Fizjoterapia

Doznałeś urazu lub przebyta choroba spowodowała dysfunkcje w obrębie narządów ruchu? Chcesz złagodzić ból, poprawić jakość codziennego życia i odzyskać dawną sprawność? Rehabilitacja w Warszawie – Ursynowie, dostępna w Centrum OSTEO-MED, to szeroki zakres zabiegów medycznych, wykorzystujących światowej klasy urządzenia i metody. Sprawdź zakres naszych działań!

Czym jest rehabilitacja?

W medycynie rehabilitacja to szereg działań, których celem jest przywrócenie prawidłowych możliwości ruchowych lub poprawienie tych możliwości w taki sposób, aby uzyskać jak najlepszą adaptację chorego. W praktyce oznacza to, że rehabilitacja jest tożsama z fizjoterapią.

Rehabilitacja/fizjoterapia obejmuje:

  • kinezyterapię,
  • fizykoterapię,
  • masaż.

Kinezyterapia to metoda leczenia wykorzystująca ruch i ćwiczenia fizyczne. Rehabilitanci wykorzystują ćwiczenia, które pozwalają poprawić wzorzec, ilość i jakość ruchu w poszczególnych stawach oraz ćwiczenia, które mają na celu poprawienie jakości ruchu człowieka w codziennych czynnościach.

Fizykoterapia to część rehabilitacji, która, do przyspieszenia regeneracji organizmu chorego, wykorzystuje czynniki fizyczne wytwarzane przez przyrządy rehabilitacyjne oraz naturalnie występujące w środowisku.

W fizykoterapii wykorzystuje się m.in.:

  • lasery,
  • ultradźwięki,
  • urządzenia wytwarzające pole magnetyczne,
  • prądy i fale uderzeniowe,
  • naświetlenia,
  • zabiegi za pomocą ciepła lub zimna.

W obręb fizykoterapii zaliczane jest także leczenie uzdrowiskowe (balneoterapia i klimatoterapia).

Masaż to kolejny element w rehabilitacji osób po urazach i przebytych chorobach. Masaż leczniczy poprawia odżywienie tkanek, przyspiesza ich regenerację, koi ból oraz korzystnie wpływa na ogólny stan zdrowia Pacjenta. Jest to zespół ściśle określonych ruchów, o właściwej sile nacisku. W rehabilitacji wykorzystuje się również masaż limfatyczny (drenaż limfatyczny poprawia krążenie krwi i limfy) oraz masaż segmentarny (zabieg opracowany w latach 50. XX wieku przez Gläsera oraz W.A. Dalicho, który polega na masowaniu ściśle określonych segmentów na ciele człowieka).

Terapia manualna

Terapia manualna w medycynie zaliczana jest do leczenia ruchem. Jest to dziedzina specjalna kinezyterapii. Metody specjalne błyskawicznie się rozwijają i cały czas są udoskonalane, aby móc uzyskać jeszcze lepsze efekty rehabilitacyjne.

Terapia manualna to przywracanie mobilności tkankowej na poszczególnych poziomach ciała. Jej celem może być poprawa ruchomości stawów (dzięki różnym manewrom) lub przywrócenie mobilności tkanki nerwowej względem otaczających ją tkanek (terapia manualna na obwodowym układzie nerwowym). Techniki manualne łączone są z odpowiednio dobranymi ćwiczeniami, ruchami i pozycjami złożeniowymi, które są dopasowywane do konkretnego urazu lub schorzenia (często wykorzystuje się je przy urazach ortopedycznych).

Rehabilitacja w Warszawie – metody stosowane w OSTEO-MED

Centrum OSTEO-MED oferuje rehabilitację w Warszawie. Są to wyłącznie techniki i metody medyczne, specjalnie dobrane do potrzeb oraz indywidualnej sytuacji konkretnego Pacjenta. Program rehabilitacji układamy pod kątem dysfunkcji oraz historii choroby, a wszystkie ćwiczenia, masaże i zabiegi wykonywane są przez wykwalifikowanych rehabilitantów (fizjoterapeutów z bogatym doświadczeniem). Nasz zespół cały czas podnosi kwalifikacje i poznaje najnowsze światowe metody, aby Centrum mogło zapewnić Pacjentom najwyższej jakości opiekę.

Kierujemy się medyczną zasadą „Primum non nocere – Po pierwsze nie szkodzić”, dlatego najwyższą wagę przykładamy, aby wszystkie zabiegi, ćwiczenia i techniki były sprawdzone i w 100% bezpieczne dla Pacjenta.

W gabinecie rehabilitacji w Warszawie wykorzystujemy:

  • IAOM (International Academy of Orthopedic Medicine),
  • neuromobilizacje,
  • dry needling Trigger Point (Igłoterapia sucha),
  • metodę McKenziego,
  • kinesiology taping,
  • masaż leczniczy kręgosłupa,
  • masaż dla kobiet w ciąży,
  • drenaż (masaż) limfatyczny.

Odwiedź nasze Centrum na Ursynowie i skorzystaj z pomocy wykwalifikowanych rehabilitantów.

Kinesiology TapingMasażMetoda McKenziegoNeuromobilizacjeIgłoterapia suchaIAOMRehabilitacja dla kobiet w ciąży i po porodzieRehabilitacja kobiet po mastektomiiRehabilitacja osób starszychRehabilitacja reumatologicznaRehabilitacja ortopedycznaRehabilitacja dzieci z wadami postawyRehabilitacja dla sportowcówRehabilitacja neurologicznaRehabilitacja domowa Warszawa

Kinesiology Taping

Wykorzystanie tapingu w rehabilitacji

Taping – nazywany inaczej plastrowaniem. Jest to jedna z metod rehabilitacji i fizjoterapii polegająca na wprowadzeniu fizjologicznych, bądź mechanicznych zmian w ciele pacjenta. W tym celu wykorzystywane są plastra (tapu), które są naklejane na skórę osoby poddawanej aplikacji Kinesiology tapingu. Terapeuta przed wykonaniem aplikacji plastra/plastrów przeprowadza badanie, mające na celu odnalezienie pierwotnej przyczyny powodującej problem, bądź odnalezienia jak najlepszej kompensacji zaistniałych zmian w ciele pacjenta. Indywidualnie dobrany sposób „obklejenia“ ma za zadanie doprowadzić do poprawy funkcji mechanicznej miejsca aplikacji (poprawić funkcjonowanie stawów, mięśni, więzadeł, powięzi) bądź działać odruchowo na układ nerwowy, krwionośny, limfatyczny.

Z tego względu możemy wyróżnić kilka sposobów naklejania tapu, np. mięśniowy, więzadłowy, powięziowy, limfatyczny. Kineziology taping jest bardzo popularną metodą w sporcie, niejednokrotnie możemy zobaczyć zawodnika startującego w zawodach lekkoatletycznych czy drużyny piłkarskiej oklejonego kolorowymi plastrami. Kolejną bardzo liczną grupą korzystającą z potwierdzonych badaniami dobrych efektów odziaływania tapingu są pacjenci z obrzękami, w szczególności limfatycznymi, dzięki czemu bardzo często tą metodę wybierają kobiety po mastektomii.

Często pacjenci zadają pytania odnośnie koloru tapu, wszystkie plastry, niezależnie od koloru, używane do Kinesiology tapingu maja takie same właściwości. Plastry używane do aplikacji nie są nasączone żadnymi substancjami, a jedynie mają właściwości zbliżone do ludzkiej skóry. Najważniejszy w tej metodzie jest sposób aplikacji. Kinesiology taping z powodzeniem może być wykonywany jako samodzielny sposób rehabilitacji czy fizjoterapii albo być dodawany jako utrwalenie efektów wykonanej wcześniej terapii, terapii manualnej czy podtrzymania efektów zabiegu osteopatycznego.

W jakich przypadkach najczęściej używany jest Taping w rehabilitacji:

  • w sytuacjach wzmożonej aktywności fizycznej w celu wspomagania układu mięśniowo-powięziowego np. biegaczy, triatlonistów, siatkarzy,
  • w stanach pooperacyjnych: zmniejszenie obrzęku szybszy powrót do zdrowia,
  • po mastektomii,
  • konflikt podbarkowy,
  • uszkodzenia stożka rotatorów,
  • niestabilność barku,
  • bóle przeciążeniowe mięśni szyi, karku, kręgosłupa lędźwiowego,
  • łokieć tenisisty,
  • łokieć golfisty,
  • entezopatia więzadła właściwego rzepki,
  • boczne przyparcie rzepki,
  • korekcja postawy,
  • rozejście kresy białej,
  • poprawa propriocepcji.
.


