Fibromialgia-rola osteopaty

FIBROMIALGIA- rola osteopaty w jej leczeniu

Fibromialgia (FMS) to wciąż mało znana choroba, która zaliczana jest do schorzeń o podłozu reumatycznym. Objawia się przewlekłym, ogólnym, rozlanym bólem ciała i mięśni, sztywnością stawów, ogólnym zmęczeniem oraz występowaniem tzw. punktów tkliwych, które charakteryzują sie nadmierną wrażliwością na ucisk.

 

Czym jest fibromialgia i jakie są jej objawy?

Fibromialgia to przewlekła, niezapalna choroba reumatyczna tkanek miękkich, która polega na nieprawidłowym odczuwaniu bólu. Termin fibromialgia po raz pierwszy został użyty w 1979 roku, zaś w 1990 roku Amerykańskie Towarzystwo Reumatologiczne scharakteryzowało i podało kryteria klasyfikacyjne tej choroby. Obecnie uważa się, że na fibromialgię cierpi około 4 % populacji. Choroba ta częściej, bo aż dziesięciokrotnie dotyka kobiet niż mężczyn. Występuje najczęściej u osob pomiędzy 35- 50 rokiem życia, choć zdarza się, że cierpią na nią nawet dzieci.

Dotychczas nie ma jednoznacznym przyczyn wystepowania tej choroby. Jednakże w badaniach, które zostały przeprowadzone wśród pacjentów chorych na fibromialgię stwierdzono:

– zaburzenia czwartej fazy snu ( NREM), która odpowiada za regenerację całego

organizmu. Nieprawidlowości w fazie NREM tłumaczą niektóre zaburzenia hormonalne

oraz zmęczenie;

– ponadto badania wykazały, iż w płynie mózgowo- rdzeniowym osob borykających się

z fibromialgią występuje nieprawidłowe stężenie substancji odpowiadających za

odczuwanie bólu ( serotonina);

– zaobserwowano zmniejszone stężenie somatomedyny C oraz podwyższone stężenie

substancji P działającej jako neuroprzekaźnik, który odowiada za przekazywanie

bodźców bólowych;

 

Jak dotąd nie udało się wskazać czynnika odpowiadającego za zaburzenia bólu. Niemniej jednak w tym miejscu wskazuje się m.in:

– podatność genetyczną;

– czynniki natury psychocznej tj. stres, głęboki uraz lub przebyta trauma;

– zakażenia np. boreliozą, HIV, HCV, HBV;

– skutek innej choroby. Chorzy na fibromialgię często borykają się z chorobami

autoimmunologicznymi tj. reumatoidalne zpalenie stawów, toczeń rumieniowaty

układowy czy choroba Hashimoto.

Osoby cierpiące na tę chorobę borykają się z uogólnionych bólem, który paradoksalnie nasila się podczas spoczynku. Dolegliwości bólowe przy fibromialgii mogą dotyczyć całego ciała bądź jego fragmentu. Ból najczęściej ma swój początek w okolicy krzyża skąd promieniuje wzdłuż kręgosłupa powodując dolegliwości rąk, łokci, barków, głowy, bioder, kolan, kostek oraz klatki piersiowej. Ponadto chorzy na fibromialgię zgłaszają bóle ścięgien, mięśni oraz więzadeł.

Należy pamiętać, że poza dolegliwościami bólowymi osoby borykające się z fibromialgią odczuwają takže szereg innych dolegliwości, do których nalezy m.in:

– bezsenność;

– zaburzenia nastroju;

– poranna sztywność mięśni i stawów;

– dokuczliwe bóle głowy o charakterze migrenowym;

zaburzenia pamięci i koncentracji;

– depresja;

– częste drętwienie i mrowienie kończyn;

– zawroty głowy;

– przyspieszony oddech i kołatanie sercab nawet w czasie spoczynki;

 

Rola osteopaty w leczeniu fibromialgii

 

Mecycyna osteopatyczna gloryfikującą twierdzenie, że organizm człowieka, stanowi jedność i całość w leczenie fibromialgii skupia sie nie na wybranych jednostkach bólowych lecz w oparciu o cały zespół dolegliwości.

Rolą osteopaty jest eliminacja czynnikow, które w sposób negatywny bądź destrukcyjny oddziałowują na układ odpornościowy, nerwowy, mechanizmy naprawcze organizmu oraz ich aktywizację do poprawnego działania.

Osteopata stosując specjalne techniki osteopatyczne daje chorym na fibromialgię szansę na poprawę jakości życia. Kluczową rolę odgrywa terapia manualna oraz zestaw ćwiczeń usprawniających. Szerzej n temat osteopatii pisaliśmy na naszej stronie. Sprawdź: osteopata Warszawa

 

 .