Usg

USG

W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med przeprowadzamy szerokie spektrum badań ortopedycznych, a jeśli zaistnieje taka potrzeba wykonujemy również zabiegi pod kontrolą obrazu ultrasonograficznego (np. nakłucia, ewakuacja płyny, aplikacja leku itp).

USG stawu barkowegoUSG nadgarstka i rękiUSG stawu łokciowegoUSG stawu skokowego i stopyUSG stawów biodrowych (dorośli)USG stawów biodrowych (dzieci)USG tkanek miękkichUSG kolanaUSG Piersi WarszawaUSG węzłów chłonnych WarszawaUSG jąder WarszawaUSG ślinianek WarszawaUSG jamy brzusznej WarszawaBadanie dopplerowskie WarszawaUSG TarczycyBadanie USG tarczycyProfilaktyka raka piersi- badanie USG piersiDysplazja u niemowląt- USG stawów biodrowychUSG kolana WarszawaOrtopeda Warszawa, Diagnostyka USG, Ortopedia dziecięcaBadanie USG Warszawa Ursynów

USG stawu barkowego

Badanie USG stawu barkowego przeprowadza się zazwyczaj gdy występują dolegliwości bólowe i po przebytych urazach. Staw barkowy jest najmniej stabilnym stawem
w organizmie człowieka, z tego względu często w tej okolicy wstępują urazy oraz stany zapalne. Dodatkowo w okolicy stawu barkowego często dochodzi do przeciążeń.

Przebieg badania USG

USG to badanie, które pozwala uzyskać obraz mięśni, tkanek, chrząstek, więzadeł ścięgien oraz płynu stawowego. Ortopeda podczas badania dokonuje oceny ścięgna głowy mięśnia dwugłowego ramienia, oraz zmiany w obrębie ścięgna, związane w płynem (jeżeli w tej okolicy występują zaburzenia). Następnie lekarz sprawdza kondycję głowy kości ramiennej.

Badanie USG daje możliwość zobrazowania ścięgien stożka rotatorów, częściowe i całkowite uszkodzenia ścięgien, nierówności świadczące o urazie.

Badanie USG nie jest bolesne, wykonuje się je przy pomocy specjalnego żelu, który lekarz nakłada na głowicę urządzenia USG. Następnie lekarz przejeżdża głowicą po badanej okolicy i dzięki temu uzyskuje pełny obraz struktur.

Wskazania do wykonania badania USG barku

Wśród licznych wskazań do wykonania zabiegu USG stawu barkowego wyróżniamy:

  • urazy i przeciążenia powstałe w trakcie uprawiania sportu
  • trudności w unoszeniu kończyny górnej
  • siedzący tryb życia i nieprawidłowa postawa ciała (protrakcja barków, nadmierna kifoza, osłabienie mięśni)
  • zwapnienia stawu barkowego
  • choroby reumatyczne i zmiany zwyrodnieniowe stawu barkowo-obojczykowego
  • uczucie tarcia lub trzeszczenie podczas ruchów baru
  • sztywność barku w trakcie snu lub w momencie zaniechania aktywności fizycznej
  • ból promieniujący do kręgosłupa szyjnego lub kończyn górnych

Przygotowanie do zabiegu

Badanie USG nie wymaga specjalnych przygotowań, warto jednak zabrać na wizytę dokumentację medyczną oraz być przygotowanym na wywiad medyczny z lekarzem.

 

Badania USG barku  w Warszawie- gdzie szukać pomocy?

W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med oferujemy Państwu kompleksową rehabilitację, porady lekarzy ortopedów- chirurgów wraz z kompleksową diagnostyka USG.

Badanie USG barku przeprowadza Dr Sebastian Witkowski w czwartki.

Zapisy przyjmujemy pod numerem 506-459-870.

Oferujemy Państwu także kompleksową rehabilitację.

USG stawu barkowego koszt wizyty

Aktualny cennik dostępny jest na naszej stronie w zakładce „Cennik

 

 


USG nadgarstka i ręki

Badanie ultrasonograficzne USG nadgarstka i ręki to osobne badania, jednak z uwagi na bliskość anatomiczną zostały omówione łącznie.

USG nadgarstka (ręki) to podstawowe badanie diagnostyczne, które służy do określenia zmian po przebytych urazach oraz zmian zwyrodnieniowych. Badanie USG przebiega bezboleśnie i bezinwazyjnie.

Jaki jest przebieg badania i na czym polega?

Badanie USG pozwala na ocenę tkanek miękkich oraz powierzchni kości dzięki ultradźwiękom. Lekarz przykłada do nadgarstka głowicę USG pokrytą specjalnym żelem, który usuwa pęcherzyki powietrza odsłaniając obraz, dzięki temu na monitorze urządzenia USG obraz jest możliwy do oceny w czasie badania. Lekarz przykładając głowicę urządzenia USG do badanej okolicy, uzyskuje jej obraz i dokonuje oceny. Po badaniu lekarz wydaje pacjentowi opis, zdjęcie, wskazania do dalszych działań.

Wskazania do wykonania USG nadgarstka (ręki)

Wskazaniem do wykonania USG nadgarstka są obrzęki, stany zapalne, bóle, zaburzenia czucia ręki, guzy, gangliony, niestabilność stawu, zaburzenia nieruchomości.

USG wykonuje się także, aby zdiagnozować uszkodzenia więzadłowo-torebkowych i po przebytych urazach. USG wykonuje się również do oceny nerwów, gdy podejrzewa się np. zespół uciskowy, jak cieśń nadgarstka.

Czym jest zespół cieśni nadgarstka?

 Zespół cieśni nadgarstka to grupa objawów, które wywołane są uciskiem na nerw pośrodkowy przebiegający w kanale nadgarstka. Jest to choroba przynależna do neuropatii uciskowych, co znaczy, że za symptomy odpowiedzialne są uciski mechaniczne.

 

Przyczyny występowania zespołu cieśni nadgarstka

Przyczyn jest wiele, często zespół ciśnienia nadgarstka pojawia się w wyniku innych chorób, często jest też skutkiem nawyków. Zespół cieśni nadgarstka często pojawia się przy chorobach reumatycznych takich jak: reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczowa. Nawyki, które negatywnie wpływają na kondycję nadgarstka i są powodem wystąpienia cieśni nadgarstka to częste powtarzanie tej samej sekwencji ruchów, np. pisanie na klawiaturze, operowanie myszką, gra na instrumencie i z tego powodu w grupie ryzyka są między innymi osoby pracujące zawodowo przy komputerze, muzycy. Zespół cieśni nadgarstka może też pojawić się po urazie, na przykład po złamaniu.

Szerzej o problemie zespołu cieśni nadgarstka pisaliśmy tutaj: Zespół cieśni nadgarstka

 

Przygotowanie do badania USG nadgarstka (ręki)

Badanie USG nie wymaga specjalnego przygotowania, należy jednak pamiętać, aby zabrać ze sobą dowód osobisty oraz dokumentację medyczną.

 

Badania USG nadgarstka (ręki)  w Warszawie- gdzie szukać pomocy?

