Hirudoterapia

(Obecnie nie wykonujemy hirudoterapii)

Hirudoterapia wprowadzenie

Hirudoterapia to naturalna metoda terapii różnych dolegliwości przy użyciu pijwek.

Pijawki stosowane w hirudoterapii znano już w starożytności, jednak klasyfikacji dokonano znacznie później. Rodzaj Hirudo należy do rodziny pijawek właściwych Hirudinea. Stanowią one wysoko wyspecjalizowane siodełkowce. Posiadają wtórną jamę ciała o kanałkowo-zatokowej budowie. Na obu krańcach ciała znajdują się przyssawki. Przyjmowanie pokarmu przez pijawkę średnio trwa około 25 minut. Ruch robaczkowy od przedniej przyssawki do końca ciała powoduje napełnianie jelita i kieszonek krwią. Pijawka przymocowuje przednią przyssawkę do ciała gospodarza i tnie ją trzema półkolistymi szczękami. Skóra zostaje przecięta na głębokość około 1,5 mm. Do rany pijawka wpuszcza substancję, która zawiera elementy znieczulające.

Hirudoterapia została zaklasyfikowana w Międzynarodowej Klasyfikacji Procedur Medycznych ICD-9 pod numerem 99.991 jako Terapia pijawkowa.

Niektóre substancje gruczołów ślinowych pijawki lekarskiej

  1. Hialuronidaza- ułatwia przedostawanie się do organizmu pacjenta leczniczych substancji, zwiększa przenikalność tkanek, ścianek naczyń. Przy jej pomocy dochodzi do rozkładu kwasy hialuronowego, który stanowi podstawową substancję tkanki łącznej
  2. Bdelina- jest inhibitorem proteaz (trypsyna, chymotrypsyna, plazmina), wykazuje silne działanie antytrypsynowe i antyplazminowe.
  3. Hirudyna- substancja białkowa hamująca krzepniecie krwi
  4. Hementyna- enzym zapobiegający krzepnięciu krwi. Rozkłada utworzone już zakrzepy
  5. Eglina- wykazuje silne działanie przeciwzapalne. Stanowi bardzo aktywny antyutleniacz, potężny inhibitor proteaz.
  6. Destabiliza- działanie neurotroficzne oraz fibrynolityczne, stymuluje wzrost włókie nerwowych, rozpuszcza stare skrzepy.
  7. Bakterie symbiotyczne

Właściwości terapeutyczne wydzieliny pijawek

  1. Działanie refleksogenne
  2. Przywracanie właściwego ukrwienia- przywrócenie mikrokrążenia poprzez zlikwidowanie naczyń zablokowanych przez obrzęk i nacieczenie otaczających tkanek. Zastosowanie pijawek poprawia homeostazę .
  3. Wyciąganie krwi
  4. Odciążanie narządów wewnętrznych
  5. Antykoagulacyjne, przeciwkrzepiliwe, trombolityczne
  6. Działanie:
  1. – hipotensyjne
  2. – immunostymulujące
  3. – mikrobobójcze
  4. – przeciwobrzękowe
  5. – przeciwzapalne
  6. – przeciwbólowe
  7. – przeciwmiażdżycowe

7. Energorehabilitacja

      8. Działanie regenerujące

9. Efekt neurotroficzny

Hirudoterapia-przeciwwskazania

  • Hemofilia i inne choroby krwi z niedoborem czynników krzepnięcia
  • Zaawansowana anemii
  • Ciąża
  • Młody wiek pacjenta (dzieci)
  • Miesiączka
  • Gruźlica
  • Zakażenie wirusem HIV
  • Ogólne osłabienie
  • Stan po krwawieniu z górnego odcinka przewodu pokarmowego
  • Ostre stany infekcyjne
  • Ciężkie stadia chorób wewnętrznych i immunosupresja (Niewyrównana cukrzyca, marskość wątroby, immunosupresja w chemioterapii, dializy, ciężka niewydolnośc nerek, sterydoterapia, zapalenie płuc)
  • Ciężkie alergie
  • Zaburzenia w gojeniu się ran (np. zaawansowana cukrzyca z makroangiopatią, miażdżycowe krytyczne niedokrwienie kończyn)
  • Keloid
  • Przyjmowanie niektórych leków.
Hirudoterapia Warszawa
Hirudoterapia znajduje zastosowanie w leczeniu wielu chorób i schorzeń np. chorób reumatologicznych

