Rehabilitacja po mastektomii

Na czym polega zabieg mastektomii?

Zabieg mastektomii polega na usunięciu jednej bądź obu piersi najczęściej w wyniku toczącego się procesu nowotworowego. Ta forma leczenia stosowana głównie w przypadku nowotworów złośliwych. Leczenie operacyjne w formie doszczętnej ma na celu maksymalne obniżenie ryzyka nawrotu zmian nowotworowych.

 Łagodne formy najczęściej leczone są w sposób zachowawczym.

W zależności od rozległości zmian nowotworowych ingerencja chirurgiczna może polegać na:

  • wycięciu guza (zmiany nowotworowej) jako forma oszczędzająca
  • mastektomii
  • wycięciu wartowniczego węzła chłonnego
  • wycięciu układu chłonnego dołu pachowego

Leczenie oszczędzające polega na wycięciu zmiany chorobowej wraz z marginesem tkanki zdrowej (lub usunięciu całego kwadrantu piersi). Elementem operacji jest również usunięcie układu chłonnego dołu pachowego lub wartowniczego węzła chłonnego. 

Niestety nie każda pacjentka kwalifikuje się do tego sposobu leczenia. Wiele zależy od wielkości i zlokalizowania guza, wieku pacjentki  oraz oceny regionalnych węzłów chłonnych. Lekarz prowadzący również zwraca uwagę na wieloogniskowość i wieloośrodkowość.

Wówczas lekarz podejmuje decyzję o zastosowaniu leczenia radykalnego, które może obejmować następujące formy zabiegu:

  • – mastektomia sposobem Maddena- usunięcie gruczołu wraz z większą częścią pokrywającej go skóry oraz brodawki sutkowej. (Zabieg oszczędza mięsień większy i mniejszy)
  • – mastektomia zmodyfikowana sposobem Halsteda, która polega na usunięciu gruczołu, brodawki, skóry oraz mięśni piersiowych
  • – mastektomia polegająca na usunięciu elementów w/w wraz z usunięciem układu chłonnego dołu pachowego

Po zabiegu  kobieta narażona jest na różnego rodzaju deformacje. Po mastektomii pacjentki zmagają się z problemami związanymi z zaburzoną postawą (odstająca łopatka, skrzywienie boczne), ograniczeniami w zakresie ruchomości w obrębie obręczy barkowej, obrzęk chłonny, spadek siły mięśniowej w operowanej kończynie. 

Rehabilitacja po mastektomii

Rehabilitacja po mastektomii jest kluczowym aspektem w szybkim powrocie do sprawności. Ćwiczenia rehabilitacyjne mają na celu poprawę sprawności w obrębie kończyn górnych. Pacjentka otrzymuje instruktaż odnośnie pielęgnacji chorej kończyny jak równiez zestaw ćwiczeń do stosowania w domu.

Podczas rehabilitacji głównie skupiamy się na kończynie po stronie operowanej. Ważne jest  przywrócenie prawidłowego zakresu ruchu w stawach a także wzmocnienie siły mięśni. Istotnym aspektem jest również poprawa przepływu chłonki.

Drenaż limfatyczny, masaż pneumatyczny po mastektomii

U kobiet po mastektomii bardzo dobrze sprawdza się terapia z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury do masażu uciskowego . Masaż pneumatyczny BOA wykonuje się za pomocą specjalnie skonstruowanych rękawów,  które wypełnione są powietrzem pod odpowiednim ciśnieniem. Efektem jest powstawanie fal, które w delikatny sposób uciskają ciało. Rękawy stopniowo wypełniane są powietrzem.  Intencją zabiegu jest pobudzenie pracy naczyń limfatycznych i tym samym zwiększenie ich aktywności. Ważnym elementem rehabilitacji jest zwiększenie zdolności transportowania limfy. Ponadto zabiegi z wykorzystaniem masażu pneumatycznego pozwalają zwiększyć ilość skurczów mięśni gładkich przez co wzrasta efektywność przepływu chłonki. 

Należy pamiętać, że po zabiegu mastektomii bardzo ważną rolę odgrywa również samodzielna praca pacjentki . Podczas wizyty u rehabilitanta otrzymasz zestaw ćwiczeń do stosowania w domu. 

 

Potrzebujesz profesjonalnej rehabilitacji po zabiegu mastektomii? Zadzwoń do nas i zapytaj o szczegóły. Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od godziny 8.30-21.00. Telefon: 506-459-870.

 

Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med ul. Romera 10/B2

* rehabilitacja * osteopatia * fizjoterapia uroginekologiczna* fizjoterapia dzieci i niemowląt* ortopedia * terapia Orthokine* ortopedia dziecięca * dietetyka * fizykoterapia * diagnostyka USG * fala uderzeniowa * masaż pneumatyczny BOA MAX *

Zapraszamy do kontaktu pod numerem 506-459-870

.