W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med oferujemy Państwu kompleksową rehabilitację, porady lekarzy ortopedów- chirurgów wraz z kompleksową diagnostyka USG.

Badanie USG nadgarstka i ręki przeprowadza Dr Sebastian Witkowski w czwartki.

Zapisy przyjmujemy pod numerem 506-459-870.

Oferujemy Państwu także kompleksową chirurgię reki oraz zabiegi rehabilitacyjne

USG nadgarstka (ręki) koszt wizyty

Aktualny cennik dostępny jest na naszej stronie w zakładce „Cennik

 


USG stawu łokciowego

Badanie diagnostyczne przy pomocy USG pozwala na precyzyjny obraz struktur stawu łokciowego. Dzięki badaniu USG możemy zweryfikować, czy w obrębie stawu łokciowego nie występują torbiele, stany zapalne, łokieć tenisisty czy łokieć golfisty.

Jaki jest przebieg badania USG

Ortopeda przykłada do okolicy stawu łokciowego głowicę pokrytą specjalnym żelem, który usuwa pęcherzyki powietrza odsłaniając obraz, dzięki temu na monitorze urządzenia USG obraz jest możliwy do oceny w czasie badania. Lekarz przykładając głowicę urządzenia USG do badanej okolicy, uzyskuje jej obraz i dokonuje oceny. Po badaniu lekarz wydaje pacjentowi opis, zdjęcie, wskazania do dalszych działań.

Wskazania do wykonania badania USG stawu łokciowego

Badanie USG łokcia jest wskazane w przypadku:

  • Urazów mięśni, ścięgien i więzadeł zarówno ostrych jak i przewlekłych
  • Nieprawidłowości w postaci zapalenia kaletek
  • Wysięku w stawie
  • Przerostu błony maziowej
  • Krwiaków
  • Guzów np. ganglionów i tłuszczaków
  • Ocena ewentualnych powikłań po operacji (ropni, obrzęku, zbiorników płynowych)
  • Wykonywanie procedur interwencyjnych (iniekcji, punkcji, biopsji)

Do najczęściej spotykanych patologii zaliczamy zmiany pourazowe, zmiany zwyrodnieniowe, łokieć tenisisty, łokieć golfisty, zapalenie kaletki wyrostka łokciowego.

Przygotowanie do badania USG

Badanie USG nie wymaga specjalnego przygotowania, należy jednak pamiętać, aby zabrać ze sobą dowód osobisty oraz dokumentację medyczną

Badania USG łokcia w Warszawie- gdzie szukać pomocy?

W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med oferujemy Państwu kompleksową rehabilitację, porady lekarzy ortopedów- chirurgów wraz z kompleksową diagnostyka USG.

Badanie USG łokcia przeprowadza Dr Sebastian Witkowski w czwartki.

Zapisy przyjmujemy pod numerem 506-459-870.

USG łokcia koszt wizyty

Aktualny cennik dostępny jest na naszej stronie w zakładce „Cennik

USG stawu skokowego i stopy

Badanie USG stawu skokowego najczęściej wykonuje się po przebytym urazie, złamaniu lub przeciążeniu. Tego typu uszkodzenia charakterystyczne są dla osób aktywnych, uprawiających sport. Podczas aktywności fizycznej staw skokowy często jest przeciążony, może też dojść do przerwania wiązadeł międzykostnych a nawet do złamania.

Ze względu na bliskość anatomiczną obydwa badanie zostały omówione łącznie.

Wskazania do badania USG stopy i stawu skokowego

  • ból
  • guzki, gangliony
  • ograniczenie ruchowe
  • zapalenie stawu
  • ocena zmian pourazowych oraz zapalnych

Ponadto badanie USG  ortopeda wykonuję w celu:

  • dokonania oceny powikłań pooperacyjnych
  • oceny efektów leczenia
  • w przebiegu choroby zwyrodnieniowej
  • bardzo często USG stopy i stawy skokowego wykonuje się  pod kątem oceny zapalenia rozcięgna podeszwowego, nerwiaka Mortona, diagnostyka

 Przebieg badania USG 

Do badania USG stawu skokowego nie trzeba się przygotowywać, ale należy pamiętać o dokumencie tożsamości oraz dokumentacji medycznej.

Lekarz przykłada do nadgarstka głowicę USG pokrytą specjalnym żelem, który usuwa pęcherzyki powietrza odsłaniając obraz, dzięki temu na monitorze urządzenia USG obraz jest możliwy do oceny w czasie badania. Ortopeda przykładając głowicę urządzenia USG do badanej okolicy, uzyskuje jej obraz i dokonuje oceny. Po badaniu lekarz wydaje pacjentowi opis, zdjęcie, wskazania do dalszych działań.

Badania USG stawu skokowego i stopy  w Warszawie- gdzie szukać pomocy?

W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med oferujemy Państwu kompleksową rehabilitację, porady lekarzy ortopedów- chirurgów wraz z kompleksową diagnostyka USG.

Badanie USG przeprowadza Dr Sebastian Witkowski w czwartki.

Zapisy przyjmujemy pod numerem 506-459-870.

Oferujemy Państwu także kompleksową rehabilitację w tym terapię falą uderzeniową np. na ostrogę piętową.

USG nadgarstka (ręki) koszt wizyty

Aktualny cennik dostępny jest na naszej stronie w zakładce „Cennik

USG stawów biodrowych (dzieci)

Dysplazja stawów biodrowych

Dysplazja to wrodzona anomalia w stawie biodrowym.  Anatomicznie staw biodrowy jest stawem kulistym Jeśli funkcjonuje prawidłowo zaokrąglona głowa kości udowej spoczywa w panewce kości biodrowej.  W łagodnych postaciach dysplazji głowa kości udowej delikatni się porusza w panewce do przodu i do tyłu powodując niestabilność. W bardziej zaawansowanych  stadiach głowa kości udowej może znaleźć się całkowicie poza panewką.  W wielu jednak przypadkach można ją tam ponownie wprowadzić. Najpoważniejszy stan zachodzi kiedy głowa kości udowej nie sięga nawet do panewki kości udowej, czyli miejsca, w którym powinnna być stabilnie osadzona.

Im wcześniejsze wykrycie niestabilności stawu biodrowego tym krótsze i łatwiejsze leczenie. Odpowiednio dobrane postępowanie ortopedyczne pozwala uniknąć wielu problemów w życiu późniejszym. Początkowo dysplazja stawu biodrowego nie daje objawów bólowych. Należy jednak pamiętać, że nieleczona prowadzi do upośledzenia funkcji stawu biodrowego. Dzieci z nieleczoną dysplazją mają nogi o nierównej długości, co z kolei prowadzi do wykształcenia się niewłaściwego wzorca chodu, bólów w biodrze oraz obniżenia zdolności ruchowych.  Wczesne wykrycie wady i szybkie rozpoczęcie właściwego leczenia daje perspektywę wyleczenia wady prawie we wszystkich przypadkach.

asymetria rehabilitacja warszawa

Czynniki wpływające na powstawania rozwojowych dysplazji stawu biodrowego (okres wewnątrzmaciczny)

  • czynniki mechaniczne: położenie miednicowe, duża masa dziecka, małowodzie, pierwsza ciąża, ułożenie płodu plecanie do lewego boku matki;
  • czynniki hormonalne;
  • czynniki genetyczne

Badania USG stawów biodrowych

USG bioderek dziecka jest kluczowym badaniem, które pomaga w wykrywaniu nieprawidłowości w rozwoju stawu biodrowego.  Zaleca się aby pierwsza wizyta odbyła się w okresie pomiędzy 4-6 tygodniem życia dziecka. W określonych przypadkach, gdy zachodzi podejrzenie dysplazji biodrowej  lekarz ortopeda może zalecić wykonanie badania już w 2-3 tygodniu. W późniejszym etapie badanie wykonywane jest w formie kontrolnej.