Hirudoterapia w chorobach układu ruchu

 

  • Zapalenie stawów

Hirudoterapia jest metodą wskazaną w zespołach bólowych zniszczonych stawów. Terapia polega na przystawieniu kilku pijawek w obrębie chorego stawu. Odstęp pomiędzy poszczególnymi sesjami nie powinien przekraczać 2 miesięcy. Substancje gruczołów ślinowych powodują zahamowanie procesów destrukcyjnych w chrząstce, wpływają na poprawę ukrwienia błony stawowej. Co więcej, zmniejszają napięcie w zakresie torebki stawowej, przyczepów ścięgnistych oraz powięzi wokółstawowych. W rezultacie zmniejsza się bolesność stawu, poprawie ulega jego ruchomość, a także następuje zmniejszenie obrzęku.

  • Zwyrodnienie stawu kolanowego

W terapii stosuje się zazwyczaj 4-6 pijawek ułożonych w miejscach wykazujących największą bolesność. Zdarza się również, że przy zespole zwyrodnienia stawu kolanowego pojawia się torbiel galaretowata zwana cystą Bakera. Pijawki zastosowane w tym miejscu niejednokrotnie potrafią zmniejszyć cystę lub w przypadku zmian o mniejszym rozmiarze- doprowadzić do całkowitego zaniku.

  • Zwyrodnienie stawu barkowego

Przed przystąpieniem do terapii konieczne jest rozpoznanie przyczyny bólu stawu barkowego. Staw barkowy jest w swojej budowę strukturą niezwykle skomplikowaną. Należy pamiętać, że nie każdy ból barku to choroba zwyrodnieniowa. W hirudoterapii choroby zwyrodnieniowej barku stosujemy najczęściej od 4 do 8 pijawek.

  • Zwyrodnienie w stawie biodrowym

Staw biodrowy jest miejscem stosunkowo trudno dostępnym dla pijawek. Niemniej jednak hirudoterapia stosowana w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego przynosi pozytywne efekty. Co do zasady przystawiamy od 4-6 pijawek w okolicy krętarza kości udowej.

  • Choroby reumatyczne

* Reumatoidalne zapalenie stawów. Istnieje wiele przyczyn zapalenia stawów. Wśród nich wyróżniamy m.in.

– obciążenia dziedziczne;

-defekt układu odpornościowego;

-płeć (kobiet chorują około 3 razy częściej niż mężczyźni);

-zakażenie np. paciorkowce, borelioza;

-palenie papierosów;

W zależności od przyczyny wystąpienia choroby rezultat terapii będzie różny. Niewątpliwie pozytywne efekty może przynieść hirudoterapia przeprowadzana w początkowych stadiach zapaleń stawu, z towarzyszącym obrzękiem, wzrostem OB oraz białka w osoczu. W przypadku przewlekłych zapaleń stawów rokowania są mniej optymistyczne. Dlatego też tak ważną role odgrywa profilaktyka oraz wczesne podjęcie terapii.

W przypadku RZS stosujemy około 4-6 pijawek w miejsce zmienione zapalnie. Efekt przeciwbólowy powinien pojawić się już po pierwszej terapii.

 

Hirudoterapia RZS
Hirudoterapia jest wysoce skuteczna w terapii chorób reumatycznych.  Z tego względu bardzo często wykorzystywana jest m.in. przy RZS.
  • zapalenie ścięgien i pochewek ścięgnistych

Do typowych schorzeń zaliczamy m.in. powszechnie występujący „łokieć tenisisty” oraz „łokieć golfisty”. O problemach szerzej pisaliśmy w naszych wcześniejszych wpisach -> link.