Masaż

Masaż leczniczy kręgosłupa

Jest jedną z najstarszych form terapii, która oddziałuje na ciało i psychikę. Łączy on w sobie elementy masażu klasycznego, tkanek głębokich, masażu poprzecznego i funkcyjnego. Przy masażu leczniczym stosuje się odpowiednio skomponowane techniki, które są dobierane indywidualnie w zależności od problemu, z którym zgłasza się pacjent.

Celem wykonywanego masażu jest najskuteczniejsza pomoc w łagodzeniu dolegliwości bólowych. Dodatkowo masaż wpływa na zapobieganie ponownego powstawania, a także w przypadkach silnych i głębokich napięć mięśni.

Rezultat ten jest osiągany poprzez odpowiednie oddziaływanie na skórę, tkankę podskórną, więzadła, stawy, układ nerwowy, hormonalny, krążenia. Nie należy także zapominać, że masaż wpływa pośrednio na funkcjonowanie narządów wewnętrznych.

Masaż leczniczy kręgosłupa

Dolegliwości bólowe pleców i kręgosłupa ( z wyjątkiem nagłych urazów) powstają powoli i charakteryzują się przewlekłością. Nasze ciało przez lata doświadcza różnych urazów i niewłaściwych nawyków. Za stan ten odpowiada wiele czynników tj. niewyleczone urazy, przeciążenia spowodowane dźwiganiem ciężarów czy też częste noszenie dzieci, stres, brak regularnej aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, skrzywienie kręgosłupa, itp. W rezultacie dochodzi do licznych napięć i blokad, które odpowiadają za ból i dyskomfort pleców i kręgosłupa.

W sytuacji takiej doskonale sprawdza się masaż, który swoim działaniem obejmuje cały kręgosłup, mięśnie pleców, karku oraz szyi. Ta kompleksowa terapia powoduje obniżenie napięcia mięśniowego, dzięki czemu mięśnie ulegają rozluźnieniu i przestają boleć, przywrócenie właściwego napięcia oraz uwolnienie od wszelkich napięć i blokad. Ponadto masaż poprawia krążenie krwi, co korzystnie wpływa na lepszą pracę serca. Ponadto odżywia mięśnie ( i tkanki) poprzez dostarczanie im tlenu i substancji odżywczych. Istotny jest także fakt, iż odpowiednio dobrane techniki rozszerzają naczynia krwionośne, w wyniku czego dochodzi do rozgrzania tkanki mięśniowej. Nie należy także zapominać o tym, iż masaż doskonale relaksuje i odprężą.

Masaż doskonale przyspiesza rehabilitację oraz poprawia ruchomość w stawach kręgosłupa, dzięki czemu jest powszechnie stosowany po wszelkich wypadkach, kontuzjach oraz urazach.

Masaż dla kobiet w ciąży

W czasie ciąży w ciele kobiety zachodzi wiele zmian. Miednica, klatka piersiowa oraz narządy wewnętrzne zmieniają swoje ułożenia tak aby dostosować się do dziecka rozwijającego się w macicy. Zmiany te, choć naturalne mogą być źródłem bólu, dyskomfortu oraz wahań nastroju. Ponadto w wyniku wzrostu wagi, zmian postawy i ogólnego rozluźnienia tkanek dochodzi do przeciążenia stawów, więzadeł i powięzi, czego konsekwencjami są dolegliwości bólowe. Do najczęstszych możemy zaliczyć bóle kręgosłupa, kości krzyżowej oraz bioder. W okresie ciąży kobiety nie mogą przyjmować wielu leków przeciwbólowych. Nie oznacza to jednak, że są skazane na ból. Z pomocą przychodzi specjalistyczny masaż dla kobiet w ciąży. Jest to bezinwazyjny, bardzo delikatny i bezpieczny zabieg. Rozluźnia on nagromadzone napięcie występujące na poziomie tkankowym. Pomaga się odprężyć, zrelaksować oraz poprawia samopoczucie.

Drenaż (masaż) limfatyczny

Zabieg ten to połączenie masażu leczniczego i odprężającego. Polega on na specjalnym uciskaniu, które odbywa się poprzez powolne przesuwanie palców w kierunku serca. Masaż taki powinien być wykonywany jedynie przez doświadczonych specjalistów. Istotą zabiegu jest usprawnienie krążenia limfy i zapewnienie jej odpływu do sąsiednich naczyń limfatycznych. Zalegający w kończynach płyn limfatyczny odpowiada za powstawanie licznych wysięków oraz obrzęków pochodzenia limfatycznego.

Przyczyn takiego stanu może być wiele. Do najczęściej występujących zaliczyć można m.in. niewydolność limfatyczna wrodzona lub nabyta ( pourazowa). Ponadto wskazaniem są obrzęki po schorzeniach ( stopa cukrzycowa, zespół Sudecka), chroniczny obrzęk zapalny, który towarzyszy m.in. zmianom reumatycznym, chorobie zwyrodnienia stawów, wrzody żylne, zespoły poza zakrzepowe, obrzęki pourazowe oraz pooperacyjne ( np. mastektomia)..

Japoński Masaż Kobido Up- Niechirurgiczny lifting twarzy 

Przeczytaj więcej na temat zabiegu

MASAŻ KOBIDO


Metoda McKenziego

Rehabilitacja po urazach sportowych, po zabiegach operacyjnych, osób starszych, kobiet w ciąży i po porodzie

Rehabilitacja Metodą McKenziego –Bardzo popularna metoda rehabilitacji, używana w wielu miejscach na świecie przez fizjoterapeutów. Stworzona i rozwijana od lat pięćdziesiątych przez Nowozelandzkiego fizjoterapeutę Robina McKenziego.

Jest to metoda polegająca na zebraniu bardzo dokładnego wywiadu z zastosowaniem specjalnych protokołów oraz mechanicznego badania które ma umożliwić stwierdzenia jaka tkanka powoduje ból (czy jest to zespół posturalny, uszkodzenia dysku lub inne patologie). Badanie ma na celu ustalenie przyczyny dolegliwości pacjenta a terapia polega na edukacji pacjenta oraz dostosowaniu odpowiednich pozycji złożeniowych ciała i odpowiednich ruchów mechanicznych.

Metoda ta jest ceniona w świecie rehabilitacji za to że nie należy do najbardziej skomplikowanych co ułatwia pracę rehabilitantowi/fizjoterapeucie oraz oferuje pacjentom bardzo dużą niezależność i samodzielność w walce o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Pierwotnie została stworzona do diagnozowania i terapii dolegliwości związanych z kręgosłupem. Z upływem lat została również wprowadzona diagnostyka i terapia stawów obwodowych.

Tą metodę rehabilitacji najczęściej wykonują fizjoterapeuci w następujących przypadkach:

  • dyskopatie odcinka lędźwiowego kręgosłupa,
  • dyskopatie odcina szyjnego kręgosłupa,
  • dyskopatie odcinka piersiowego kręgosłupa,
  • zespoły posturalne odcinak lędźwiowego,
  • zespoły posturalne kręgosłupa szyjnego i piersiowego,
  • dolegliwości bólowe stawów obwodowych.

.


Neuromobilizacje

Rehabilitacja sportowców, dorosłych, dzieci i niemowląt

Neuromobilizacje – Należące do metod specjalnych w rehabilitacji i wykorzystywane przez osteopatów, rehabilitantów i fizjoterapeutów. Są to techniki manualnej mobilizacji układu nerwowego. Zaliczane do bardzo delikatnej terapii tkanek miękkich (tkanki okołonerwowe i nerwowe). Jest to subtelna praca polegająca na wprowadzeniu ruchu w układzie nerwowym poprzez manewry manualne.

Mają one na celu przywrócić prawidłową neuromechanikę czyli zdolność układu nerwowego do zmian mechanicznych zachodzących w ciele, oraz usprawnić mechanizmy fizjologiczne. Innymi słowy przywrócić prawidłową plastyczność tkanki nerwowej i jej otoczenia. Neuromobilizacje wykonywane są najczęściej na nerwach długich, czaszkowych, rdzeniu kręgowym, splotach i zwojach. Techniki te ze względu na swoją precyzje aplikacji i delikatność w zasadzie nie mają przeciwskazań do ich wykonania.