W jakim celu wykonujemy badanie USG stawów biodrowych?

USG stawów biodrowych u niemowląt umożliwia ocenę wyglądu panewki, głowy kości udowej a także ich wzajemnego położenia względem siebie. Pozwala to także  na wykluczenie potencjalnego zwichnięcia lub podwichnięcia stawu.

Badanie USG bioderek jest badaniem bezinwazyjnym i bezbolesnym dla dziecka. Nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań.

 

USG stawów biodrowych ursynów

USG stawów biodrowych cena

Sprawdź zakładkę Cennik, aby poznać aktualne koszty,

USG stawów biodrowych w Warszawie- gdzie wykonać badanie?

USG bioderek  możecie wykonać Państwo w Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med. Badanie przeprowadza doktor Wojciech Żakiewicz ortopeda i traumatolog, chirurg. W celu umówienia wizyty na badanie zapraszamy do kontaktu pod numerem 506-459-870..

USG tkanek miękkich

Badanie USG tkanek miękkich pozwala na dokładne zobrazowanie torbieli i guzów. Ponadto obraz badania umożliwia odróżnienie litych guzów od zbiorników płynów. Badanie USG tkanek miękkich pozwala również określić wielkość krwiaków, guzów, nacieków.  USG tkanek miękkich wykonuje się w celu zdiagnozowania stanu chorobowego oraz oceny skuteczności zleconej terapii.

Należy pamiętać, że urazy tkanki mięśniowej występują często- nie tylko w sporcie ale także w toku życia codziennego. Tego typu urazy są niejednokrotnie bardzo bolesne. Rozpoznanie rozmiaru uszkodzenia i jego precyzyjna lokalizacja odgrywają kluczową rolę w przebiegu procesu leczenia. Zdiagnozowanie przepukliny z kolei jest wysoce istotne w procesie planowania leczenia chirurgicznego.

W naszym centrum oferujemy Państwu także badanie tkanek miękkich u dzieci. Podobnie jak u osób dorosłych, USG tkanek miękkich u dzieci pozwala na ocenę wyczuwalnych w badaniu palpacyjnym zmian i może dotyczyć analizy przepukliny, włókniaka czy tłuszczaka.

USG tkanek miękkich: przygotowanie  zabiegi i przebieg badania

USG tkanek miękkich nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Polega na przyłożeniu przez lekarza radiologa głowice pokrytej żelem. Podczas badania pacjent leży (lub siedzi- w zależności od badanej struktury) na leżance a lekarz przesuwa powoli sondą po badanej okolicy w celu uzyskania obrazu. ODczyt badania widoczny jest na monitorze. Badanie USG jest bezbolesne i bezinwazyjne.

USG ursynów

Wskazania do wykonania badania USG tkanek miękkich

  • Guzy skóry i tkanki podskórnej
  • Dolegliwości bólowe
  • Obrzęk mięśni
  • Asymetria obwodu kończyny
  • Urazy
  • Wyczuwalne powiększenie powierzchownych węzłów chłonnych

 

W celu umówienia wizyty na badanie USG tkanek miękkich zapraszamy do kontaktu pod numerem 506-459-870. Koszt badania: 130 zł

.

USG kolana

Staw kolanowy jest najczęściej badanym stawem za pomocą badania USG, powszechnie wykorzystywanym zarówno w diagnozowaniu dzieci jak i dorosłych.  Badanie jest bezinwazyjne i bezbolesne. Podczas badania ortopeda przykłada głowicę ultrasonograficzną pokrytą żelem do badanego stawu.

Wskazania do badania USG kolana

Badanie wykonuje się głównie do oceny stawu po urazie, zmian związanych z chorobami reumatologicznymi oraz oceny guzów w okolicy kolan.

Jeśli chodzi o stany pourazowe badanie USG kolana daje obraz m.in.:

  • wysięków w stawie
  • uszkodzeń w obrębie: więzadeł, mięśni, ścięgien, łąkotek, kaletek
  • uszkodzeń chrząstki na kłykciach kości udowej
  • wolnych ciał śródstawowych.

USG stawu kolanowego przy chorobach reumatologicznych podejmowane jest głównie w celu:

  • oceny wysięku  w stawie
  • oceny przerostu błony maziowej oraz jej ukrwienia
  • różnicowania wysięku od łuszczki zapalnej w obrębie stawu, kaletkach, pochewkach ścięgien
  • rozpoznawania pęknięć ścięgien

Wyczuwalne guzy w okolicy stawu kolanowego to częsty powód, dla którego pacjenci zgłaszają się do ortopedy na badanie USG. Rola badania USG w takich przypadkach to przede wszystkim zobrazowanie  czy zmiana jest lita, czy płynna, z jakiej struktury się wywodzi a także jakie ewentualnie jakie inne badania należy wykonać. Zmiany wewnątrz stawowe często powodują ból, wysięk oraz blokowanie się stawu.

Badanie USG kolana wykonywane jest również po zabiegu operacyjnym np. po artroskopii kolana . Pozwala ono rozpoznać krwiak, ropień, przestrzenie płynowe oraz septyczne zapalenie stawu. Umożliwia również wykonywanie procedur interwencyjnych z kontrolą położenia igły w czasie rzeczywistym.

Badanie USG kolan- cena

Badanie kosztuje 200 zł. Czas trwania badania to ok 10-15 minut.

USG kolan w Warszawie- gdzie wykonać badanie?

Badanie  możecie wykonać Państwo w Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med przy ulicy Romera 10 lok B2 . Badanie przeprowadza dr Wojciech Żakiewicz ortopeda i traumatolog, chirurg. W celu umówienia wizyty na badanie zapraszamy do kontaktu pod numerem 506-459-870..

USG Piersi Warszawa

Kiedy należy wykonać badanie USG piersi?

Badanie USG piersi powinnaś wykonywać regularnie jeśli ukończyłaś 30 lat. Badanie jest bezinwazyjne i bezbolesne  i stanowi profilaktykę przeciwko nowotworom piersi. Na badanie możesz zgłosić się w każdym momencie jednak najlepiej je wykonać między 1 a 10 dniem cyklu miesiączkowego.

W jakim celu wykonuje się badanie USG piersi?

