Rozejście kresy białej rehabilitacja

Rozejście kresy białej: rehabilitacja, objawy, przyczyny

Czym jest kresa biała (linea alba)

Kresa biała z lac. linea alba to splot kolagenowych włókien rozcięgien mięśni skośnych i poprzecznych brzucha,  przebiegających od wyrostka mieczykowatego przez pępek do spojenia łonowego.

Anatomicznie mięsień prosty brzucha dzieli się na dwie części, które położone są symetrycznie po obu stronach linii pośrodkowej ciała. Złączone są silnym pasmem łącznotkankowym, które nazywamy kresą białą.

Włókna ścięgniste blaszki przedniej pochewki mięśnia prostego częściowo przechodzą w blaszkę tylną przeciwległej strony i odwrotnie. Włókna te w zależności od budowy mogą krzyżować się wiele razy. Wówczas  taka ściana brzucha wykazuje większą odporność na siły rozciągające. W miejscach skrzyżowania mięśni skośnych zewnętrznych i wewnętrznych powstają niewielkie, równoległoboczne otwory, przez które przebiegają gałązki naczyniowe i nerwowe. Właśnie te miejsce są wyjątkowo narażone na rozejścia włókien i powstawania przepukliny kresy białej. Jako rezultat zauważalne jest uwypuklenie najczęściej sieci większej, która może tworzyć worek przepuklinowy. Kiedy dojdzie do sytuacji, w której zwiększone ciśnienie jamy brzusznej powoduje powiększanie się tych szczelin, wówczas może dojść to tzw. przepukliny kresy białej.

Na czym polega rozejście kresy białej?

Rozejście kresy białej polega na ścieńczeniu struktury na jej przebiegu i charakteryzuje się zmianą kształtu z często wyczuwalnym uwypukleniem przedniej ściany jamy brzusznej w linii pośrodkowej. Prawidłowo kresa biała jest bardzo wąska w okolicy pępka (najszersze miejsce) ma średnio około 2-2.5 cm, jednakże w następstwie ciąży staje się ona szeroka co sprawia, że mięśnie rozsuwają się na boki. Zwiększenie w trakcie ciąży poziomu melanotropiny odpowiada ze zwiększoną produkcję melaniny, odpowiedzialnej za pigmentację włosów i skóry. Dlatego też u kobiet w ciąży kresa biała zaczyna zmieniać kolor stając się ciemnym pasmem przedzielającym brzuch na prawa i lewą połowę.

 

Rozejście kresy białej to powszechny problem wielu kobiet

Rozstęp mięśnia prostego brzucha jest przypadłością, z którą boryka się wiele kobiet po ciąży, niezależnie od masy ciała. W czasie ciąży macica kobiety rozrasta się, zaś hormony prowadzą do rozciągnięcia mięśni brzucha oraz powięziowego szkieletu. To naturalny etap mający na celu umożliwienie dziecku sprawnego opuszczenia kanału rodnego matki. Po porodzie wraz z obkurczaniem macicy mięśnie powinny powrócić na swoje uprzednie miejsce. Nie zawsze jednak do tego dochodzi i w rezultacie pomiędzy mięśniami może dojść do powstania przestrzeni wzdłuż brzucha.  W takiej sytuacji mięśnie te nie tworzą już solidnej przedniej ściany brzucha, osłabiają jego boczne ściany oraz zmieniają w konsekwencji równowagę sił w obrębie tułowia co w konsekwencji jest powodem wielu problemów.

Kresa biała występowanie

Należy mieć na uwadze, że kresa biała występuje u wszystkich ludzi, jednakże nie u każdego jest widoczna. Kobiety w ciąży zaczynają ją dostrzegać, bowiem w wyniku zmian hormonalnych zachodzących w ich organizmie dochodzi do zwiększenia się poziomu progesteronu, estrogenu oraz melanotropiny. To właśnie melanotropiny  powoduje zwiększenie poziomu melaniny, która z kolei odpowiada za pigmentacje skóry i włosów. W związku z tym u kobiet w ciąży kresa biała zaczyna ciemnieć i zauważalna jest  jako ciemna kreska dzieląca brzuch na prawą i lewą stronę.