Niejednokrotnie nadwyrężone ścięgna i ich pochewki ścięgniste mogą wchodzić w stany zapalne, manifestujące się dolegliwościami bólowymi. Pijawki bardzo szybko znoszą dolegliwości bólowe oraz stany zapalne. Zazwyczaj poprawę pacjent jest w stanie zaobserwować po około 5 dniach. Na miejsce zmienione chorobowo zazwyczaj stosujemy 2-3 pijawki.

  • zwyrodnienia i przykurcze mięśniowe

Mechanizm powstawania dolegliwości bólowych mięśni związany jest z wprowadzeniem mięśnia w przykurcz. Często taka sytuacja występuje w mięśniach przykręgosłupowych, choć nie tylko. Terapia z wykorzystaniem piwem ma na celu złagodzenie napięcia mięśnia. W okolicy przyczepów mięśnia oraz nad brzuścem. W zależności od wielkości mięśnia stosujemy od 2-8 pijawek.

  • zespoły bólowe kręgosłupa

Dolegliwości bólowe kręgosłupa towarzyszące zmianom zwyrodnieniowym, a także zmiany dyskopatyczne stanowią bardzo dobre wskazanie do hirudoterapii. Efekt łagodzenia bólu jest szybko odczuwalny przez pacjenta. Wskazane jest kontunuowanie terapii przez okres 4-5 tygodni zachowując częstotliwość spotkań 1 raz w tygodniu.

  • Rwa kulszowa

Hirudoterapia stanowi wskazanie do leczenia zespołów bólowych kręgosłupa pojawiających się okresowo, które nie zostały zakwalifikowane do leczenia operacyjnego. Pijawki przykłada się w okolicy lędźwiowej, w okolicy pośladków stosując jednorazowo ok 6-8 pijawek.

  • Zwyrodnienia i zespoły bólowe w odcinku szyjnym kręgosłupa

Do najczęstszych objawów choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa szyjnego zaliczamy: wzmożone napięcie mięśni oraz promieniowanie bólu w stronę głowy i barku. Terapia z wykorzystaniem pijawek obejmuje kilka wizyt, podczas których terapeuta przystawia około 4-6 pijawek.

 

Inne wskazania do hirudoterapii

Powyższa lista obejmuje przykłady dolegliwości odnoszących się do układu ruchu, przy których zastosowanie znajduje hirudoterapia. Należy jednak mieć na uwadze, że hirudoterapia ma o wiele szersze wskazania. Hirudoterapia co do zasady wykorzystywana jest w terapii chorób naczyniowych np. przy przewlekłej niewydolności żylnej oraz terapii żylaków kończyn dolnych. Ponadto, do innych potwierdzonych wskazań do hirudoterapii zaliczamy m.in. nagłą utratę słuchu, zapalenie ucha środkowego, szumy uszne, ropnie, krwiaki, półpasiec. Dodatkowo warto wspomnieć, że wykorzystanie pijawek w chirurgii ręki i chirurgii plastycznej obecnie stanowi podstawową grupę schorzeń we współczesnej medycynie. Hirudoterapia znajduje zastosowanie także w terapii chorób dermatologicznych takich jak na przykład: blizny, krwiaki podskórne, łuszczyca, ropne zapalenie mieszków włosowych, niektóre czyraki i ropnie skórne i inne.

Ciekawym zastosowaniem pijawek leczniczych może poszczycić się kosmetologia. Metody upiększania ciała i hamowania procesów starzenia skóry za pomocą pijawek znane były bowiem od najstarszych czasów. Z tego względu obecnie zabieg cieszy się dużą popularnością, również wśród celebrytów i gwiazd cieszy się maseczka z pijawek.

 

Hirudoterapia Warszawa- gdzie wykonać zabieg

W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med oferujemy Państwu zabiegi hirudoterapii. Zabieg wykonuje mgr Łukasz Gąsior D.O oraz mgr Mateusz Budlewski. W celu rezrwacji wizyty prosimy o kontakt pod numerem 506-459-870.

 

.