Badanie pozwala na wykrycie guzków nowotworowych nawet w bardzo wczesnym stadium rozwoju, dzięki czemu stanowi bardzo ważny element profilaktyki nowotworowej.  Niestety rak piersi dotyczy coraz większej grupy kobiet. Dlatego też tak ważne jest aby w natłoku codziennych spraw i obowiązków nie zapominać o tym ważnym badaniu i wykonywać je regularne bez względu na wiek. Zdaniem specjalistów badanie USG powinno być wykonywane średnio raz w roku. Niemniej jednak kobiet z grupy ryzyka powinny wykonywać je częściej.

Kto należy do grupy ryzyka?

Przede wszystkim kobiety, u których wykryto mutację genu BRCA 1 i BRCA. Ponadto do wspomnianej grupy należą kobiety, u których w rodzinie występowały choroby nowotworowe piesi oraz przyjmujące przez dłuższy czas antykoncepcję.

Kiedy należy się zgłosić na badanie USG piersi?

Oprócz zalecanej profilaktyki na badanie USG powinnaś się zgłosić bezwzględnie gdy zaobserwujesz niepokojąc objawy. Bezdyskusyjnej wizyty u specjalisty radiologa wymaga sytuacja, w której wyczułaś palpacyjnie guzki, zgrubienia. Oprócz tego Twoją uwagę powinna zwrócić także wydzielina z piesi a także zmiany na skórze na przykład asymetria piersi lub wciąganie skóry. Ponadto kontroli USg powinnaś poddać się także kiedy odczuwasz ból piersi niezwiązany z cyklem miesiączkowym.

Jak wygląda badanie USG?

Badanie USG jest bezbolesne, bezinwazyjne. Nie wymaga specjalnego przygotowania. Po wejściu do gabinetu zostaniesz poproszona o położenie się na wznak. Specjalista nałoży na skórę żel i za pomocą głowicy ultrasonograficznej zbada Twoje piersi i węzły chłonne. Wynik badania USG otrzymasz od razu.

USG piersi- cena

Badanie kosztuje 150 zł. Czas trwania badania to ok 10-15 minut.

USG piersi w Warszawie- gdzie wykonać badanie?

Badanie  możecie wykonać Państwo w Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med przy ulicy Romera 10 lok B2..  Badanie wykonuje lek. Marek Tomaszewski. W celu umówienia wizyty na badanie zapraszamy do kontaktu pod numerem 506-459-870..

USG węzłów chłonnych Warszawa

Badanie USG węzłów chłonnych najczęściej wykonywane jest w obszarze węzłów szyjnych, pachowych, pachwinowych oraz krezkowych (wewnątrzbrzuszne).  Jest podstawowym badaniem umożliwiającym ocenę wielkości węzłów chłonnych, struktury miąższu oraz otaczających tkanek.  Pacjenci najczęściej zgłaszają się na USG z powodu ich powiększenia, bolesności lub zmian w obrębie skóry pod węzłami. Najczęstszą przyczyna powiększonych węzłów chłonnych jest stan zapalny w okolicy danej grupy węzłów. Limfadenopatia może również przybierać groźne postacie takie jak nowotwory pierwotne jak ziarnica złośliwa, chłodniaki nieziarnicze czy przerzuty nowotworowe do węzłów chłonnych.

W jakim celu wykonuje się badanie USG węzłów chłonnych

Badanie pozwala na większą dokładność w stawianiu diagnozy. Standardowo w badaniu węzłów chłonnych stosuje się badanie palpacyjne. Pozwala ono na wyczucie zgrubień oraz powiększeń w obrębie węzłów chłonnych, niemniej jednak w przeciwieństwie do badania USG palpacja pozwala na wyczuwanie wyłącznie powierzchownych zmian. Badanie USG jest znacznie bardziej dokładne co pozwala na stawianie precyzyjnej diagnozy.  Badanie ultrasonofgraficzne pozwala na różnicowanie pomiędzy węzłami odczynowymi a węzłami podejrzanymi o charakterze nowotworowym.

usg warszawa

Wskazania do badania USG węzłów chłonnych

  • powiększenie węzłów chłonnych
  • ich bolesność
  • zmiany na skórze w obrębie węzłów chłonnych

O ile nie każdy objaw wskazujący na potrzebę wykonania badania USG wiąże się z groźną chorobą to jednak pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć niepokojących symptomów.

Badanie USG węzłów chłonnych- cena

Badanie kosztuje 130 zł. Czas trwania badania to ok 10-15 minut.

USG węzłów chłonnych w Warszawie- gdzie wykonać badanie?

Badanie  możecie wykonać Państwo w Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med przy ulicy Romera 10 lok B2.. . W celu umówienia wizyty na badanie zapraszamy do kontaktu pod numerem 506-459-870.

.

USG jąder Warszawa

W jakim celu wykonuje się badanie USG jąder?

USG jąder to bezbolesne i bezinwazyjne badanie, które obrazuje  w jakim stanie są nie tylko jądra ale także nadjądrza i cała moszna.  badanie USG jąder pozwala wykryć:

  • guzy i torbiele jądra
  • wodniaki jadra
  • żylaki podwrózka nasiennego.
  • skręt jądra lub jego przyczepka.

Kiedy należy wykonać badanie USG jąder?

Badanie USG jąder wykonuje się u mężczyzn w każdym wieku. Badanie jest konieczne kiedy podejrzewa się u pacjenta;

  • guza moszny
  • nowotwór jądra
  • skręt jądra
  • stan zapalny jądra lub najądrza
  • wodniaka jądra
  • żylaki powrózka nasiennego
  • krwiaka jądra
  • ropień jądra
  • mikrozwapnienia
  • uraz jądra
  • niezstąpienie jądra do worka mosznowego, tzw. wnętrostwo
  • przepuklinę pachwinową
  • niedorozwój jądra,

Ponadto każda zmiana wyglądu jąder np. powiększenie, zmniejszenie, zaczerwienienie, opuchlizna, guzki czy też odczuwalny ból lub dyskomfort w ich obrębie może być wskazaniem do skierowania pacjenta na USG jąder.

 

W celu umówienia wizyty na badanie USG jąder zapraszamy do kontaktu pod numerem 506-459-870.

Koszt badania: 130 zł

 

.

USG ślinianek Warszawa

W jakim celu wykonuje się badanie USG Ślinianek?

Badanie USG Ślinianek  jest jednym z podstawowych badań, które wykonuje się w celu odnalezienia przyczyny powiększenia ślinianek oraz bólu w ich okolicy. Ponadto badanie przeprowadza się w celu określenia obszaru zabiegu oraz jako kontrolę w toku samego leczenia. 

Dzięki badaniu USG ślinianek lekarz dokonuje:

  •  oceny  wielkości ślinianek
  • kontroluje strukturę miąższu (dzięki czemu wykrywa guzki i torbiele)
  • kontrole węzły chłonne znajdujące się w okolicy szyi

Badanie USG ślinianek wskazane jest przy bólach o niewiadomej przyczynie oraz w przypadku powiększonych gruczołów ślinowych. Badanie USG ślinianek pomocne jest przy ocenie nieprawidłowości w obszarze ślinianek, rozpoznawaniu zapaleń, kamicy ślinianek oraz guzów.

Jak przygotować się  do badania USG ślinianek?

