Smartfony a kręgosłup

Smartfony a kręgosłup

Wraz z postępem technologicznym nastąpiła era smartphonów . Właściwie każdy z nas jest jego posiadaczem. Smartfony są w powszechnym użyciu dzieci, młodzieży, dorosłych oraz seniorów. Smartfony łączą w sobie wiele użytecznych opcji i ich funkcjonalność jest kwestią bezdyskusyjną, niemniej jednak czy ich używanie  nie jest  obojętne dla naszego kręgosłupa.
Do smartfona zaglądamy wiele razy dziennie. Większość z nas, gdy tylko ma wolną chwilę, sprawdza wiadomości, posty na Facebooku, odbiera maile itp. Robimy to niemal wszędzie: na ulicy, w metrze, na przystanku, w poczekalni. Wszędzie można spotkać ludzi z charakterystycznie skuloną sylwetką, zapatrzonych w kolorowy wyświetlacz. Wiecie, że socjolodzy nazywają nasze pokolenie “pokoleniem pochylonej głowy”?
Naukowcy z New York Spine Surgery and Rehabilitation Medicine w USA obliczyli, że pozycję ze schyloną głową utrzymujemy łącznie przez 2-4 godziny dziennie. Łatwo obliczyć, że rocznie daje do 1400 godzin dodatkowego nacisku wywieranego na nasz kręgosłup. I to tylko za sprawą smatfonów. A co z osobami, które dodatkowo godzinami ślęczą nad laptopami? Suma tysięcy godzin rocznie w niewłaściwej postawie robi wrażenie…

Co się dzieje z naszym kręgosłupem kiedy korzystamy ze smartfona?

Podczas wpatrywania się w ekran smartfona pochylasz nie tylko głowę, ale też całą górną połowę ciała. W takiej pozycji obciążeniu ulega odcinek piersiowy i szyjny kręgosłupa a także stawy, które łączą czaszkę z kręgosłupem.
Jakie to ma dalsze konsekwencje? Otóż początkowo dochodzi do przeciążania układu mięśniowego. Obciążenia które powinny być generowane na kręgosłup ustawiony w fizjologicznej lordozie w odc. C, nagle przenoszone są na mięśnie szyi.
Powstaje nieprawidłowość polegająca na nadmiernym  rozciąganiu mięśni grzbietu w odcinku piersiowym oraz karku. Mięśnie klatki piersiowej ulegają osłabieniu i licznym przykurczom.  W dalszej konsekwencji powstają problemy z torebkami stawowymi, więzadłami i dyskami w obrębie kręgosłupa.
Skąd aż taka ilość przeciążeń?
Warto w tym miejscu przytoczyć wnioski naukowców, którzy przeprowadzili testy na modelu 3D ludzkiego kręgosłupa. Sama głowa waży około 5,5 kg i jest to optymalne obciążenie dla odcinka szyjnego. Kiedy trzymamy ją prosto naciskamy na kręgosłup w pozycji pionowej, czyli takiej, do której kręgosłup jest przystosowany. Problem zaczyna się w momencie kiedy głowa jest pochylona. W najgorszym możliwym układzie, kiedy szyja ugięta jest pod kątem 60 stopni, nacisk wywierany na kark jest równy 27 kg.
Wyniki badań przedstawia dokładniej zdjęcie poniżej.
rehabilitacja warszawa
osteopata warszawa

Jakie są konsekwencje takich zaniedbań i prawidłowości?

Przede wszystkim wpływa to na naszą postawę. Nawarstwiające się przeciążenia generują szereg dolegliwości, do których  najczęściej zaliczamy:
•bóle kręgosłupa piersiowego i szyjnego, (szerzej o problemie pisaliśmy w dziale rehabilitacja kręgosłupa)
•zmiany w napięciu mięśni, uczucie sztywności mięśni karku,
•wady postawy: głównie hiperkifoza piersiowa,
•ból barków, czasmi kończyn górnych,
•zwyrodnienia w obrębie kręgosłupa,
•w skutego nieprawidłowej biomechaniki ciała nieprawidłowo uciskane są organy wewnętrzne oraz naczynia krwionośne
• napięte mięśnie mogą tworzyć cieśnie dla nerwów, przez co pojawią się objawy neurologiczne jak drętwienia, mrowienia, ból.

A jeśli już zaniedbałeś/ aś swój kręgosłup i odczuwasz np. bóle kręgosłupa… Odwiedź gabinet osteopaty! Specjalista za pomocą terapii manualnej będzie dążył do zmniejszenia napięcia mechanicznego w stawach i tkankach miękkich, odzyskania ruchomości w stawach a także zniwelowania bólu i sztywnościLeczenie osteopatyczne może obejmować połączenie wielu technik na przykład  masaż tkanek miękkich, artykulacje, techniki  BLT. i inne. Techniki te zmniejszają napięcia mechaniczne w stawach i tkankach miękkich.

Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med ul. Romera 10/B2

* rehabilitacja * osteopatia * fizjoterapia uroginekologiczna* fizjoterapia dzieci i niemowląt* ortopedia * terapia Orthokine* ortopedia dziecięca * dietetyka * fizykoterapia * diagnostyka USG * fala uderzeniowa * masaż pneumatyczny BOA MAX *

Zapraszamy do kontaktu pod numerem 506-459-87

 

.