Holter RR (Ciśnieniowy)

Monitorowanie Ciśnienia Tętniczego za Pomocą Holtera RR

Holter ciśnieniowy, znany również jako Holter RR lub monitorowanie ambulatoryjne ciśnienia krwi (ABPM), stanowi metodę oceny profilu ciśnienia krwi w ciągu doby. Wykonuje się je w warunkach domowych, korzystając z zaawansowanego urządzenia pomiarowego. Celem tego badania jest rejestrowanie wartości ciśnienia krwi nie tylko podczas odpoczynku i snu, ale również w trakcie typowej dziennej aktywności oraz łagodnego wysiłku fizycznego.

Holter ciśnieniowy jest jednym z najczęściej wykonywanych badań kardiologicznych, polegających na ciągłym automatycznym monitorowaniu ciśnienia krwi przez 24 godziny na dobę. Nasze Centrum oferuje przeprowadzenie tego badania w trzech opcjach czasowych: 24-godzinnej, 48-godzinnej oraz 72-godzinnej.

Przebieg Badania Holterem RR

Aparat do monitorowania ciśnienia krwi Holter RR, podobny rozmiarami do telefonu komórkowego, łączy się z mankietem noszonym na ramieniu przez pacjenta przez cały czas trwania badania. Urządzenie to, podobnie jak standardowy ciśnieniomierz, automatycznie napompowuje mankiet powietrzem w celu pomiaru ciśnienia. Jest ono wyposażone w automatyczną pompę działającą na baterie, które są dołączane do zestawu, eliminując potrzebę ich dodatkowego zakupu. Aparat samoczynnie przeprowadza pomiar co 15-30 minut w ciągu dnia i co 30-60 minut w nocy, z możliwością wykonania dodatkowego pomiaru przez pacjenta. Zaleca się noszenie luźnych ubrań, najlepiej z krótkim rękawem, by ułatwić przeprowadzenie badania. Po jego zakończeniu, pacjent otrzymuje wyniki wraz z interpretacją kardiologa.

Dlaczego Wybrać Holter Ciśnieniowy?

W porównaniu z tradycyjnymi pomiarami ciśnienia krwi, które mogą być podatne na wpływ czynników zewnętrznych jak stres czy emocje. Ma to miejsce zwłaszcza w warunkach gabinetu lekarskiego (tzw. efekt białego fartucha), ciągłe monitorowanie ciśnienia krwi przez Holter daje bardziej wiarygodne wyniki, odzwierciedlając rzeczywiste ciśnienie w różnych warunkach dnia codziennego.

Za pomocą holtera EE możemy świadczyć badania także dla dzieci od 7 roku życia.

Kiedy Zaleca się Badanie Holterem Ciśnieniowym?

Zaleca się przeprowadzenie badania w przypadkach podejrzenia lub monitorowania nadciśnienia tętniczego, weryfikacji skuteczności leczenia nadciśnienia, diagnozowania niedociśnienia, czy też wykrywania przyczyn nagłych zmian ciśnienia prowadzących do dolegliwości u pacjenta.

Przygotowanie i Przebieg Badania

Przed rozpoczęciem monitorowania ciśnienia krwi Holterem RR nie są wymagane specjalne przygotowania. Ważne jest, aby pacjent nosił luźne ubrania, umożliwiające łatwe napompowanie mankietu. Urządzenia nie można zdejmować ani moczyć przez cały okres trwania badania. Pacjenci powinni kontynuować przyjmowanie swoich leków, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Przeciwwskazania i Bezpieczeństwo badania holterem RR

Badanie to jest bezpieczne, nieinwazyjne i może być powtarzane wielokrotnie u osób w każdym wieku, włącznie z kobietami w ciąży. Należy jednak unikać przeprowadzania badania na uszkodzonej skórze. Pacjenci przyjmujący leki przeciwkrzepliwe mogą doświadczyć wybroczyn w miejscach ucisku mankietu.

Wyniki Badania

Standardowo wyniki badania wraz z opisem lekarza są dostępne do trzech dni roboczych po zwróceniu urządzenia do Centrum. Rozumiemy potrzebę szybkiego otrzymania wyników, dlatego oferujemy opcję ekspresowej analizy w ciągu 24 godzin za dodatkową opłatą. Wyniki możecie Państwo pobrać online z portalu, do którego otrzymacie od nas dostęp lub osobiście w naszej placówce.

Holter RR ciśnieniowy Warszawa Ursynów– gdzie szukać badania

W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med oferujemy Państwu kompleksową diagnostykę, w tym także badania holterem. Aby umówić się na wizytę zapraszamy do kontaktu pod numerem 506-459-870.