Tak jak w przypadku większości badań ultrasonograficznych, USG ślinianek nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Zaleca się jednak aby mężczyźni zgolili zarost.

 

W celu umówienia wizyty na badanie USG ślinianek zapraszamy do kontaktu pod numerem 506-459-870. Koszt badania: 130 zł

 

.

USG jamy brzusznej Warszawa

W jakim celu wykonuje się USG jamy brzusznej?

Badanie USG jamy brzusznej zalecane jest minimum co trzy lata jako element profilaktyki. Twierdzi się jednak, że optymalna częstotliwość wykonywania badania to jeden raz w tygodniu. Badanie  pozwala wykryć nawet niewielkie nieprawidłowości. To niezwykle ważne aby wyłapać te sygnały zanim pojawią się inne objawy choroby.

Jakie narządy badamy podczas USG jamy brzusznej?

Podczas badania lekarz ocenia stan organów takich jak:

  • pęcherzyk żółciowy
  • drogi żółciowe
  • wątrobę
  • trzustkę
  • śledzionę
  • aortę i inne duże naczynia
  • pęcherz
  • gruczoł krokowy
  • przydatki i macicę.

Wskazania do wykonania USG Jamy brzusznej

Oprócz zalecanej profilaktyki badanie USG należy wykonać w przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych w obrębie jamy brzusznej. USG jamy brzusznej wykonuje się także w przypadku podejrzenia kamicy żółciowej, chorób wątroby, trzustki, śledziony, nadnerczy, dróg żółciowych,pęcherzyka moczowego oraz prostaty u mężczyzn. Dolegliwości bólowe w okolic jamy brzusznej to jednak nie jedyny sygnał, dla którego pacjent powinien wykonać USG. Na takie badanie powinien zgłosić się każdy, kto zaobserwował poszerzenie obwodu brzucha bez wzrostu wagi, a także przy wyczuwalnych guzkach i zgrubieniach. Bezwzględnie badanie należy wykonać u pacjenta, któremu doskwierają biegunki, wymioty, a także kłopoty w wydalaniem stolca i moczu. USG jamy brzusznej podobnie jak przy wcześniejszych przypadkach jest bezbolesne, bezinwazyjne, bezpieczne i nie wymaga specjalnych przygotowań.

Przygotowanie do planowego badania USG jamy brzusznej:

Przed przystąpieniem do badania pacjent powinien być  na czczo: bez jedzenia ani picia płynów. Jeżeli badanie odbywa się po południu pacjent powinien powstrzymać się od jedzenia i picia na  ok.6-8 godzin przed umówioną wizytą.  Dotyczy również  palenia papierosów i żucia gumy lub np. cukierka w dniu badania. Wskazana jest regulacja wypróżnień. Dodatkowo na 3 dni przed badaniem wskazana jest dieta bez wzdymających pokarmów: np. kapusty, grochu, fasoli, jabłek, winogron i innych owoców pestkowych, ani napojów gazowanych).

Do rozważenia zastosowanie środków typu Espumisan.

Koszt wizyty

Badanie USG jamy brzusznej kosztuje 130 zł. Czas trwania to ok. 10- 15 minut.

USG jamy brzusznej w Warszawie- gdzie wykonać badanie?

USG jamy brzusznej możecie wykonać Państwo w Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med przy ulicy Romera 10 w Warszawie.

Badanie przeprowadza lek. Marek Tomaszewski. W celu umówienia wizyty na badanie zapraszamy do kontaktu pod numerem 506-459-870.

.

Badanie dopplerowskie Warszawa

Do czego służy badanie dopplerowskie (USG dopplera)?

Badanie dopplerowskie  służy do badania żył i tętnic. Badanie pozwala na wykrycie schorzeń i zapobieganie zatorom, które z czasem mogą przekształcać się w bardzo niebezpieczne dla życia udary, zawały serca czy też zatorowość płucną.

Jak przebiega badanie dopplerowskie ?

Badanie polega na wysyłaniu fali ultradźwiękowych przez głowicę aparatu, która odbija się od wszystkich elementów w ruchu ( przede wszystkim krwi). Daje to możliwość dokonania pomiaru jej przepływu oraz lokalizację miejsc, gdzie dochodzi do zwolnień czy zawróceń. Dzięki tym wynikom lekarz wykonujący ISG metoda Dopplera może z łatwością określić miejsce zatoru, a także jest rozległość. Ponadto badanie daje obraz miejsc gdzie nieprawidłowo działają niedomykające się zastawki żylne.

USG Dopplera bada przekrój naczyń oraz wydolność żył i tętnic, a także ukrwienie narządów wewnętrznych. Badanie USG metoda Dopplera pozwala także na zlokalizowanie guzów nowotworowych.

Badanie USG Dopplera nie wymaga specjalnych przygotowań. Co ważne można je wykonywać nawet u małych dzieci, bowiem jest bezinwazyjne, bezbolesne i bezpieczne.

Ortopeda ursynów

Badanie dopplerowskie Warszawa

Co badamy podczas USG Dopplera

Podczas badania USG metoda dopplera lekarz bada:

  • tętnice szyjne
  • tętnice podobojczykowe
  • serce
  • narządy jamy brzusznej (nerki, wątrobę, śledzionę, trzustkę)
  • narządy płciowe
  • nogi-tętnice
  • węzły chłonne

USG dopplerowskie w Warszawie- gdzie wykonać badanie?

USG dopplerowskie  możecie wykonać Państwo w Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med przy ul. Romera 10 lok B2. W celu umówienia wizyty na badanie zapraszamy do kontaktu pod numerem 506-459-870.

USG Tarczycy

USG tarczycy w jakim celu wykonuje się badanie?

USG tarczycy pozwala stwierdzić stopień powiększenia tarczy, a także obecność guzków i innych zmian w tym gruczole. Powodem nieprawidłowości może być niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy oraz choroba Hashimoto. Badanie USG tarczycy jest o tyle istotne, że pozwala zobrazować także otaczające ją narządy.

Czego dowiemy się podczas badania USG tarczycy?

Jak już zostało wspomniane badanie daje informacje o wielkości tarczycy. Ponadto lekarz stwierdza jaki jest miąższ tarczycy. Badanie USG tarczycy pozwala również ustalić ogniska zmian w miąższu. Należy pamiętać, że zmiany te mogę przybierać formę guzków, ale nie. tylko. Równie dobrze mogą to być zwapnienia, cysty czy torbiele.  Badanie USG z elastografią tarczycy pozwala określić czy mamy do czynienia z twardym czy z miękkim guzkiem.

