Ciąża i poród- jak się przygotować

Ciąża i poród- jak się przygotować, rehabilitacja

Ciąża to szczególnie piękny i ważny okres w życiu każdej kobiety, w trakcie którego w organizmie przyszłej mamy zachodzi wiele zmian zarówno w układzie hormonalnym, krwionośnym oraz ruchu. Zmiany te są naturalnym etapem jednakże potrafią być źródłem bólu i dyskomfortu.
Zmianie ulega postawa oraz ciężar ciała, który w miarę rozwoju ciąży zmienia środek ciężkości. Ponadto dochodzi do rozluźnienia na poziomie aparatu więzadłowo-torebkowego w wyniku czego u kobiet ciężarnych bardzo często występują przeciążenia stawów, więzadeł, powięzi oraz bóle w okolicy kręgosłupa czy stawów krzyżowo-biodrowych. Bardzo wiele kobiet w ciąży skarży się na uczucie zgagi. Za stan ten odpowiada fakt, iż dziecko rozwijające się w brzuchu matki uciska przeponę wraz z narządami wewnętrznymi powodując tym samym dokuczliwą zgagę lub nudności, a nawet trudności w oddychaniu. Kolejną bardzo często występującą dolegliwością są obrzęki, limfatyczne i żylaki na nogach. Przyczyną są między innymi napięcia w obrębie miednicy, które utrudniają odpływ krwi żylnej z dolnej części ciała. Również wiele przyszłych mam zgłasza się do Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med z problemem polegającym na drętwieniu, mrowieniu a nawet bólu dłoni. W terminologii medycznej stan ten określamy mianem zespołu cieśni nadgarstka, który pojawia się w wyniku obrzęku torebki stawowej nadgarstka i analogicznym zmniejszeniem przestrzeni kanału nadgarstka gdzie przebiega nerw pośrodkowy. Ucisk na ten właśnie nerw powoduje opisane wyżej objawy.
To tylko niektóre dolegliwości, z którymi borykają się kobiety w ciąży. Przykłady można by mnożyć choćby jeszcze o ataki rwy kulszowej, bóle szyj, spojenia łonowego, bóle podbrzusza, zawroty głowy, rozejście kresy białej itp.

 

Rehabilitacja kobiet w ciąży

Ciąża to okres wymagający szczególnej troski i z tego względu stosowanie wielu zabiegów w tym przyjmowanie lekarstw przeciwbólowych jest niewskazane. Nie oznacza to jednak, że kobieta w ciąży musi żyć w bólu i dyskomforcie aż do momentu rozwiązania. Po poradę warto udać się do doświadczonego osteopaty, który zaproponuje odpowiednią rehabilitację.
Osteopatia to metoda diagnozowania i leczenia za pomocą zabiegów manualnych, które są bardzo skuteczne a co najważniejsze niezwykle łagodne wysoce bezpieczne. Przez to osteopatia z powodzeniem może być stosowane także u kobiet w ciąży. Zabiegi, które wykonuje osteopata pomogą Ci nie tylko zniwelować ból, dyskomfort czy złagodzić napięcia, ale także przygotują Ciebie i Twoje dziecko do porodu.

Urazy jako żródło licznych problemów

Nabyte urazy w okolicy kości krzyżowej, ogonowej lub odcinka kręgosłupa lędźwiowego mogą być źródłem licznych napięć występujących w miednicy i więzadłach. Stan ten z kolej wpływa na zmniejszenie przestrzeni miednicy co jest niekorzystne zarówno dla kobiety jak i jej dziecka. Ponadto wiele kobiet boryka się także z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu miednicy, która w znacznym stopniu może utrudnić poród, bowiem może kolidować z przedostaniem się dziecka przez kanał rodny. Osteopata za pomocą odpowiednich technik osteopatycznych może przywrócić prawidłowe funkcjonowanie miednicy co znacznie ułatwi poród i wpłynie na zdrowie malucha oraz szybszy powrót mamy do zdrowia.

Z opieki osteopaty warto również skorzystać po porodzie, aby zapobiec wielu problemom np. słabość dna miednicy, bóle klatki piersiowej lub sprawdzić czy nie powstała przepuklina/rozejście kresy białej, która jest bardzo istotna dla prawidłowego funkcjonowania kręgosłupa oraz układu pokarmowego. Szerzej o profilaktyce po porodzie i roli osteopatii będziemy opowiadać w następnych artykułach.

Bardzo ważne jest aby w trakcie ciąży pozostawać pod opieką doświadczonego osteopaty

Fizjoterapia uroginekologiczna, opieka okołoporodowa

Oferujemy również kompleksową fizjoterapię uroginekologiczną wraz z niezbędną diagnostyką USG

  • przygotowanie do porodu
  • profilaktyka poporodowa
  • bóle kręgosłupa, miednicy
  • rozejście mięśni prostych brzucha (kresa biała)
  • nietrzymanie moczu, czestomocz
  • obniżenie ścian pochwy
  • bóle kości ogonowej

Ponadto pomoc fizjoterapeuty uroginekoloficznego wskazana jest w przypadku nastepujących problemów:

  • dyspareunia (bolesne współżycie)
  • nietrzymanie stolca, gazów
  • zrosty, blizny po cesarskim cięciu, nacięciu krocza
  • rwa kulszowa
  • zastój mleka w piersi
  • hemoroidy, zaparcia
  • zespół cieśni nadgarstka, mrowienie/ cierpnięcie dłoni
  • badanie per vagium/ per rectum

Skontaktuj się z nami! Chętnie odpowiemy na Twoje pytania Nr telefonu 506-459-870