Neuromobilizacje są wykonywane niekiedy jako jedyna forma terapii bądź bardzo istotny element całościowego podejścia, najczęściej wykonywane są:

  • w celu normalizowania napięcia nerwów obwodowych,
  • praca na nerwach czaszkowych w celu uzyskania wpływu na układ współczulny i przywspółczulny,
  • uwalnianie uciśniętych splotów i nerwów obwodowych,
  • po porażeniach nerwu twarzowego,
  • w neuralgii nerwu trójdzielnego,
  • zespół cieśni nadgarstka,
  • rwa kulszowa, rwa udowa, rwa barkowa,
  • bóle kręgosłupa lędźwiowego,
  • bóle kręgosłupa szyjnego,
  • bóle kręgosłupa piersiowego,
  • fibromialgia,
  • bóle głowy,
  • zaburzenia czucia,
  • stany po zabiegach/rekonstrukcjach na nerwach długich (zeszycia, przeszczepy).
.


Igłoterapia sucha

Rehabilitacja z wykorzystaniem suchej igłoterapii

Rehabilitacja z wykorzystaniem metody Dry needling Trigger Point (Igłoterapia sucha) – Kolejna z metod specjalnych bardzo często używana przez osteopatów i fizjoterapeutów w procesie rehabilitacji. Jest to metoda polegająca głównie na eliminowaniu mięśniowo-powięziowych punktów spustowych za pomocą bardzo cienkich igieł. Ponadto pozwala pracować na powieziach ludzkiego ciała.

Podczas zabiegu nakłuwa się punkt/y spustowe i wykonuje się dodatkowo techniki terapii manualnej. Igły wykorzystywane do tych technik są bardzo cienkie często takie same jak do akupunktury. Zabieg jest wykonywany z zachowaniem sterylności obowiązującej podczas wykonywania nakłuć ciała. Trigger Pointy to wyczuwalne palpacyjnie zgrubienia powięzi które jest nadwrażliwe na ucisk który wyzwala ból mogący promieniować

. Przyczyn powstania punktów spustowych może być wiele, zaliczyć do nich możemy: nieprawidłowe wzorce ruchowe jak i nawyki posturalne, czynniki wrodzone jak różna długość kończyn, urazy, operacje, nieprawidłowości w funkcji narządów wewnętrznych, stres, czy zmiany zwyrodnieniowe. Zabiegi z wykorzystaniem suchych igieł są bardzo popularne wśród sportowców i osób aktywnych fizycznie ponieważ pozytywnie wpływają na wyniki sportowe. Według badań mięsień z aktywnym trigger pointem nie osiąga swoich maksymalnych możliwości a pracuje “w trybie awaryjnym” może to doprowadzać nie tylko do obniżenia wydajności mięśnia ale także doprowadzać do zmiany wzorca ruchu na nieprawidłowy i dawać ból rzutowany w inne miejsca.

Najczęściej podczas zabiegów osteopatycznych i fizjoterapeutycznych igłoterapia sucha wykonywana jest w następujących sytuacjach:

  • nawracające kręcze,
  • przeciążeniach i uszkodzeniach stożka rotatorów,
  • przyparcia boczne rzepek,
  • kolano skoczka,
  • kolano biegacza,
  • stany przeciążeniowe gęsiej stopy,
  • zespół mięśnia gruszkowatego,
  • łokieć tenisisty,
  • łokieć golfisty,
  • zespół górnego skrzyżowania (Upper Cross Syndrome),
  • zespół dolnego skrzyżowania (Lower Cross Syndrome),
  • ostroga piętowa,
  • stany pourazowe mięśni,
  • aktywne trigger pointy na mięśniu/mięśniach.
.


IAOM

(International Academy of Orthopedic Medicine) – jest to międzynarodowa organizacja szkoleniowo-badawcza zajmująca się głównej mierze szkoleniem lekarzy, osteopatów, rehabilitantów i fizjoterapeutów w dziedzinie Medycyny Ortopedycznej oraz Terapii Manualnej. Założona w 1978 przez J. Cyriaxa.

Organizacja stale rozwija koncepcje zaproponowane przez założyciela jak również wprowadza nowe oparte na najnowszych doniesieniach ze świata medycyny. Jest to bardzo skuteczna metoda diagnostyczna patologii w obszarze ortopedycznym oraz zbiór precyzyjnie dobranych technik manualnych w celach rehabilitacyjnych. Dzięki temu metoda ta jest uznana i ceniona z uwagi na bardzo precyzyjne diagnozowanie i terapię, szczególnie w zachodniej Europie m.in. Niemcy, Austria, Szwajcaria i Stanach Zjednoczonych.

Metoda ta pozwala bardzo szybko i skutecznie określić przyczynę dolegliwości oraz pozwala całościowo zaplanować terapię pacjenta tak żeby była ona dla niego jak najlepsza. Dzięki bardzo dobrze dopracowanemu systemowi badania, niezależnie czy jest to osteopata, rehabilitant czy fizjoterapeuta, możliwe jest precyzyjne postawienie diagnozy w razie potrzeby pokierowanie pacjenta na dalszą diagnostykę w celu weryfikacji.

Za pomocą tej metody z powodzenie możemy przeprowadzać rehabilitację wszystkich dolegliwości o podłożu ortopedycznym, m.in.:

  • rehabilitacja w przypadku konfliktu podbarkowego, rehabilitacja przy uszkodzeniu stożka rotatorów, niestabilność stawu ramienno-łopatkowego, barkowo-obojczykowego,
  • dyskopatie kręgosłupa szyjnego, piersiowego, lędźwiowego,
  • rehabilitacja w przypadku zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa,
  • zmiany zwyrodnieniowe stawów obwodowych np. stawu kolanowego, biodrowego, ramienno-łopatkowego,
  • rehabilitacja przy niestabilności kręgosłupa,
  • kręgozmyki,
  • ograniczenia ruchomości kręgosłupa,
  • rehabilitacja przy bólach kręgosłupa lędźwiowego,
  • rehabilitacja przy bólach kręgosłupa szyjnego i piersiowego,
  • ograniczenia ruchomości stawów obwodowych,
  • rehabilitacja po zabiegach operacyjnych (ortopedycznych) np. endoprotezoplastyka stawu biodrowego, kolanowego, skokowego,
  • rehabilitacja po rekonstrukcjach więzadeł krzyżowych (ACL, PCL),
  • rehabilitacja przy schorzeniach tj łokieć tenisisty, łokieć golfisty,
  • rehabilitacja po operacjach kręgosłupa,
  • cieśni nadgarstków,
  • przeciążenia przyczepów mięśniowych i więzadeł np. gęsia stopa, więzadło właściwe rzepki, troczków rzepki,
  • stany po skręceniach, zwichnięciach stawów,
  • kolano skoczka,
  • kolano kinomana,
  • rehabilitacja po usunięciu łąkotek,
  • torbiele,
  • dolegliwości bólowe stawów skroniowo-żuchwowych,
  • zespoły kompresyjne nerwów obwodowych np. zespół rowka nerwu łokciowego, zespół podwójnego ucisku,
  • stany pourazowe nadgarstków,
  • gangliony,
  • trzaskający palec,
  • stany pourazowe stawów stopy.
.

Rehabilitacja dla kobiet w ciąży i po porodzie

W szybkim powrocie do formy po ciąży kluczową rolę ogrywa fachowa rehabilitacja i osteopatia

Ciąża to wspaniały czas w życiu każdej kobiety, w trakcie którego w ciele przyszłej mamy zachodzi szereg zmian hormonalnych, emocjonalnych i fizycznych. Miednica, klatka piersiowa oraz narządy wewnętrzne zmieniają swoje ułożenia tak aby dostosować się do dziecka rozwijającego się w macicy. Zmiany te, choć naturalne mogą być źródłem wielu dokuczliwych dolegliwości. Przykładem mogą posłużyć przewlekłe bóle kręgosłupa, pachwin, bóle kończyn, i spojenia łonowego, nudności, drętwienie rąk.

Wiele kobiet ciężarnych boryka się z problemem podobnym do rwy kulszowej, który spowodowany może być uciskiem na kość krzyżową, wzmożonym napięciem mięśni gruszkowatych, pośladkowych i lub przyczepu grupy kulszowo-goleniowej. Jest to efekt np. wzrostu płodu (układanie się dziecka główka w dół w ostatnim etapie ciąży) lub też odpowiedzią na zmiany anatomiczne i biomechaniczne w ciele kobiety. Wspomniane zmiany to np. przeniesienie większego obciążenia na stawy międzywyrostkowe, wzrost napięcia powięzi piersiowo-lędźwiowej, rzadziej ucisku krążka międzykręgowego na nerw).

Z kolei w okolicach około 26 tygodnia ciąży może dojść do zatrzymania wody w okolicy nadgarstka. Może to skutkować obrzękiem torebki stawowej i zmniejszeniem przestrzeni zwanej kanałem nadgarstka gdzie przebiega nerw pośrodkowy. W skutek ucisku na nerw kobieta ciężarna odczuwa objawy drętwienia, mrowienia oraz bólów palców i nadgarstka nazywane w nomenklaturze medycznej zespołem cieśni nadgarstka.