USG tarczycy wskazania

Badanie USG tarczycy wskazane jest m.in. do :

  • Oceny zmian wyczuwalnych palpacyjnie: guzki, wole tarczycowe.
  • Zbadania gruczołu z powodu nieprawidłowych wyników badań hormonalnych tarczycy
  • Obserwacji wielkości, lokalizacji i obecności patologii gruczołu u osób z subiektywnymi objawami nadczynności i niedoczynności tarczcy.
  • Kontroli pacjentów z czynnikami ryzyka choroby nowotworowej tarczycy
  • Monitorowania tempa wzrostu guzków zdiagnozowanych wcześniej
  • Oceny węzłów chłonnych otaczających  tarczycę pod kątem obecności przerzutów u pacjentów z rozpoznanym rakiem tego gruczołu
  • Wykluczenia nawrotu choroby nowotworowej po leczeniu operacyjnym raka tarczycy
  • Oceny guzków tarczycy przed leczeniem radiojodem.
  • Oceny nieprawidłowości gruczołu stwierdzonych w innych badaniach obrazowych,
  • Monitorowania chorób zapalnych tarczycy (Choroba Gravesa-Basedowa, Choroba Hashimoto i inne stany zapalne tarczycy).

Jak należy przygotować się do badania USG tarczycy?

USG tarczycy jest badaniem bezpiecznym, bezinwazyjnym i bezbolesnym. Nie wymaga specjalnego przygotowania. Badanie wykonuje się przede wszystkim u pacjentów, u których stwierdzono zmiany np. guzki. Kolejnym wskazaniem do badania są stwierdzone zaburzenia hormonalne.

USG tarczycy- cena

Badanie kosztuje 130 zł.

USG tarczycy w Warszawie- gdzie wykonać badanie?

USG tarczycy możecie wykonać Państwo w Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med. Badanie przeprowadza lek. Marek Tomaszewski. W celu umówienia wizyty na badanie zapraszamy do kontaktu pod numerem 506-459-870..

Badanie USG tarczycy

Tarczyca stanowi jeden z najmniejszych narządów naszego ciała. Mimo, że wywiera ogromny wpływ na nasz organizm bywa często niedoceniana. Do najczestszych schorzeń tarczycy zaliczamy m.in. zapalenia lub zaburzenia produkcji hormonów związane z niedoczynnością lun nadczynnościa tarczycy. Zdarza się także że w obrębie tarczycy pojawiają się zmiany nowotworowe.

Jak wygląda badanie USG tarczycy? Jakie objawy powinny nas skłonić do jego wykonania? Zapraszamy do przeczytania wpisu.

Jak przebiega badanie

W przypadku podejrzenia problemów z tarczycą badanie USG jest podstawowym badaniem pozwalającym ocenić jej stan. Jako że tarczyca umiejscowiona jest powierzchownie sonda urządzenia ma łatwy i niezakłócony dostęp do jej obrazowania. Lekarz przeprowadzający badanie USG tarczycy nałoży na okolicę żel, a później specjalną głowicą będzie przesuwał po badanej okolicy w celu zweryfikowania rozmiaru, kształtu, położenia a także struktury tarczycy. Badanie USG jest bezbolesne i bezinwazyjne.

Jest jednocześnie badaniem bardzo dokładnym pozwalającym wychwycić zmiany, których lekarz nie jest w stanie stwierdzić po badaniu palpacyjnym.

Jakie informacje daje badanie USG tarczycy?

Lekarz wykonujący badanie USG tarczycy otrzymuje obraz zawierający min. Informacje na temat:

  • wielkości tarczycy
  • rodzaju miąższy tarczycy
  • jeśli miąższ jest nieprawidłowy to czy problem dotyczy całej tarczycy czy tylko jej fragmentów
  • czy w obszarze tarczycy występują zmiany np. guzki
  • jak fragment tarczycy odbija ultradźwięki ( czy mamy do czynienia z cystami, torbielem tarczycy, czy występują zwapnienia).

Nowoczesny aparat USG, którym dysponuje Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med umożliwia także przeprowadzenie dodatkowych weryfikacji jak np. przepływ krwi w danym fragmencie (Doppler) oraz o jego właściwościach mechanicznych (elastografia).

Najczęstsze nieprawidłowości wykrywane podczas badania USG

  • powiększenie tarczycy czyli wole
  • miąższ hypoechogeniczny lub niejednorodny – zmiany zapalne w tarczycy
  • zmiany ogniskowe

Rak tarczycy – badanie USG

Podstawowym badaniem u każdego pacjenta, u którego podejrzewa się raka tarczycy jest USG. Profilaktycznie każdy niezależnie od wieku czy predyspozycji powinien wykonywać je raz na dwa lata. Istotne jest, że badanie USG pozwala wykryć nawet najmniejsze zmiany w tarczycy, których nie można wyczuć podczas badania palpacyjnego. Jeśli wynik badania będzie budził wątpliwości, konieczne będzie pobranie wycinka do badania histopatologicznego.

Pamiętaj jednak,że nie każdy guz jest nowotworem!

Problemy z tarczycą

Niezależnie od źródła wystąpienia problemów z tarczycą brak właściwego rozpoznania, a co za tym idzie odpowiednio wcześnie wdrożonego leczenia prowadzić może do licznych zaburzenia w funkcjonowaniu tego narządu. Mogę one dotyczyć produkcji hormonalnej, czyli nadczynności lub niedoczynności tarczycy, Występowanie zaburzeń wynika najczęściej z obecności zmian powstałych w obrębie tarczycy lub wspomnianego już zapalenia w rodzaju choroby Hashimoto. Pamiętaj że wczesna diagnoza jest kluczem do efektywnego leczenia.

Nie lekceważ sygnałów, które wysyła Ci własny organizm.

Utrzymująca się chrypka? Powiększone węzły chłonne szyi? Duszności? Problemy z oddychaniem? Kłopoty z przełykaniem pokarmu? To przykłady objawów, które niezwłocznie powinnaś skonsultować z lekarzem. Odpowiednio wczesna reakcja determinuje proces leczenia. Nie odkładaj swojego zdrowia na potem. Wykonaj kontrole badanie USG tarczycy już dziś.

 

badanie USG tarczycy

USG tarczycy w Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med odbywa się we wtorki, czwartki, piątki. 

Zapraszamy do kontaktu pod numerem 506-459-870 

  • *****

 Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med

* rehabilitacja * osteopatia * ortopedia * ortopedia dziecięca * dietetyka * fizykoterapia * diagnostyka USG * fala uderzeniowa * masaż pneumatyczny BOA MAX * 

.

Profilaktyka raka piersi – badanie USG piersi

Co roku notuje się ponad 14 tys. przypadków zachorowań. Rak piersi to jeden z najczęstszych powodów zgonów kobiet w Polsce. Przyczyną tak wysokiego procenta umieralności jest najczęściej zbyt późne wykrycie choroby spowodowane brakiem edukacji w tym zakresie, strachem przed diagnozą, niskim poziomem świadomości. Najwięcej zachorowań wykrywa się u kobiet między 50-70 rokiem życia, jednak problem dotyczy wszystkich kobiet po 20 roku i już wtedy należy zadbać o odpowiednią profilaktykę.

Czynniki ryzyka

Bezpośrednia przyczyna powstawania nowotworu piersi nie jest znana. Lekarze jednak wskazują poniższe czynniki jako mające wpływ na powstawanie raka piersi.

