Fala uderzeniowa w rehabilitacji

Dzisiejszy wpis postanowiliśmy poświęcić tematyce fali uderzeniowej i jej zastosowaniu w rehabilitacji różnych schorzeń i dolegliwości bólowych.

Czym jest fala uderzeniowa?

Fala uderzeniowa (extracorporeal shock wave therapy) to nowoczesna, wysoce efektywna i co najważniejsze- bezpieczna metoda zabiegowa stosowana w rehabilitacji wielu schorzeń. Wytwarzana jest w specjalnym aparacie, a następnie za pomocą impulsów przenoszona do ciała przez specjalną głowicę

Fala uderzeniowa swoje zastosowanie w medycynie ma już od 1980 roku, kiedy to po raz pierwszy wykorzystano ją do rozbicia kamieni nerkowych. W terapii narządu ruchu wykorzystuje się ją od ponad 20 lat.

Fale uderzeniowe są salami akustycznymi, które przenoszę energię w miejsce dotknięte procesem chorobowym. Zabieg z jej wykorzystaniem korzystnie oddziałuje na redukcję napięcia mięśni oraz hamowaniu skurczów oraz usuwanie szkodliwych substancji (np. zwapniałe złogi). Co niezwykle istotne terapia falami uderzeniowymi pobudza do pracy niezbędny do odbudowy uszkodzonych tkanek kolagen.

Zastosowanie fali uderzeniowej w rehabilitacji

Fala uderzeniowa z uwagi na swoją wysoką skuteczność jest zabiegiem chętnie przepisywanym przez lekarzy. W rehabilitacji ceniona jest w szczególności za działanie analgetyczne czyli zmniejszające dolegliwości bólowe oraz stymulujące regenerację tkanek. Zastosowanie fali uderzeniowej znacznie wpływa na procesy gojenia. Poprzez stymulację tkanek dochodzi do zwiększonej produkcji kolagenu, pobudzenia metabolizmy oraz mikrokrążenia. Dzięki poprawie przepływu krwi dochodzi do usuwania z organizmu szkodliwych substancji.

Działanie fali uderzeniowej:

– poprawa metabolizm

– poprawa mikrokrążenia

– zmniejszanie dolegliwości bólowych

– wpływa na procesy odnowy komórkowej

– przyspiesza proces tworzenia kostniny

– zabieg z wykorzystaniem fali uderzeniowej wpływa na lepsze odżywienie tkanki łącznej

Kiedy polecana jest fala uderzeniowa (radiacyjna/ skupiona )

Do podstawowych zastosowań fali uderzeniowej należy:

– terapia przeciwbólowa, np. przy zespołach bólowych stawów
– leczenie schorzeń takich jak:

 • łokieć tenisisty,
 • łokieć golfisty,
 • kolano skoczka
 • ostroga piętowa,
 • ból nadgarstka
 • dolegliwości bólowe barku, któremu mogą towarzyszyć zwapnienia
 • ból biodra
 • chondromalacja rzepki
 • zapalenie ścięgna Achillesa, powięzi podeszwowej stopy
 • zapalenie kaletek maziowych
 • ból w pachwinie- leczenie uszkodzonych ścięgien i torebek stawowych

– terapia punktów spustowych
– leczenie zwapnień okołostawowych
– stymulacji procesu osteogenezy zrostu kostnego

Przeciwwskazania do zabiegu z wykorzystaniem fali uderzeniowej.

Wśród przeciwwskazań do zabiegu w użyciem fali uderzeniowej należy wymienić ciążę, choroby nowotworowe, Stan po przebytym w ciągu ostatnich 3 miesięcy zawale

Częstotliwość zabiegu

Ilość zabiegów z wykorzystaniem fali uderzeniowej jak również ich częstotliwość dobierana jest indywidualnie w zależności od problemu, z którym zgłasza się pacjent. U niektórych osób poprawa może nastąpić już po 1-2 spotkaniach, niemniej jednak może się zdarzyć, że wskazane będzie przeprowadzenie kilku sesji. Odstęp pomiędzy poszczególnymi zabiegami najczęściej wynosi 5-7 dni.

Fala uderzeniowa- cennik

Aktualny cennik dostępny jest na naszej stronie. Do wyboru oferujemy zabiegi pojedyncze jak również pakiety promocyjne. Proszę zwrócić uwagę, że w naszej ofercie posiadamy zarówno falę uderzeniowa radiacyjną jak również skupioną. Zabiegi wykazują podobny efekt terapeutyczny jednak różnią się aspektem technicznym oraz wskazaniami. W kwestii doboru odpowiedniego rodzaju fali uderzeniowej nasi fizjoterapeuci służą Państwu pomocą. Co istotne oferujemy także możliwość realizacji zabiegów fali uderzeniowej pod kontrolą USG.

Zapraszamy do Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med na zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej. Tel.: 506-459-870. Warszawa, ul. Romera 10.