 

Kluczowe jest aby zarówno w czasie ciąży jak i po porodzie kobiety w szczególny sposób zadbały o zdrowie swoje jak i dziecka co zapewni mu odpowiednie warunki do prawidłowego rozwoju.

Specjaliści zespołu OSTEO- MED doskonale rozumieją dolegliwości towarzyszące kobietom w ciąży oraz związane z nią ograniczenia. W tym celu też stworzyliśmy specjalną ofertę polegającą na rehabilitacji domowej. Profesjonaliści pracujący z kobietami w ciąży w Centrum Rehabilitacji i Osteopatii OSTEO- MED to osoby posiadający specjalistyczną wiedzę i doświadczenie. Dzięki temu wykonywane zabiegi są bezpieczne zarówno dla Ciebie jak i Twojego dziecka. Rehabilitacja w zaciszu domowym to doskonałe rozwiązanie, które przyniesie Ci ulgę i odprężenie, poprawi samopoczucie oraz jakość snu, a także odpowiednio przygotuje do porodu.

Typowe dolegliwości występujące u kobiet w ciąży, przy których wskazana jest rehabilitacja:

  • dokuczliwe bóle pleców i kręgosłupa;
  • bóle karku, pachwin, lędźwi oraz miednicy;
  • bóle w okolicy podbrzusza i spojenia łonowego;
  • obrzęki kończyn;
  • przeciążenia stawów;
  • drętwienia rąk i nóg;
  • rwa kulszowa;
  • zespół cieśni nadgarstka;
  • nudności, zgaga;
rehabilitacja w ciąży
Rehabilitacja kobiet w ciąży Warszawa

 Rehabilitacji kobiet w ciąży i po porodzie

W przypadku wystąpienia wyżej wymienionych dolegliwości należy skorzystać z pomocy wykwalifikowanego osteopaty lub rehabilitanta. Po pomoc tę warto sięgnąć również zanim doświadczymy tych nieprzyjemnych przypadłości.

W celu przywrócenia równowagi w organizmie przyszłej mamy specjaliści z OSTEO-MED proponują delikatne techniki osteopatyczne. Terapia może polegać na mobilizacji stawów, tkanek miękkich, mięśniowo-powięziowe oraz techniki czaszkowe.

Rehabilitacja prowadzona przez zespół OSTEO- MED obejmuje indywidualnie dobrane techniki tj. terapia mięśniowo-powięziowa, terapia manualna, ćwiczenia rehabilitacyjne. Ponadto zastosowanie ma odpowiednio dobrany masaż, drenaż limfatyczny o działaniu przeciwobrzękowym, kinesiology taping.

Rehabilitacja kobiet w ciąży prowadzona pod okiem wykwalifikowanego specjalisty jest bezpieczna i przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala zmniejszyć dolegliwości bólowe tj. m.in. bóle kręgosłupa lędźwiowego, szyjnego, piersiowego, bóle pachwin oraz obrzęki i zastoje żylne. Ponadto dochodzi do niwelacji nadmiernego napięcia mięśniowego, poprawy funkcjonowania układu limfatycznego i krążeniowego.

Fizjoterapia uroginekologiczna, opieka okołoporodowa

  • przygotowanie do porodu
  • profilaktyka poporodowa
  • Bóle kręgosłupa, miednicy
  • Rozejście mięśni prostych brzucha (kresa biała)
  • Nietrzymanie moczu, czestomocz
  • Obniżenie ścian pochwy
  • Bóle kości ogonowej
  • Dyspareunia (bolesne współżycie)
  • Nietrzymanie stolca, gazów
  • Zrosty, blizny po cesarskim cięciu, nacięciu krocza
  • Rwa kulszowa
  • Zastój mleka w piersi
  • Hemoroidy, zaparcia
  • Zespół cieśni nadgarstka, mrowienie/ cierpnięcie dłoni
  • Badanie per vagium/ per rectum

 

Jeśli potrzebujesz rehabilitacji bądź chcesz uzyskać więcej informacji zapraszamy do kontaktu z Centrum Rehabilitacji i Osteopatii OSTEO-MED.  Rezerwacja wizyt odbywa się pod numerem 506-459-870 bądź drogą mailowa na adres: gabinet@osteopatia-warszawa.pl.

USG kresy białej
Rehabilitacja kresy białej pod kontrolą USG

.


Rehabilitacja kobiet po mastektomii

Mastektomia polega na chirurgicznym usunięciu (amputacji) częściowo lub całkowicie jednej lub obu piersi. Niejednokrotnie zdarza się, że usunięciu podlegają jednocześnie węzły chłonne, mięsień piersiowy mniejszy lub powięź mięśnia piersiowego większego.

Po przeprowadzonym zabiegu może dojść do pojawienia się powikłań takich jak: obrzęk limfatyczny, blizny i zrosty. Ponadto częstym problemem są zaburzenia symetrii ciała, zaniki mięśniowe, obniżenie wydolności układu oddechowego i krążeniowego, a także upośledzenie ruchomości kończyny górniej i klatki piersiowej. Aby nie dopuścić do powstawania tego typu nieprawidłowości, po zabiegu wskazana jest rehabilitacja.

Celem rehabilitacji u kobiet po mastektomii jest odzyskanie sprawności fizycznej, poprawa kondycji oraz równowagi psychicznej pacjentki tak aby zaakceptowała zaistniałą sytuację i zaadaptowała się do niej. W zależności od rodzaju amputacji fundamentalnym zadaniem rehabilitacji jest usunięcie powstałego obrzęku i przywrócenie bądź usprawnienie funkcji kończyny górnej oraz siły mięśniowej.

Rehabilitacja obejmuje także działania mające na celu zapobieganie przyrostu blizny do mięśniowej powięzi i tkanek podskórnych (zapobieganie „zrostom”). Co więcej celem rehabilitacji niedopuszczenie do pojawienia się wad postawy (np. boczne skrzywienie kręgosłupa).

Metody rehabilitacji po mastektomii:

Funkcjonowanie po mastektomii jest bardzo trudne. Kobieta musi zaakceptować zmiany, które nastąpiły w jej ciele, i nauczyć się sprawnie z nimi funkcjonować. W tym celu niezbędna jest odpowiednio dobrana rehabilitacja, którą w przypadku braku przeciwwskazań ze strony lekarza onkologa można rozpocząć już drugiego dnia po zabiegu. Rodzaj i intensywność rehabilitacji dobierana jest indywidualnie po uwzględnieniu wieku i stanu zdrowia pacjentki, jej kondycji oraz stopnia ingerencji chirurgicznej (amputacja częściowa, całościowa).

Najczęściej stosowane metody rehabilitacji u kobiet po mastektomii opierają się nauce postępowania pozabiegowego (pozycje ułożeniowe, mobilizacja blizny, itd.) ćwiczenia mające na celu poprawę siły mięśniowej, przywrócenia pełnego zakresu ruchów poprzez zabiegi osteopatyczne czy terapię manualną (np. mobilizację stawu), korygowania wad postawy oraz likwidowaniu obrzęków poprzez techniki drenujące (np. drenaż limfatyczny). W procesie rehabilitacji wykorzystuje się techniki osteopatyczne, terapię manualną, zawijania, kinesiology taping, drenaż limfatyczny. Bardzo dobre efekty daje masaż pneumatyczny wykonywany aparatem BOA MAX. Więcej na jego temat przeczytasz na naszej stronie MASAŻ PNEUMATYCZNY

Rehabilitacja po mastektomii cennik

Aktualny cennik dostępny jest w zakładce Cennik. Zapytaj nas o pakiety promocyjne.

Rehabilitacja po mastektomii w Warszawie- gdzie szukać pomocy?

Rehabilitacja odbywa się w naszym Centrum zlokalizowanym przy ulicy Romera 10 lok B2 na Ursynowie. Placówka czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-20.00. Rezerwacja wizyt odbywa się pod numerem 506-459-870 lub.  .


Rehabilitacja osób starszych

Rehabilitacja domowa

Przedłuż swoją niezależność i mobilność! Osteopatia dla seniorów
Z wiekiem nasz organizm ulega procesom starzenia, w wyniku czego staje się słabszy. Pojawiają się nowe schorzenia i choroby, zauważalny jest spadek kondycji zarówno fizycznej jak i psychicznej. Organizm staje się wówczas mniej odporny na choroby zaś układ nerwowy mniej aktywny . Niejednokrotnie ból staje się nieodłącznym towarzyszem życia.