  • wiek- wraz z wiekiem zagrożenie wzrasta. Problem szczególnie dotyczy kobiet po menopauzie.
  • Czynniki genetyczne. Bardziej narażone są kobiety, u których rak piersi występował u krewnych pierwszego stopnia.
  • Niewłaściwe odżywianie się z dużą ilością tłuszczy.
  • Cukrzyca
  • Nadużywanie alkoholu
  • Czynniki hormonalne endogeniczne: wczesna miesiączka (przed 12 rokiem życia), późny wiek donoszonej ciąży (po 30 r.ż) brak ciąży, brak lub krótki okres karmienie piersią, późny wiek menopauzy ( po 55 r.ż)
  • Czynniki hormonalne egzogenne- wieloletnie stosowanie antykoncepcji.
  • Narażenie na promieniowanie jonizujące u młodych dzieci.

PODSTAWA TO DIAGNOZA

  • około 1cm- tyle ma guz, który możesz wyczuć pod palcami podczas comiesięcznego samobadania piersi. Czas jego wzrostu to około 4 lata i w ciągu tego czasu możesz go wykryć za pomocą USG piersi lub badania mammograficznego. Można go skutecznie leczyć.
  • Średnio 3 mm- tyle średnicy ma guz, który wykrywa się u kobiety wykonującej regularnie mammografię/ badanie USG. Szanse na wyleczenie są niemal 100 %.
  • 21 milimetrowy guz wykrywa się u kobiet, które badają się nieregularnie
  • 40 mm (mała mandarynka!) to wielkość guza wykrywanego u kobiet, które nigdy się nie badały.

Im bardziej zaawansowany nowotwór tym niższe szanse na jego skuteczne wyleczenie.

Na czym polega badanie USG piersi?

USG piersi, jest bezpieczną i bezbolesną metodą oceny stanu piersi. W trakcie badania USG wykorzystywane są ultradźwięki, emitowane przez sondę przyłożoną do skóry nasmarowanej żelem. Ultradźwięki odbijają się od tkanek o różnej gęstości i przetwarzane są do postaci obrazu. Badanie USG powinna wykonywać regularnie każda kobieta po 20 roku życia .Badanie USG piersi jest nieinwazyjne i nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. Szerzej na temat procedury badania USG pisaliśmy na naszej stronie- USG.

 

USG piersi Ursynów

Październik- miesiąc profilaktyki raka piersi. Przyjdź do nas na badanie USG piersi w dniach 10-31 października i skorzystaj z niżej ceny. W tym czasie za badanie USG piersi zapłacisz 100 zł. Obowiązują zapisy.

Badanie USG piersi odbywa się w Warszawie w Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med ul. Romera 10/ B2 Tel. 506-459-870

 

Dysplazja u niemowląt – USG stawów biodrowych

Pierwsze badanie USG stawów biodrowych Twojego dziecka

O prawidłowy rozwój narządu ruchu dziecka należy dbać od momentu jego narodzin. Pierwsze badanie stawów biodrowych wykonuje się zaraz po urodzeniu dziecka. Jeśli neonatolog nie wykryje nic niepokojącego kolejne badanie przeprowadza ortopeda w 5-6 tygodniu życia dziecka.

W trakcie wizyty ortopeda zbada Twoje dziecko. Sprawdzi czy nie ma objawów niestabilności, ograniczeń w odwodzeniu nóżek, a także oceni czy kończyny są tej samej długości.  Ortopeda wykona także badanie USG stawów biodrowych maluszka. Wizyta taka jest konieczna, aby w odpowiednim momencie wykryć niepokojące objawy tak jak np. dysplazja stawów biodrowych.

Na czym polega dysplazja stawów biodrowych?

Dysplazja stawów biodrowych to schorzenie, z którym rodzi się sześć na sto dzieci. Częściej dotyczy dziewczynek niż chłopców. Z problemem mamy do czynienia, kiedy głowa kości udowej nie leży centralnie w panewce lub tez kiedy panewka jest niewykształcona. W takiej sytuacji staw biodrowy nie może się właściwie rozwijać, jest niestabilny co generuje ryzyko podwichnięcia lub zwichnięcia

Badanie USG stawów biodrowych u niemowląt- dlaczego należy je wykonywać?

Pełna diagnostyka stawów biodrowych opiera się o badanie manualne oraz badanie USG. Badanie USG stawów biodrowych jest bardzo ważne bowiem ok. 7% dysplazji stanowią tzw. „dysplazje nieme”, których lekarz ortopeda nie jest w stanie wykryć w badaniu.

Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med dysponuje nowoczesnym aparatem USG Alpinion, właściwym do badania noworodków, niemowląt oraz małych dzieci. Badania wykonuje dr Wojciech Żakiewicz.

Jak wygląda badanie USG stawów biodrowych

Badanie jest zupełnie bezbolesne, bezinwazyjne i nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Lekarz ortopeda nakłada specjalny żel, który ułatwia przechodzenie fal dźwiękowych.  Następnie ortopeda przykłada głowicę aparatury USG do miejsca, na które wcześniej nakładany był żel. Fale dźwiękowe wytwarzane przez  urządzenie odbijają się od ciała, a następnie przetwarzane są na obrazy, widoczne na ekranie.

Całe badanie trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, a rodzice mogą w nim uczestniczyć.

USG stawów biodrowych cena

Aktualny cennik dostępny jest w zakładce “Cennik”

USG stawów biodrowych dziecka w Warszawie

W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med oferujemy Państwu konsultacje ortopedy dziecięcego wraz z badaniem USG bioderek. Wizyty przeprowadza dr Wojciech Żakiewicz ortopeda, traumatolog, chirurg. Dr Żakiewicz przyjmuje we wtorki. Ponadto oferujemy  kompleksową rehabilitacją dzieci już od momentu narodzi aż do momentu wejścia w dorosłe życie. Rehabilitację dzieci i niemowląt prowadzimy w oparciu o nowoczesne, uznawane na całym świecie- a co najważniejsze bezpieczne metody fizjoterapii: osteopatię, metodę Bobath, integrację sensoryczną. Nasi specjaliści są absolwentami licznych szkoleń i kursów poświęconych rehabilitacji dzieci i niemowląt.

Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med
Ul. Romera 10 lok B2
Tel: 506-459-870.

USG kolana Warszawa

Badanie USG kolana – na czym polega i w jakich przypadkach się je wykonuje

 

Dzisiejszy wpis poświęciliśmy tematyce badania USG kolan.

Z uwagi na specyfikę ruchów staw kolanowy (po stawie skokowym) jest drugim najbardziej obciążonym stawem w ciele. W jego obrębie często dochodzi do kontuzji oraz urazów, które szczególnie dotyczą osob aktywnych sportowo. Nalezy jednak pamiętać, że schorzenia można pogrupować na wrodzone i nabyte. Do nieprawidłowości wrodzonych zaliczamy głównie koślawość kolan oraz szpotawość, zaś dolegliwości nabyte związane są z urazami i mogą polegać na:

  • Uszkodzeniach wiązadeł kolanowych
  • Uszkodzeniach łąkotek
  • Schorzenie zwane kolano skoczka/ kolano kinomana
  • Zapalenie gęsiej stopki
  • Uszkodzeniach chrząstki w stawie kolanowym
  • Bocznym przyparciu rzepki
  • Zespół tarcia pasma biodrowo-piszczelowego
  • Zespół przeciążenia piszczeli, goleni

O dolegliwościach i rehabilitacji kolan pisaliśmy szerzej na naszej stronie: Rehabilitacja kolan 

Badanie ultrasonigraficzne ( USG, ultrasonografia) to najpopularniejsze badanie, dzięki któremu możemy uzyskać obraz narządów oraz tkanek w organizmie człowieka. Badanie jest w pełni bezbolesne i nieszkodliwe.

