Nieprawidłowe napięcie u niemowlaka

Nieprawidłowe napięcie u niemowlaka

 Przyczyny nieprawidłowego napięcia mięśni u niemowlaka są bardzo różne i zależą od wielu czynników. Może być to spowodowane niedokrwistością, nadciśnieniem tętniczym, ale też może być to następstwo chorób, jakie przebyła matka podczas ciąży czy przedwczesnych skurczów porodowych. Warto pamiętać, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie i każde z nich potrzebuje innego okresu czasu, aby uczyć się i udoskonalać umiejętności ruchowe, jednak oznaki nieprawidłowego napięcia mogą być niekiedy mogą być trudne do zauważenia. W związku z tym warto udać się na wizytę kontrolną do fizjoterapeuty, aby móc zorientować się, czy napięcie mięśni i ruchy dziecka są wynikiem nieprawidłowości, czy po prostu maluch potrzebuje więcej czasu na opanowanie dużej motoryki. Nie należy bagatelizować objawów nieprawidłowości napięcia u niemowląt, gdyż nie leczone mogą doprowadzić do wad postawy, problemów z poruszaniem się, oraz silnych podkurczy mięśni.

Nieprawidłowe napięcie u niemowlaka może przybierać formę wzmożonego jak i obniżonego napięcia.

Wzmożone napięcie (zwane też hipertonią)

 Wzmożona napięcie mięśni jest wynikiem nieprawidłowej pracy układu nerwowego. Impulsy nie trafiają tam gdzie powinny, ponieważ przechodzą przez układ nerwowy, zanim trafią do mięśni a układ nerwowy u maluchów dopiero co się kształtuje. Czasem są to też problemy na poziomie czynności mózgu, który jeszcze nie jest w stanie w pełni kontrolować czynności pracy organizmu.

Częstą przyczyną wzmożonego napięcia niemowlaka są komplikacje okołoporodowe, takie jak czasowe niedotlenienie mózgu. Wzmożone napięcie często pojawia się też u wcześniaków, co swoje uzasadnienie ma w tym, że nie mają jeszcze wystarczająco ukształtowanego orgazmu.

 

 Objawy wzmożonego napięcia mięśni

Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt objawia się mocnym zaciskaniem piąstek, na tyle mocnym, że trudno rozłożyć dłoń malucha. Problem może stanowić również zmiana pozycji ciała niemowlaka – trudno wyprostować lub zgiąć nóżki, które są bardzo sztywne i często się krzyżują. Inne niepokojące objawy w obrębie motoryki dużej to nie wyciąganie przed siebie rączek malucha, gdy leży na brzuszku i nie unoszenie główki. Można też zaobserwować prężenie się dziecka, oraz wyginania się w łuk na boku na kształt litery C. Dodatkowo maluch ze wzmożonym napięciem ma bardzo niespokojny sen, często dławi się przyjmowanym pokarmem lub go zwraca, w ciągu dnia jest nerwowy, krzykliwy oraz często płacze.

 

Obniżone napięcie mięśniowe (hipotonia mięśniowa)

 

Tak jak w przypadku wzmożonego napięcia mięśniowego impulsy mają problem aby dotrzeć do mięśni przez problemy napotkane w układzie nerwowym, który jeszcze nie jest do końca rozwinięty.

Przyczyną obniżonego napięcia mięśniowego mogą być następstwem komplikacji okołoporodowych, wad rozwojowych mózgu, urazów.

Objawy obniżonego napięcia mięśni

Obniżone napięcie mięśniowe sprawia, że niemowlak „przelewa się przez ręce”, jego ciało jest bardzo wiotkie. Charakterystyczne dla dzieci o obniżonym napięciu mięśniowym jest to, że ich ruchliwość jest znacznie zaniżona. Dziecko nie próbuje unosić główki i nóżek, nie bawi się rączkami i nóżkami. Co więcej, nie wkłada stóp do buzi, co jest bardzo ważnym etapem poznawania przez dziecko swojego ciała, dzięki temu sprawdza, gdzie się zaczyna a gdzie kończy, odnajduje swoje miejsce w przestrzeni. Do innych objawów zalicza się: brak chwytania zabawek i przedmiotów, brak skupiania wzroku na osobie absorbującej czymś niemowlaka, przy podnoszeniu za ręce brak stabilizacji i podnoszenia głowy wraz z rękami, niechętnie ssie podczas karmienia oraz krztusi się pokarmem, rzadko płacze, wyjątkiem są momenty zmiany pozycji i przy próbie przewijania.

 

Wyraźnymi symptomami obniżonego napięcia mięśniowego w perspektywie wieku dziecka są:

  • nie trzymanie główki w wieku ok. 3 miesięcy
  • nie opanowana umiejętność siadania w wieku ok. 6 miesięcy
  • brak umiejętności siadania w wieku ok 9 miesięcy
rehabilitacja stawów biodrowych
Wzmożone napięcie mięśniowe rehabilitacja.

Nieprawidłowe napięcie u niemowlaka rehabilitacja 

Po zaobserwowaniu pierwszych objawów wzmożonego lub obniżonego napięcia mięśniowego u niemowlaka, należy zgłosić się do fizjoterapeuty w celu uzyskania fachowego obrazu dolegliwości, jak i rozpoczęcia odpowiedniego działania rehabilitacyjnego. Warto jednak pamiętać, że często objawy zaburzonego napięcia mięśniowego nie są łatwe do rozpoznania, dlatego należy udać się do specjalisty, gdy tylko dostrzeżemy niepojące sygnały. Warto też profilaktycznie sprawdzać (co jaki czas?) czy rozwój dziecka przebiega prawidłowo i bez komplikacji.

 

Bardzo ważne jest, aby nie przyspieszać rozwoju ruchowego dziecka. Aby dziecko mogło usiąść, w pierwszej kolejności jego mięsnie grzbietu i brzucha muszą być wystarczająco mocne. Przyspieszenie tych czynności, jak sadzanie dziecka zanim samo zacznie siadać, lub chodzenie z dzieckiem za rękę, zanim samo postawi pierwsze kroki często skutkuje bardzo poważnymi konsekwencjami, gdyż nie rozwinięte wystarczająco ciało może nie wytrzymać takiego obciążenia. W rezultacie dziecko wysoce narażone jest na problemy związane ze złymi nawykami napięciowymi i wadą postawy, które wiążą się z rehabilitacją.

 

Nieprawidłowe napięcie rehabilitacja niemowląt Warszawa- gdzie szukać pomocy?

W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med oferujemy Państwu kompleksową rehabilitację niemowląt oraz starszych dzieci, którą prowadzimy w oparciu o nowoczesne, uznawane na całym świecie- a co najważniejsze bezpieczne metody fizjoterapii: osteopatię, metodę Bobath, integrację sensoryczną

Czeka na Was zespół doświadczonych fizjoterapeutów, osteopatów i ortopedów. Oferujemy także diagnostykę USG np USG stawów biodrowych u niemowląt (poradnia preluksacyjna).

 

Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med ul. Romera 10/B2

* rehabilitacja * osteopatia * fizjoterapia uroginekologiczna* fizjoterapia dzieci i niemowląt* ortopedia * terapia Orthokine* ortopedia dziecięca * dietetyka * fizykoterapia * diagnostyka USG * fala uderzeniowa * masaż pneumatyczny BOA MAX *

Zapraszamy do kontaktu pod numerem 506-459-87