Rehabilitacja stopy piętowej u dziecka

Stopa piętowa (hakowata)

Jakie są jej przyczyny, objawy, czynniki wywołujące schorzenie. Jak wygląda rehabilitacja stopy piętowej u dziecka

Stopa piętowa (hakowata) to schorzenie, które polega na zgięciu grzbietowym w stawie skokowym stopy lub w ustawieniu pionowym kości piętowej. To znaczy, że stopa skierowana jest palcami do góry i dziecko nie może jej samodzielnie opuścić. Co więcej ruch bierny wykonywany przez rodzica lub fizjoterapeutę jest także utrudniony. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w najbardziej nasilonym stopniu grzbiet stopy może sięgać przedniej ściany piszczeli.

Często schorzenie stopy hakowatej (piętowej) dotykające dzieci cofa się w momencie, gdy maluch zaczyna stawiać pierwsze kroki. Umacniają się wtedy mięśnie łydki, które ciągną piętę w górę. Niewielkie zniekształcenia z małym niedowładem mięśnia trójgłowego podudzia są najczęściej korygowane dzięki użyciu biernego rozciągania skurczonych okolic w połączeniu z ruchowymi ćwiczeniami, które przywracają ruch zginania podeszwowego.

Warto jednak pamiętać, że deformacja ta przybiera różny poziom nasilenia, czasem jest to niewielki problem w zgięciu podeszwowym stopy, a czasem jest to stopa uniesiona pod kątem ostrym względem podudzia. Niezależnie od stopnia nasilenia schorzenia nie można bagatelizować i w przypadku zauważenia nawet niewielkiej nieprawidłowości należy jak najszybciej skonsultować się z fizjoterapeutą. Niewielka deformacja może nie być trudna do skorygowania, jednak zaniedbane schorzenie wymaga leczenia operacyjnego.

 

Stopa piętowa (hakowata) objawy

Stopa dzieci, u których występuje problem stopy piętowej ma charakterystyczny kształt. Typowe jest ułożenie grzbietowej części stopy na brzusznej części piszczeli. Ponadto dziecko wykazuje nieprawidłowy skręt stopy. Widoczne są także ścięgna nadmiernie napiętych mięśni.

Przyczyny, czynniki ryzyka stopy hakowatej (piętowej)        

Jednym z głównych powodów występowania u dziecka stopy piętowej (hakowatej) jest późny okres prenatalny, w czasie którego dziecko nieprawidłowo ustawia stopę w ostatnich dniach trwania ciąży. Bardzo często ułożenie takie jest wymuszone w łonie matki np. Ułożenie pośladkowe lub też ciążka bliźniaczka sprzyja niewłaściwemu ustawieniu stopy dziecka.

Stopa piętowa (hakowata) może powstać także jako powikłanie pooperacyjne, np. W przypadku operacyjnego leczenia stopy końskiej.

Innym czynnikiem predysponującym do powstawania stopy hakowatej (piętowej) jest przebieg choroby Heinego- Medina. Należy także pamiętać, że stopa piętowa (hakowata) jest niejednokrotnie objawem współtowarzyszącym innym dysfunkcjom np. Dysplazji stawu biodrowego, dystorfii mięśniowej, przepuklinie oponowo-rdzeniowej itp.

 

Rehabilitacja stopy piętowej (hakowatej) u dziecka 

Ważnym elementem rehabilitacji stopy hakowatej(piętowej) u dziecka jest odpowiednio przeprowadzona diagnostyka. Polega ona na przeprowadzeniu wnikliwego wywiadu m.in. na temat przebiegu ciąży, porodu, a także wad wrodzonych występujących w rodzinie. Fizjoterapeuta bada ustawienie stóp dziecka, zniekształcenia, występowanie zmian skórnych. Fizjoterapeuta dziecięcy bada także ruchomość stawów stopy oraz stan układu mięśniowego. Jeśli uzna to za wskazane fizjoterapeuta pokieruje na konsultację z dodatkowym specjalistą np. Ortopedą dziecięcym lub neurologiem.

 

Fizjoterapeuta w przebiegu rehabilitacji schorzenia stopy piętowej wykorzystuje ćwiczenia mające na celu skorygowanie niewłaściwego ustawienia stopy. W parze z rozwojem dziecka fizjoterapeuta może zastosować stymulację układu mięśniowego do aktywizacji zginaczy stawu skokowego. W dalszym toku rehabilitacji fizjoterapeuta dziecięcy koncentruje się dodatkowo na właściwym wzorcu chodu.

rehabilitacja dzieci i niemowląt warszawa
Rehabilitacja stopy piętowej u dziecka. Przebieg wizyty jest bezbolesny i dostosowany do wieku dziecka jak też do stopnia deformacji.

Leczenie operacyjne stopy hakowatej (piętowej)

W przypadku, gdzie schodzenie nie zostaje skorygowane może być konieczne leczenie operacyjne. Po operacji czas unieruchomienia stopy wynosi od trzech tygodni do trzech miesięcy. W tym okresie, pomimo unieruchomienia kończyny, zaleca się kontynuowanie ćwiczeń zgodnie z zaleceniami fizjoterapeuty. Decyzję o wskazaniu do operacyjnej korekty schorzenia podejmuje ortopeda dziecięcy.

 

Rehabilitacja stopy piętowej u dziecka- cena

Aktualny cennik dostępny jest w zakładce Cennik

Zapytaj nas o pakiety promocyjne na rehabilitację niemowląt i dzieci

 

Rehabilitacja stopy piętowej w Warszawie- gdzie szukać pomocy?

W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med oferujemy Państwu kompleksową rehabilitację niemowląt oraz starszych dzieci.Rehabilitację dzieci i niemowląt prowadzimy w oparciu o nowoczesne, uznawane na całym świecie- a co najważniejsze bezpieczne metody fizjoterapii: osteopatię, metodę Bobath, integrację sensoryczną

 

Nasze Centrum mieści się w Warszawie na Ursynowie przy ul. Romera 10 lok. B2. Placówka czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-20.00.

Ponadto oferujemy Państwu konsultacje specjalistyczne z ortopeda dziecięcym wraz z diagnostyką USG.

Rezerwacja wizyt odbywa się pod numer 506-459-870 bądź drogą mailowa na adres: gabinet@osteopatia-warszawa.pl.

 

 

Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med ul. Romera 10/B2

* rehabilitacja * osteopatia * fizjoterapia uroginekologiczna* fizjoterapia dzieci i niemowląt* ortopedia * terapia Orthokine* ortopedia dziecięca * dietetyka * fizykoterapia * diagnostyka USG * fala uderzeniowa * masaż pneumatyczny BOA MAX *

Zapraszamy do kontaktu pod numerem 506-459-870 www.osteopatia-warszawa.pl