Zespół Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-MED doskonale rozumie ograniczenia i problemy pacjentów w starszym i podeszłym wieku wynikające z utrudnień związanych z poruszaniem się, wyjściem z domu i przemieszczaniem się za pośrednictwem komunikacji miejskiej. Wiemy, że dla Pacjenta jak i jego rodziny istotnym aspektem jest utrzymanie życiowej niezależności przez możliwie jak najdłuższy czas. Taki cel stawiamy sobie w naszej pracy jako kluczowy. W trosce o Państwa zdrowie i wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom nasi specjaliści przyjadą do Państwa do domu na terenie Warszawy i okolic. Atutem takich wizyt jest niewątpliwie komfort i poczucie bezpieczeństwa. Odpowiednio dobrane techniki i ćwiczenia wykonywane pod okiem specjalisty mogą powstrzymać rozwój chorób układu krążenia, usprawnić poruszanie, zachować kondycję i pogodę ducha.

Doświadczony personel – to nas wyróżnia
Pacjenci w podeszłym wieku często obciążeni są chorobami układu sercowo- naczyniowego, układu oddechowego oraz narządów wewnętrznych. Zdarza się, że seniorzy cierpią na 2-3 choroby jednocześnie. Na skutek zmian zwyrodnieniowych, przebytych złamań, urazów czy przeciążeń zmniejszają się zdolności lokomocyjne pacjenta i wydajność aparatu ruchu. Takie zaplecze chorobowe, obniżone zdolności podejmowania wysiłku fizycznego, problemy ruchowe o różnym podłożu, jak również przyjmowanie lekarstw sprawia, że terapia osób starszych powinna być prowadzona przez bardzo doświadczony i cierpliwy zespół, odznaczający się wiedzą z zakresu geriatrii. Tymi właśnie cechami odznaczają się specjaliści z Osteo-MED pracujący na co dzień z osobami w podeszłym wieku.

Korzyści jakie możesz odnieść korzystając z domowych wizyt naszych specjalistów:

  • poprawa zdolności lokomocji i sprawności pacjenta
  • poprawa ogólnego samopoczucia pacjenta.
  • poprawa wydolności układu krążenia i oddechowego,
  • zwiększenie zdolności do podejmowania wysiłku,
  • redukcja dolegliwości bólowych i tym samym zmniejszenie lęku związanego z poruszaniem się.

Najczęstsze dolegliwości, z jakimi zgłaszają się Pacjenci w podeszłym wieku:

  • Stan po wszczepieniu endoprotezy stawu kolanowego/biodrowego
  • Okres rekonwalescencji po przebytych złamaniach
  • Zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe kończyn i kręgosłupa
  • Polineropatie
  • Osteoporoza
  • Stany po udarach mózgu
  • Stany po urazach czaszkowo – mózgowych
  • Pacjenci w zaawansowanym stadium stwardnienia rozsianego
  • Pacjenci leżący
  • Pacjenci w podeszłym wieku z ograniczoną możliwością poruszania się
.


Rehabilitacja reumatologiczna

Stosowana jest wobec osób borykających się ze schorzeniami reumatycznymi: metabolicznymi, zapalnymi, zwyrodnieniowo-wytwórczymi układu kostno- stawowego oraz stanami zapalnymi tkanki łącznej. Rehabilitacja w takich przypadkach jest procesem o podłożu medyczno-społecznym, którego działania skierowane są na redukcje dolegliwości bólowych, poprawę zdolności lokomocji i samoobsługi, a także zwiększenie wydolności oddechowej i krążeniowej. Istotnym celem rehabilitacji reumatologicznej jest zapewnienie osobom chorym godnego życia w oparciu o poczucie użyteczności społecznej oraz zawodowej, przywrócenie sprawności fizycznej i psychicznej w możliwie największym zakresie.

Przykłady chorób reumatycznych, przy których zastosowanie ma rehabilitacja reumatologiczna

1.Dotyczące tkanki łącznej:

  • RZS reumatoidalne zapalenie stawów;
  • MZS młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów;
  • Twardzina układowa
  • Zapalenie wielomięśniowe;
  • Zapalenie skórno-mięśniowe;
  • Zespół Sjogrena;
  • Choroba Kawasakiego;
  • Toczeń układowy;
  • Martwice i choroby zapalne naczyń ( np. guzkowate zapalenie tętnic, zapalenie naczyń z nadwrażliwością, olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic- skroniowej, zespół Takayasu, ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń itp.)

2. Spondyloartropatie czyli zapalenie stawów z zajęciem kręgosłupa

  • ZZSK zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa;
  • Łuszczycowe zapalenie stawów;
  • Enteropatyczne zapalenie stawów;
  • Reaktywne zapalenie stawów

3. Choroby układu ruchu zw. z procesem starzenia:

  • Choroba zwyrodnieniowa;
  • Uszkodzenia tkanek miękkich;

4. Rehabilitacja reumatologiczna przy chorobach o podłożu dokrewnym lub metabolicznym:

  • Dna moczanowa ( skaza moczanowa);
  • Alkaptonuria;
  • Osteoartropatia przerostowa;
  • Dysplazja kości i stawów;
  • Złuszczenie głowy nasady kości udowej;

5. Uogólnione zespołu bólowe tkanek miękkich:

  • Fibromialgia;
  • Polimialgia reumatyczna;
  • Zespół bólu regionalnego;
  • Entezopatie;
  • Tendopatie.

Dlaczego tak ważną role odgrywa rehabilitacja?

Typowe zjawiska w przebiegu chorób reumatycznych w obrębie stawów obejmują m.in. uszkodzenia chrząstki, wysięk, przerost błony maziowej, przykurcz torebki stawowej oraz niestabilności. Jeśli chodzi o grupę mięśni to do tej kategorii zaliczyć można m.in. wtórny zanik, uszkodzenia struktury mięśnia. Ponadto należy wymienić zerwanie ścięgien oraz zapalenie przyczepów. W kolei więzadła dotknięte reumatyzmem podlegają zerwaniom, rozluźnieniom, zapaleniom i przykurczom. W obszarze kości pojawia się zmniejszenie gęstości mineralnej oraz ogniskowe ubytki w warstwie podchrzęstnej zaś zmiany okołostawowe polegają m.in. na zapaleniach kaletek i odkładaniem złogów.

Zmiany te powodują ból, co w konsekwencji sprawia, że chory zaprzestaje podejmowania jakiejkolwiek aktywności fizycznej. W konsekwencji pacjent stopniowo wycofuje się z życia społecznego. Dolegliwości bólowe związane ze stanem zapalnym, zmianami wielostawowymi i wielonarządowymi powodują zwiększenie odruchowego napięcia mięśni. Co więcej, chory unika ruchów,  następuje obniżenie wydolności w typowych czynnościach życia codziennego ( np. samoobsługa). Niedobór ruchu z kolei destrukcyjnie wpływa na organizm pacjenta, bowiem powoduje wtórny zanik mięśni i redukcję gęstości mineralnej kości, obniża wydolność układu oddechowego i krążeniowego oraz przyczynia się do deformacji narządu ruchu.

Zmiany degeneracyjne w stawach związane z przebiegiem chorób reumatycznych są niestety nieodwracalne. Niemniej jednak nie oznacza to, że osoba borykająca się z chorobą np. zwyrodnieniową, ZZSK, zespół SAPHO czy fibromialgia skazana jest na brak aktywności i samodzielności oraz życie w cierpieniu i bólu.

Rehabilitacja jest wskazana na każdym etapie choroby.

Należy pamiętać jednak przy chorobach zapalnych kluczową rolę odgrywa wcześnie podjęta terapia. Odpowiednio skomponowany plan rehabilitacji zapobiega powstawaniu i utrwalaniu deformacji narządu ruchu oraz nasilaniu zmian chorobowych.

Rehabilitacja uzależniona jest od wielu czynników. Doświadczony zespół rehabilitantów z OSTEO-MED dobiera program leczenia w oparciu o analizę fazy choroby, jej zlokalizowaniu, przyczyn wystąpienia dolegliwości oraz stopnia zaawansowania zmian chorobowych. Nie bez znaczenia pozostaje także rozległość deformacji narządu ruchu, wiek pacjenta, zakres ruchomości stawowej, siła mięśniowa oraz jego stan psychiczny.

Do programu rehabilitacji nasi rehabilitanci wdrażają jedynie bezpieczne, sprawdzone i skuteczne rozwiązania, do których niewątpliwie należy osteopatia. Ponadto stosowane metody polegają m.in. na terapii z wykorzystaniem technik manualnych, mobilizacyjnych, mobilizacje tkanek miękkich na poziomie powięziowym oraz punktów spustowych, a także kinesiology taping, czyli naklejanie taśm w specjalistyczny sposób w celu uzyskania działania stabilizującego, normalizującego napięcia oraz redukującego ból.

