowania się dolnego odcinka rdzenia kręgowego, które często skutkują zaburzeniami, osłabionym napięciem niektórych partii mięśni przy jednoczesnym wzmożeniu napięcia innej grupy mięśni.

 

Stopa końsko szpotawa leczenie

Leczenie powinno nastąpić niezwłocznie po narodzinach dziecka, aby uzyskać jak największą poprawę lub nawet eliminację wady. Leczenie powinno być prowadzone przez lekarza oraz fizjoterapeutę.

Niezwykle ważne jest, aby od razu systematycznie i zaangażowaniem rozpocząć proces rehabilitacji, gdzie możliwe jest rozciągnięcie i korekcja stopy poprzez odpowiednie ćwiczenia. Fizjoterapeuta wykonuje odpowiednie techniki, metody oraz chwyty a następnie stabilizuje odpowiednim bandażem, aby utrzymać efekty pomiędzy wizytami. Co ważne, bandaż nie ogranicza ruchów dziecka i zakresu jego aktywności. W niektórych przypadkach stosuję się dodatkowo opatrunek gipsowy, który utrzymuję kończynę w stanie nieruchomości. Stosuje się go na krótki okres czasu, aby nie zaburzać i nie opóźniać rozwoju ruchowego dziecka.

Leczenie operacyjne

Wskazaniem do leczenia operacyjnego są duże wady, bardziej skomplikowane wady, w momencie, gdy rehabilitacje nie zlikwidowała w wystarczający sposób wady stopy.

 

Skutki zaniechania leczenie i rehabilitacji w przypadku stopy końsko szpotawej

W przypadku nie wprowadzenia leczenia wady stopy końsko-szpotawej dziecko ma wysoce ograniczoną sprawność fizyczną. W dodatku wada stopy oddziałuje na stawy kolanowe, biodrowe oraz na kręgosłup. Stawianie kroków staje się zbyt bolesne, nie wspominając o innych, bardziej wymagających aktywnościach ruchowych.

rehabilitacja stawów biodrowych
Rehabilitacja niemowląt- stopa końsko szpotawa może być rehabilitowana już od momentu narodzin

 

Rehabilitacja dzieci z wadami postawy w Warszawie- gdzie szukać pomocy?

Rehabilitację dzieci i niemowląt prowadzimy w oparciu o nowoczesne, uznawane na całym świecie- a co najważniejsze bezpieczne metody fizjoterapii: osteopatię, metodę Bobath, integrację sensoryczną

Jeśli chcesz skorzystać z rehabilitacji bądź uzyskać więcej informacji zapraszamy do kontaktu z Centrum Rehabilitacji i Osteopatii OSTEO-MED. Nasze Centrum mieści się w Warszawie na Ursynowie przy ul. Romera 10 lok. B2. Placówka czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-20.00.

Rezerwacja wizyt odbywa się pod numer 506-459-870 bądź drogą mailowa na adres: gabinet@osteopatia-warszawa.pl.

Centrum Rehabilitacji i Osteopatii OSTEO- MED to profesjonalne centrum rehabilitacji i osteopatii, które od lat skutecznie leczy dzieci i dorosłych. Sztab specjalistów z dziedziny osteopatii, fizjoterapii, rehabilitacji, ortopedii i traumatologii kompleksowo zadba o Twoje dziecko

 

Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med ul. Romera 10/B2

* rehabilitacja * osteopatia * fizjoterapia uroginekologiczna* fizjoterapia dzieci i niemowląt* ortopedia * terapia Orthokine* ortopedia dziecięca * dietetyka * fizykoterapia * diagnostyka USG * fala uderzeniowa * masaż pneumatyczny BOA MAX *

Zapraszamy do kontaktu pod numerem 506-459-87