Jak już zostało wspomniane, poporodowe rozejście kresy białej należy do najczęstszych przyczyn występowania rozejścia kresy u kobiet. Najbardziej narażone są kobiety, u których miejsce miała ciąża mnoga. Nie bez znaczenia jest także wiek przyszłej mamy- ryzyko wystąpienia rozejścia kresy białej zwiększa się po 35 roku życia. Do innych przyczyn rozejścia kresy białej zaliczamy czynniki takie jak: cukrzyca ciążowa, wysoka masa urodzeniowa dziecka, ułożenie dziecka w macicy, a także liczne ciąże.

Problematyka kresy białej 

Rozejście kresy białej to tylko ubytek estetyczny. To bardzo poważny problem, którego nie należy bagatelizować.

Mięśnie brzucha pełnią kluczową rolę w utrzymywaniu odpowiedniego ciśnienia w jamie brzusznej, stabilizacji tułowia oraz miednicy. Dodatkowo wpływają na aktywność mięśni przykręgosłupowych, napięcie powięzi piersiowo-grzbietowej i piersiowo-lędźwiowej. Zaniedbania związane z kresą białą mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami na poziomie funkcjonowania całego ciała jak też mogą być źródłem wielu dysfunkcji i dolegliwości bólowych.

 

Rehabilitacja rozejścia kresy białej

Przed przystąpieniem do rehabilitacji rozejścia kresy białej należy dokonać oceny stopnia rozejścia oraz czy towarzyszy temu przepuklina/przepukliny. Jest to bardzo istotna kwestia, bowiem niestety bardzo częstym następstwem rozejścia kresy białej jest pojawienie się przepukliny pępkowej, która stanowi bardzo poważny problem. Jest to otwór, przez który zawartość jamy brzusznej może przedostawać się z wnętrza do worka przepuklinowego zlokalizowanego pod skórą. Problem pojawia się w sytuacji kiedy to dochodzi do uwięzienia owej zawartości w worku przepuklinowym. Przyczyn takiej patologii doszukiwać się można m.in. w sytuacji zaciśnięcia ( np. jelit) pierścieniem przepuklinowym czy pojawienia się zrostu pomiędzy zawartością a ścianą worka przepuklinowego.

Kluczowe jest aby w porę wychwycić niepokojące symptomy i wdrożyć odpowiednie postępowanie rehabilitacyjne. W terapii rozejścia mięśni brzucha bardzo dobrze sprawdzają się techniki terapii manualnej, np. techniki powięziowe, wisceralne, praca na tkankach miękkich itp. Warto zastosować też specjalistyczne plastry kinesiotaping.

 

Rozejście kresy białej rehabilitacja- gdzie szukać pomocy?

Problem rozejścia kresy białej dotyczy Ciebie? Przyjdź do nas! W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med czeka na Ciebie doświadczony zespół fizjoterapeutów i osteopatów. Oferujemy także kompleksową fizjoterapię uroginekologiczną i opieką okołoporodową wskazaną m.in. w sytuacjach takich jak:

  • przygotowanie do porodu
  • profilaktyka poporodowa
  • bóle kręgosłupa, miednicy
  • rozejście mięśni prostych brzucha (kresa biała)
  • nietrzymanie moczu, czestomocz
  • obniżenie ścian pochwy
  • bóle kości ogonowej
  • dyspareunia (bolesne współżycie)
  • nietrzymanie stolca, gazów
  • zrosty, blizny po cesarskim cięciu, nacięciu krocza
  • rwa kulszowa
  • zastój mleka w piersi
  • hemoroidy, zaparcia
  • zespół cieśni nadgarstka, mrowienie/ cierpnięcie dłoni
  • rozejście spojenia łonowego
  • badanie per vaginum/ per rectum

Zapraszamy Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med ul. Romera 10 / b2 Warszawa- Ursynów Kontakt: 506-459-87O

Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med specjalizuje się w kompleksowej rehabilitacji kobiet w ciąży i po porodzie. Jeśli więc zauważyłaś lub podejrzewasz, że doszło do rozejścia kresy białej nie zwlekaj i umów się na wizytę. Pamiętaj, że odpowiednio wcześnie podjęta rehabilitacja kresy białej pomoże osiągnąć szybkie efekty i pozwoli uniknąć operacji. 

Zadzwoń do nas: 506-459-870

 .