Rehabilitacja reumatologiczna cennik

Aktualny cennik dostępny jest na naszej stronie w zakładce Cennik. Zapytaj nas o pakiety promocyjne.

 

Jeśli potrzebujesz rehabilitacji ze wskazań reumatycznych bądź chcesz uzyskać więcej informacji zapraszamy do kontaktu z Centrum Rehabilitacji i Osteopatii OSTEO-MED.  Rezerwacja wizyt odbywa się pod numerem 506-459-870 bądź drogą mailowa na adres: gabinet@osteopatia-warszawa.pl.

.


Rehabilitacja ortopedyczna

Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med świadczy usługi rehabilitacji w domu pacjenta na terenie Warszawy i okolic.

Rehabilitacja ortopedyczna to kompleksowa opieka specjalistyczna podejmowana po urazach narządu ruchu, kontuzjach, przeciążeniach, przed planowanym zabiegiem operacyjnym lub po nim w celu trwałego i skutecznego przywrócenia sprawności oraz wydajności sprzed zdarzenia w możliwie najkrótszym czasie.

Rehabilitacja pourazowa podejmowana niezwłocznie po uszkodzeniu daje bardzo wysokie szanse na osiągnięcie utraconej sprawności fizycznej. Każdy uraz czy obrażenie powstałe w wyniku działania czynników zewnętrznych powoduje określone skutki w naszym organizmie. Mogą one przybierać postać bólu, obrzęku, podrażnienia lub objawiać się upośledzeniem funkcji ruchowych czy propriocepcji. Istotą podejmowanej rehabilitacji jest likwidowanie lub łagodzenie dolegliwości bólowych, odbudowa siły i masy mięśniowej, redukcja powstałych zmian tkankowych w obrębie mięśni, więzadeł, ścięgien oraz przywrócenie zakresów ruchomości w stawach.

Do najczęstszych uszkodzeń pochodzenia pourazowego zaliczamy m.in.:

  • złamania np. w obrębie kończyn górnych;
  • pęknięcia kości np. w obrębie kończyn dolnych;
  • zwichnięcia np. stawu ramienno-łopatkowych;
  • skręcenia stawu np. stawy nadgarstkowych;
  • uszkodzenia torebek stawowych np. stawy skokowe
  • przeciążenia mięśni np. mięśnie dwugłowe ramienia;
  • naderwania mięśni np. mięśnie dwugłowe uda;
  • naderwania ścięgien np. mięśni nadgrzebieniowych;
  • zerwania więzadeł np. krzyżowych i pobocznych stawu kolanowego (ACL, PCL, MCL, LCL);
  • stłuczenia stawów np. nadgarstkowych;
  • urazy łąkotek;
  • uszkodzenia splotów nerwowych;
  • zwichnięcia, podwichnięcia, pęknięcia rzepki;
  • uszkodzenia splotów nerwowych, stożków rotatorów;
  • uszkodzenia obrąbka stawowego;
  • urazy kręgosłupa dotyczące: stawów, więzadeł, dysków, mięśni przykręgosłupowych, spowodowane m.in. przeciążeniami statycznymi i
    dynamicznymi;
  • uszkodzenia kaletek;

Rodzaje rehabilitacji ortopedycznej

Rehabilitacja przedoperacyjna to proces mający na celu przygotowanie pacjenta do planowanej operacji w celu zapewniania maksymalnie pozytywnego rezultatu podejmowanego zabiegu. Ponadto niejednokrotnie zdarza się, że warunkiem przystąpienia do określonej operacji jest uprzednie odbycie terapii rehabilitacyjnej w celu przywrócenia pełnego zakresu ruchu, przywrócenia siły mięśniowej, edukacji dotyczącej postępowania bezpośrednio po zabiegu (np. nauka poruszania się o kulach, profilaktyka przeciwzakrzepowa, ćwiczeń, itd.).

Rehabilitacja pozabiegowa z kolei to kompleksowa terapia, która powinna być podjęta jak najszybciej po wykonanym zabiegu. Działania rehabilitacyjne wpływają na przyspieszenie procesów gojenia oraz łagodzą dolegliwości bólowe i obrzęki. Ponadto rehabilitacja jest fundamentalnym elementem profilaktyki przeciwzakrzepowej. Odpowiednio wcześnie wdrożona terapia wpływa na modelowanie tkanek miękkich, powięzi czy samej blizny, co zapobiega powstaniu powikłań pooperacyjnych od zrostów przez utrudnione gojenie po np. odrzucanie przeszczepu. Rehabilitacja pozabiegowa to także stopniowy proces uruchamiania i przywracania utraconych funkcji, siły mięśniowej oraz zakresu ruchomości w stawach. Po zabiegach wszczepienie endoprotezy ( np. staw biodrowy, staw kolanowy) odgrywa kluczową rolę w postępowaniu usprawniającym oraz poprawia krążenie zapobiegając tym samym pojawianiu się zakrzepicy.

Centrum Rehabilitacji i Osteopatii OSTEO- MED oferuje rehabilitacje przed/pooperacyjną w przypadku m.in.:

  • rekonstrukcji więzadeł krzyżowych i pobocznych ( ACL, PCL, MCL, LCL);
  • rekonstrukcja ścięgien np. Achillesa;
  • meniscektomii czyli usunięcia łąkotek;
  • zabiegów w obszarze chrząstki stawowej;
  • wszczepienia endoprotez stawów np. stawu biodrowego;
  • artroskopie np. stawu barkowych
  • usuwaniu torbieli np. Bakera (podkolanowej);
  • operacyjnej naprawie obrąbków np. typu SLAP;
  • operacjach na kręgosłupie np. usuwanie przepuklin dyskowych, stabilizacja sztywna po zabiegu usunięcia dysku;

Metody rehabilitacji:

Metody rehabilitacji ortopedycznej dobierane są w oparciu o szereg czynników, do których należy m.in. wiek pacjenta, jego stan zdrowia i ogólna kondycja, rodzaj uszkodzenia bądź dysfunkcji ( np. zerwanie więzadła krzyżowego w stawie kolanowym, złamanie kości kończyny górnej) lub też charakter zabiegu operacyjnego ( np. wszczepienie endoprotezy w stawie biodrowym). Każdy przypadek jest inny w związku z tym nie ma jednakowego wzorca rehabilitacji optymalnego dla każdego pacjenta. W ramach rehabilitacji ortopedycznej specjaliści z gabinetu OSTEO-MED pracują zgodnie z wytycznymi IAOM (International Academy of Orthopedic Medicine) osteopatycznym podejściem oraz stosują różne metody i techniki rehabilitacyjne, do których należy m.in. terapia manualna, masaż tkanek głębokich, masaż poprzeczny, techniki tkanek miękkich, techniki powięziowe, techniki energii mięśniowej (MET), techniki balansowania więzadłowego, neuromobilizacja, kinesiology taping, sucha igłoterapia ( dry needling), drenaż limfatyczny.

Skuteczność i efektywność rehabilitacji gwarantujemy Państwu wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami naszego zespołu specjalistów.

Rehabilitacja ortopedyczna – cena

Aktualny cennik dostępny jest na naszej stronie w zakładce Cennik. Zapytaj nas o pakiety promocyjne.

Rehabilitacja ortopedyczne w Warszawie- gdzie szukać pomocy?

Jeśli chcesz skorzystać z domowej rehabilitacji ortopedycznej bądź uzyskać więcej informacji zapraszamy do kontaktu z Centrum Rehabilitacji i Osteopatii OSTEO-MED. Nasze Centrum mieści się w Warszawie na Ursynowie przy ul. Romera 10 lok. B2. Rezerwacja wizyt odbywa się pod numer 506-459-870 bądź drogą mailowa na adres: gabinet@osteopatia-warszawa.pl..


Rehabilitacja dzieci z wadami postawy

Wady postawy ze względu na częstotliwości występowania można zakwalifikować jako „chorobę cywilizacyjną” powszechnie występująca u dzieci zwłaszcza w wieku szkolnym. Przyczyną tego zjawiska mogą być wady wrodzone (czynniki genetyczne) bądź nabyte m.in. w wyniku długotrwałej wymuszonej pozycji siedzącej przy biurku, spędzania czasu przed komputerem lub telewizorem, niewielka aktywność sportowa.

Za wady postawy uznaje się trwałe lub okresowe zaburzenia właściwej postury ciała związane z niewydolnością układu mięśniowego, kostnego i więzadłowego kręgosłupa lub kończyn, które w rezultacie prowadzą do zmiany statyki kręgosłupa dziecka lub innych schorzeń narządów wewnętrznych.

