Czworakowanie u niemowląt

Dlaczego dziecko nie czworakuje?

 

Przyczyn, przez które Twoje dziecko nie czworakuje może być wiele. Należy pamiętać, że nie zawsze są one związane z zaburzeniami w rozwoju dziecka.

Czworakowanie u niemowląt to bardzo ważny etap w rozwoju dziecka. Aktywności typu pełzanie, czworakowanie, przechodzenie z czworaków do siadu to bardzo ważne etapy, które generują dziecku możliwość wielokrotnego ćwiczenia zmiany pozycji. W konsekwencji dziecko nabywa możliwości trenowania równowagi i naprzemienności ruchu. Dzieki takiemu wielokrotnemu powtarzaniu schematów dziecko nabiera doświadczenia ruchowego. Pozyskane w ten sposób umiejętności przydają się do bezkolizyjnych zmian pozycji w życiu późniejszym.

Niekiedy zdarza się, że dziecko pomija etap czworakowania.

Twoje niemowlę jest zdrowe, to znaczy nie urodziło się z problemami neurologicznymi czy uszkodzeniem mózgu, ale mając 10 tygodni nie umie dynamicznie pełzać na dystansie 50 metrów dziennie?  Oznacza to, że wystapiły jakieś trudności, z którymi sobie ewidentnie nie radzi. Należy podkreslić w tym miejsccu, że brak czworakowania na tym etapie nie oznacza, że maleństwo się tego nie nauczy w ciągu najbliższych tygodni.

 

Opóźnienie w nauce czworakowania u niemowląt może sugerować, że wystapiły trudności, z którymi maleństwo sobie nie radzi, a rodzic najprawdopodobniej ich nie dostrzega.

Przyczyny zaburzonego czworakowania u dziecka

 

Jest wiele przyczyn, które mogą wpłynąć na zaburzenie etapu czworakowania u niemowląt. Jedną z najczęściej występujących jest obniżone napięcie mięśni stabilizujących tułów, za które odpowiadają między innymi mięśnie brzucha. Do innych przyczyn zaliczyć możemy wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe kończyn górnych. Dodatkowo na zaburzenia czworakowania może wpływać brak umiejętności wykonywania naprzemiennych ruchów, brak motywacji oraz niewłaściwe warunki do czworakowania

 

Jeśli oberwujesz że Twoje dziecko nie czworakuje, lub robi to w sposób nieprawidłowy i chcesz się dowiedzieć jaka jest tego przyczyna warto zgłosić się na konsultację do fizjoterapeuty/ osteopaty specjalizującego się w rehabilitacji niemowląt.

 

Podczas takiej wizyty fizjoterapeuta zbada Twoje dziecko i przeprowadzi delikatną terapią manualną (rehabilitacją). Ponadto na takiej wizycie otrzymasz instruktaż do samodzielnej pracy z dzieckiem. Dowiesz się, jakie ćwiczenia należy wykonywać z dzieckiem, aby rozwinąć jego równowagę i ułatwić określenie położenia ciała w przestrzeni. Ponadto fizjoterapeuta  pokaże Ci w jaki sposób można ćwiczyć sprawność manualną od urodzenia i dlaczego jest to takie ważne.

 

W jakich innych sytuacjach wskazana jest rehabilitacja niemowląt?

Najczęstsze problemy występujące u dzieci, w których wskazana jest rehabilitacja to:

  • problemy z jedzeniem i ssaniem;
  • refluks;
  • kolka;
  • zaparcia;
  • asymetria i zniekształcenia głowy;
  • płaczliwość.
  • nadpobudliwość;
  • zaburzenia snu;
  • kręcz szyi;
  • wzmożone napięcia;
  • nierówna praca rączkami i nóżkami;

Rehabilitacja niemowląt cennik:

Aktualne ceny dostępne są w zakładce cennik. Zapytaj nas o pakiety promocyjne. .

Rehabilitacja niemowląt w Warszawie- gdzie szukać pomocy?

Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med oferuje Państwu kompleksową rehabilitację niemowląt oraz porady specjalistów z dziedziny ortopedii wraz z wykonaniem badania USG- np. USG stawów biodrowych.

Rehabilitację dzieci i niemowląt prowadzimy w oparciu o nowoczesne, uznawane na całym świecie- a co najważniejsze bezpieczne metody fizjoterapii: osteopatię, metodę Bobath, integrację sensoryczną

W celu rezerwacji wizyt zapraszamy do kontaktu pod numerem 506-459-870. .

 

Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med ul. Romera 10/B2

* rehabilitacja * osteopatia * fizjoterapia uroginekologiczna* fizjoterapia dzieci i niemowląt* ortopedia * terapia Orthokine* ortopedia dziecięca * dietetyka * fizykoterapia * diagnostyka USG * fala uderzeniowa * masaż pneumatyczny BOA MAX *

Zapraszamy do kontaktu pod numerem 506-459-87