Powszechnie występujące wady postawy, podlegające rehabilitacji to:

  • Pogłębiona lordoza lędźwiowa, kiedy kręgosłup jest za bardzo wygięty do przodu w odcinku lędźwiowym ( wklęsłe plecy, wystający brzuszek);
  • Pogłębiona kifoza piersiowa, polegającej na nadmiernym wygięciu kręgosłupa do tyłu w odcinku piersiowym (okrągłe plecy, garb);
  • Skolioza czyli boczne skrzywienie kręgosłupa objawiające się tym, że kręgosłup nie tworzy linii prostej a wygina się w łuki;
  • Plecy płaskie;
  • często wady postawy mogą być powodowane Chorobą Scheuermanna ( młodzieńcza kifoza). Spowodowana zaburzeniami wzrostu trzonów kręgów i postępującym klinowaceniem trzonów;
  • Pogłębiona lordoza lędźwiowa, kiedy kręgosłup jest za bardzo wygięty do przodu w odcinku lędźwiowym ( wklęsłe plecy, wystający brzuszek);
  • Wady klatki piersiowej tj. lejkowata, kurza;
  • Kolana szpotawe czyli wygięte na zewnątrz w łuki lub kolana koślawe czyli charakterystyczne „X”;
  • Stopy szpotawe, płasko-koślawe, wydrążone
  • Płaskostopie.
rehabilitacja dziecięca na ursynowie
Rehabilitacja dzieci z wadami postawy Warszawa

Do najczęstszych przyczyn odpowiadających za wady postawy dziecka należy m.in.:

 

wady wrodzone:

dotyczące kończyn dolnych i stóp ( np. koślawość kolan, szpotawość kolan, płaskostopie, stopa szpotawa, dysplazja stawów biodrowych);
dotyczące klatki piersiowej oraz kręgosłupa ( np. kręcz szyi, plecy okrągłe, plecy płaskie plecy wklęsłe, plecy okrągło- wklęsłe, tzw. kurza klatka piersiowa)

wady nabyte:

  • wynikające z siedzącego trybu życia – spędzanie dużo czasu przed komputerem lub telewizorem połączony z małą aktywnością fizyczną (najczęściej dotycząc kręgosłupa);
  • nieodpowiednio dopasowane stanowisko nauki (niewłaściwa wysokość krzesełka, biurka);
  • jednostajność pozycji;
  • niewłaściwy sposób siedzenia podczas nauki przy biurku (np. jedna ręka na blacie druga pod spodem);
  • noszenie zbyt ciężkich tornistrów;
  • noszenie tornistra na jednym ramieniu;
  • niewłaściwie dobrane obuwie;
  • nieodpowiednie warunki życiowe dziecka (niedożywienie, niewyspanie, zmęczenie, stres);
  • zaburzenia wzroku lub słuchu (mogą być przyczyną przyjmowania niewłaściwej postawy np. głowa nisko pochylona nad podręcznikiem)
rehabilitacja stawów biodrowych
Rehabilitacja niemowląt Warszawa

Rehabilitacja wad postawy u dzieci

Planując odpowiednią rehabilitację dziecka należy wziąć pod uwagę szereg czynników takich jak: wiek, aktywność fizyczna dziecka, przyczynę i skale zaistniałych dysfunkcji. Fundamentalne znaczenie w rehabilitacji wad postawy ma ich wczesne wykrycie i odpowiednio szybko wdrożona rehabilitacja, bowiem zwlekanie w tym zakresie może mieć poważne skutki dla prawidłowego rozwoju dziecka i jakości jego życia w przyszłości. Jako przykład może posłużyć zlekceważenie przednio-tylnych krzywizn kręgosłupa, które pogłębiając się pogarszają wentylację płuc zmieniają różnice ciśnieni w jamach klatki i brzucha i mogą wpływać na ciśnienie krwi oraz jej dopływ do mózgu oraz funkcjonowanie wielu narządów. Z kolei skolioza może powodować bóle międzyżebrowe oraz przyczyniać się do utrudnionej pracy serca i naczyń krwionośnych. Ponadto nieleczone wady postawy, to zmieniona biomechanika ciała, przez co mogą powodować bóle pleców, kręgosłupa, stóp, bioder, głowy, a także obniżenie wydolności fizycznej. Zaniedbane nieprawidłowości ulegają utrwaleniom i często są nieodwracalne.

Rehabilitacja dzieci z wadami postawy może polegać na zastosowaniu medycyny osteopatycznej (technik strukturalnych np. energii mięśniowej, mięśniowo-powięziowych; terapia czaszkowo-krzyżowej), terapii manualnej, technik PNF, Bobath, techniki relaksacji mięśni, odpowiednio skomponowane ćwiczenia korekcyjne, neuromobilizacje, kinesiology taping.

Jeśli zauważasz jakiekolwiek odchylenia od normy w postawie Twojego dziecka ( np. odstająca łopatka, niesymetryczne barki, “uniesione” biodro, nadmierne odchylenia głowy do przodu, zaokrąglone plecy itp.) nie lekceważ ich i niezwłocznie zgłoś się do specjalisty rehabilitanta lub osteopaty. Jedynie wczesne wdrożenie rehabilitacji jest w stanie zapobiec pogłębianiu się dysfunkcji.

 

Rehabilitacja dzieci z wadami postawy w Warszawie- gdzie szukać pomocy?

 

Jeśli chcesz skorzystać z rehabilitacji bądź uzyskać więcej informacji zapraszamy do kontaktu z Centrum Rehabilitacji i Osteopatii OSTEO-MED. Nasze Centrum mieści się w Warszawie na Ursynowie przy ul. Romera 10 lok. B2. Placówka czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-20.00.

Rezerwacja wizyt odbywa się pod numer 506-459-870 bądź drogą mailowa na adres: gabinet@osteopatia-warszawa.pl.

OSTEO- MED to profesjonalne centrum rehabilitacji i osteopatii, które od lat skutecznie leczy dzieci i dorosłych. Sztab specjalistów z dziedziny osteopatii, fizjoterapii, rehabilitacji, ortopedii i traumatologii kompleksowo zadba o Twoje dziecko.

.


Rehabilitacja dla sportowców

Rehabilitacja dla sportowców

Zespół Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med na co dzień opiekuje się sportowcami w każdym wieku. Do grona naszych pacjentów należą zarówno osoby uprawiające sport zawodowo (włączając w to sport wyczynowy) jak i amatorko. Zajmujemy się także najmłodszymi sportowcami. Oferujemy badania diagnostyczne oraz specjalistyczne konsultacje dla dzieci i młodzieży.

 

Dlaczego tak ważna jest rehabilitacja sportowa?

Urazy oraz kontuzje to nie tylko źródło bólu, dyskomfortu. To także poważne zagrożenie, bowiem nieleczone – nawet te na pierwszy rzut oka błahe urazy, prowadzą do powikłań oraz dysbalansów. Najczęstszą przyczyną występowania kontuzji jest nieodpowiednia rozgrzewka, źle dobrane obuwie sportowe, przeciążenia, niewłaściwie skomponowany zestaw ćwiczeń. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że w ciele człowieka istnieje wiele tzn. „zablokowań”, które dotyczą stawów, tkanek, trzewi i nerwów. Niejednokrotnie uaktywniają się one dopiero w czasie wysiłku fizycznego, co również przyczynia się do powstawania wtórnych zmian w układzie ruchu.

Najczęstsze dolegliwości, na które narażeni są sportowców to m. in:

  • bóle bioder, kolan, barków, nadgarstków;
  • tzn. łokieć tenisisty i golfisty;
  • zerwania i urazy więzadeł kolan;
  • naderwania mięśni;
  • bóle mięśni;
  • skręcenie stawów np. stawu skokowego;

Sportowcy narażeni sa także na m.in.

  • przeciążenia i przetrenowania organizmu;
  • bóle kręgosłupa;
  • nawracające dolegliwości po wcześniej przebytych urazach;
  • „pieczenie” w podudziu
  • spondyloza szyjna
  • uszkodzenia łąkotek
  • niestabilność stawu kolanowego
  • chondropatie i chondromalacje kolan i wiele innych.
artroskopia warszawa
Rehabilitacja sportowa Warszawa

Rehabilitacja dla sportowców w Warszawie

Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med oferuje Państwu kompleksowe pakiety dla sportowców. W ramach naszych usług możecie skorzystać m.in. z:

  • porad lekarzy ortopedów i traumatologów
  • osteopatycznej medycyny sportowej
  • rehabilitacji sportowej
  • zajęć z trenerem personalnym
  • konsultacji dietetycznych
  • diagnostyki USG, w tym USG metodą Dopplera
  • Terapia Orthokine®
  • Wiskosuplementacja (Kwas Hialuronowy)
  • Operacje kolana

Zapraszamy do kontaktu pod numerem 506-459-870.

Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med ul. Romera 10/B2

* rehabilitacja * osteopatia * fizjoterapia uroginekologiczna* fizjoterapia dzieci i niemowląt* ortopedia * terapia Orthokine* ortopedia dziecięca * dietetyka * fizykoterapia * diagnostyka USG * fala uderzeniowa * masaż pneumatyczny BOA MAX *

Zapraszamy do kontaktu pod numerem 506-459-870 


Rehabilitacja neurologiczna

Zdiagnozowanie zmian chorobowych w ośrodkowym lub obwodowym układzie nerwowym wielu osobom wciąż kojarzy się z nieodwracalnym kalectwem. Przebyty udar lub wypadek, w wyniku którego doszło do uszkodzenia mózgowia dla dużej rzeszy pacjentów brzmi jak wyrok. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na fakt, iż ludzka tkanka nerwowa charakteryzuje się neuroplastycznością czyli zdolnością wykształcania nowych połączeń nerwowych oraz przebudowy istniejących.

Dzięki tym cechom układu nerwowego możliwe jest przywrócenie utraconych funkcji lub hamowanie procesów degeneracyjnych w przypadku chorób postępujących takich jak np. stwardnienie rozsiane, dystrofie mięśniowe, stwardnienie zanikowe boczne, choroba Parkinson. W praktyce oznacza to, że odpowiednio wcześnie podjęta rehabilitacja w wielu przypadkach daje pacjentom dotkniętym chorobami lub po przebytych uszkodzeniach układu nerwowego szanse na znaczną poprawę jakości życia.

Główne zadania rehabilitacji neurologicznej

Ideą rehabilitacji neurologicznej jest przywrócenie w maksymalnym stopniu wszystkich utraconych funkcji oraz zapobieganie utrwalaniu i pogłębianiu zmian patologicznych. Zdarza się jednak, że z pewnych przyczyn nie jest to możliwe, wówczas rehabilitant skupia się na procesie adaptacyjnym czyli uświadamia pacjenta jak należy sobie radzić z powstałą niepełnosprawnością pokazując określone strategie ruchowe, dzięki którym chory mimo zaistniałych ograniczeń jest w stanie w możliwie najlepszy sposób funkcjonować.

To bardzo istotny element rehabilitacji, bowiem bez odpowiedniej terapii i wskazówek specjalisty u wielu pacjentów dochodzi do powstawania i utrwalania nieprawidłowych schematów kompensacyjnych. W przypadku np. rzutu stwardnienia rozsianego, przebytego udaru, uszkodzenia nerwów obwodowych, istotną rolę odgrywają działania rehabilitacyjne mające na celu stymulowanie procesów naprawczych i ich prawidłowy przebieg. Rehabilitacja w takich przypadkach to złożony proces usprawniania i przeciwdziałania skutkom choroby, poprawiający tym samym jakość i efektywność życia chorego.

Rehabilitacje neurologiczną stosuje się m.in. w następujących przypadkach:

  • Udar niedokrwienny mózgu;
  • Udar krwotoczny mózgu;
  • Choroba Parkinsona;
  • Choroba Alzheimera;
  • Stwardnienie rozsiane;
  • Stwardnienie zanikowe boczne;
  • Jamistość rdzenia kręgowego;
  • Zapalenie opon mózgowych;
  • Zespół Guillaina-Barrego
  • Polineuropatie;
  • Neuropatie;
  • Zespół parkinsonowski;
  • Dyskopatie;
  • Uszkodzenia nerwów obwodowych;
  • Uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego;
  • Porażenia (uszkodzenia) nerwu twarzowego;
  • U osób po urazach czaszkowo-mózgowych i/lub rdzenia kręgowego;
  • Choroba Huntingtona ( pląsawica Huntingtona);
Uszkodzenia układu nerwowego i patologie z nim związane mogą dotykać również dzieci w każdym wieku. Dlatego też niezwykle istotna jest odpowiednio wcześnie podjęta rehabilitacja neurologiczna dziecka, która wpłynie na jakość funkcjonowania w dorosłym życiu. Terapia neurorehabilitacyjna dziecka ma na celu zahamowanie procesów degeneracyjnych, przywrócenie utraconych funkcji oraz poprawę tych, które zostały dotknięte chorobą.

rehabilitacja warszawa
Rehabilitacja neurologiczna Warszawa

Specjaliści z OSTEO- MED zajmują się kompleksową rehabilitacją dzieci w przypadkach takich jak m.in.:

  • Mózgowe porażenie dziecięce;
  • Przepuklina oponowo-rdzeniowa
  • Dystrofie mięśniowe ( zanik mięśni);
  • Dystonie;
  • Neuropatie;
  • Polineuropatie;
  • Porażenie splotu ramiennego;
  • Porażenie nerwu twarzowego;
  • Po urazach mózgowo- rdzeniowych;
  • Uszkodzeń nerwów obwodowych;

Rehabilitacja neurologiczna- metody:

Rehabilitacja neurologiczna dzieci i dorosłych ma na celu odtworzenie utraconych funkcji, wykształcenie wzorców adaptacyjnych u osób dotkniętych niepełnosprawnością oraz podtrzymywanie pozostałych funkcji pacjenta dotkniętego chorobą o podłożu neurologicznym.

Każdy przypadek zachorowania jest inny, dlatego terapeuta po dokładnym zapoznaniu się z stanem zdrowia pacjenta oraz historią choroby dobiera indywidualny plan rehabilitacji odpowiedni dla jego wieku, kondycji oraz stopnia zaawansowania zaistniałych zmian.

Stosowane metody neurorehabilitacji to na przykład: Metoda Bobath, PNF, techniki osteopatyczne (np. czaszkowo-krzyżowa), terapia manualna czy neuromobilizacja. Ponadto u chorych sprawdzają się techniki rozluźniania na poziomie mięśniowo-powięziowym oraz kinesiology taping.

Rehabilitacja neurologiczna cennik

Aktualny cennik dostępny jest na naszej stronie w zakładce Cennik. Zapytaj nas o pakiety promocyjne.

Rehabilitacja neurologiczna w Warszawie- gdzie szukać pomocy?

Jeśli chcesz skorzystać z rehabilitacji bądź uzyskać więcej informacji zapraszamy do kontaktu z Centrum Rehabilitacji i Osteopatii OSTEO-MED. Nasze Centrum mieści się w Warszawie na Ursynowie przy ul. Romera 10 lok. B2. Placówka czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-20.00.

Rehabilitację neurologiczną dzieci przeprowadza mgr Mariusz Strzemiński.

Rezerwacja wizyt odbywa się pod numer 506-459-870 bądź drogą mailowa na adres: gabinet@osteopatia-warszawa.pl.

.


Rehabilitacja domowa Warszawa

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rzeszy pacjentów, którzy z różnych przyczyn nie mogą dojechać do gabinetu do naszej oferty zostaje wprowadzona rehabilitacja domowa u pacjenta.

Jeżeli potrzebujesz pomocy bo właśnie „wypadł Ci dysk“ i nie możesz się ruszyć, lub jesteś kobietą, której plecy bądź stawy odmawiają posłuszeństwa a nie masz z kim zostawić dziecka, a może po prostu dbasz o swój cenny czas i wolisz uzyskać pomoc bez wychodzenia z domu. W każdej sytuacji nasi pacjenci mają możliwość skorzystania z pomocy specjalisty do domu.

W celu umówienia wizyty należy zadzwonić pod numer 506 459 870 bądź wysłać emaila z zapytaniem na adres gabinet@osteopatia-warszawa.pl.

Żeby usprawnić kontakt, zaproponować odpowiedniego specjalistę i skrócić czas oczekiwania na wizytę będziemy potrzebowali następujących informacji:
• jaki jest cel wizyty? – pytania pomocnicze: co się stało? co spowodowało dolegliwości z którymi się Pan\Pani do nas zgłasza?
• jakie są oczekiwania? – pytania pomocnicze: czy ma to być pojedyncza wizyta konsultacyjna, czy terapia odbywająca się w domu?
• adres? – pytania pomocnicze: miejsce w którym oczekuje Pan\Pani na przybycie specjalisty?
W celu uzyskania podstawowych informacji dotyczących cen wizyt domowych należy wybrać w menu zakładkę „cennik“ i kliknąć w „+“ przy wizytach domowych. Ceny mogą się różnić w zależności od miejsca wizyty dlatego też w tym celu prosimy o kontakt telefoniczny lub emailowy..