Badanie USG można wykonywać zarówno u dzieci jak i osób dorosłych. W trakcie badanie lekarz przykłada głowicę aparatu pokrytą żelem do badanej struktury.

Badanie USG kolana

Badanie USG kolana odbywa się w pozycji leżącej na plecach, w trakcie której pacjent ma swobodnie ułożoną kończynę. W celu uzyskania pełniejszego obrazu lekarz prosi pacjenta o zmianę ustawienia stawu.

Ortopeda może również poprosić pacjenta o ułożenie się na brzuchu w celu oceny dołu podkolanowego.

 

rehabilitacja kolan, kolano kinomana rehabilitacja

USG Kolana – wskazania

Badanie USG kolana jest szczególnie wskazane w przypadku urazów, zmian związanych z chorobą reumatologiczną oraz oceny guzów okolicy kolana.

Badanie USG kolana w przypadku urazów pozwala na stwierdzenie:

  • wysięku w stawie
  • uszkodzenia mięśni, ścięgien, więzadeł, ścięgien
  • uszkodzeń na kłykciach kościu udowej
  • zapalenia kaletek
  • wolne ciała śródstawowe

USG kolana w chorobach reumatologicznych

Tradycyjne zdjęcie rentgenowskie jest podstawowym badaniem stosowanym u pacjentów z zapaleniem stawu. Należy jednak mieć na uwadze, że takie zdjęcie obrazuje głównie stan kości i nie pozwala na ocenę tkanek miękkich oraz struktur okołostawowych. Dlatego też uzupełniająco wykonuje się badanie USG. Badanie USG kolana w przypadku zmian zwyrodnieniowych pozwala na ocenę

  • wysięku w stawie
  • przerostu błony maziowej oraz jej ukrwienia
  • różnicowania wysięku od łuszczki zapalnej w obrębie stawu, kaletkach, pochewkach ścięgien
  • rozpoznawanie pęknięcia ścięgien

Badanie USG kolana w przypadku guzów

Jest to stosunkowo częsty powód zgłaszania się pacjentów do lekarza. Często to sam pacjent znajduje zmianę. Badanie USG wykonuje się w celu określenia czy zmiana jest lita, płynna oraz z jakiej struktury się wywodzi.

Badanie USG kolana bardzo często wykonuje się po zabiegu operacyjnym w celu weryfikacji wystąpienia ropnia, krwiaka, przestrzeni płynowych a także septycznego zapalenia stawu.

Bardzo często USG umożliwia przedsięwzięcie procedur interwencyjnych z kontrolą położenia igły w czasie rzeczywistym.

 W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med czeka na Ciebie zespół profesjonalistów, oferujący fachową pomoc w każdym przypadku. Oferujemy kompleksową rehabilitacje, konsultacje specjalistyczne wraz z diagnostyką USG, fizykoterapię. Zadzwoń do nas: 506-459-870.

Wykonujemy także badanie USG stawu skokowego, biodrowego, łokciowego, barkowego, USG nadgarstka ( dłoni)

Ortopeda ursynów
USG kolana ursynów

.

Ortopeda Warszawa, Diagnostyka USG, Ortopedia dziecięca

Zapraszamy na konsultacje ortopedyczne (ortopedia dziecięca) wraz z diagnostyką USG do naszego specjalisty dr Wojciecha Żakiewicza (chirurgia, ortopedia traumatologia)
Dr Żakiewicz jest absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Starszy asystent w Katedrze i Klinice Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Uniwersytetu Medycznego w Warszawie przy ul Lindley’a.

Zajmuje się problemami z zakresu chorób narządu ruchu – udziela konsultacji, zajmuje się kompleksowo leczeniem zachowawczym oraz operacyjnym schorzeń narządu ruchu oraz wykonuje USG stawów bidorwych u niemowląt. Od ponad 3 lat specjalizuję się w chorobach i leczeniu stawu kolanowego.

Wykonuje łącznie ok. 250 zabiegów artroskopowych rocznie w tym artroskopowych rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego. Prowadzi wykłady dla studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w tym wydziału lekarskiego, English Division oraz ratownictwa medycznego
Od ok 2 lat zajmuję się terapią biologiczną zmian o charakterze entezopatii, tendinopatii oraz zmian zwyrodnieniowych stawów.

Zapraszamy na konsultacje do naszego ortopedy dr Żakiewicza jeśli potrzebujesz:

  • endoprotezoplastyki stawu biodrowego;
  • rewizji stawu biodrowego;
  • kapoplastyki stawu biodrowego;
  • artroskopii stawu biodrowego;
  • rekonstrukcji przyczepu mięśni pośladkowych;
  • artroskopowego uwolnienia pasma biodrowo-piszczelowego;
  • pomocy w przypadku złuszczenia głowy kości udowej, złamań.
  • artroskopii stawu kolanowego, implantacji, zabiegi szycia łąkotek;
  • artroskopowego przeszczepu łąkotek; 
  • artroskopowej rekonstrukcji więzadła krzyżowo- przedniego
  • rekonstrukcji wielowięzadłowej;
  • zabiegu zszycia więzadła pobocznego piszczelowego;
  • replantacji chrząstki;
  • plastyki więzadła rzepki;
  • rewizji przyczepów mięśni kolana;
  • zespoleń;
  • endoprotezy stawu kolanowego.
  • Więcej informacji uzyskacie Państwo pod numerem: 506-459-870 oraz na naszej stronie w zakładce Ortopedia Warszawa

    Zapraszamy serdecznie
    Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med

    .

    Badanie USG Warszawa Ursynów

    USG – badanie ultrasonigraficzne czy też ultrasonografia to najpopularniejsze badanie, dzięki któremu możemy uzyskać obraz narządów oraz tkanek w organizmie człowieka. Badanie jest w pełni bezbolesne i nieszkodliwe.

    Procedura zabiegu USG polega na zastosowaniu ultrasonografu, na który składa się monitor oraz specjalna sonda wytwarzająca i odbierająca ultradźwięki. Lekarz nakłada na badaną strukturę żel, a następnie przesuwa sondę pi wybranym obszarze uzyskując tym samym obraz na monitorze aparatury.

    Diagnostyka USG znajduje zastosowanie w niemal każdej gałęzi medycyny.
    Pracownia ultrasonograficzna w Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med realizuje badania USG – wszystkich mięśni, stawów, ścięgien,
    – stawów biodrowych u dzieci,
    – USG dopplerowskie żył i tętnic,
    – badania naczyniowe,

    – badanie USG stawów ( USG stawu skokowego, kolanowego,biodrowego, łokciowego, barkowego, USG ręki (dłoni)
    – badania pozostałych okolic np. USG jamy brzusznej, USG tarczycy itp.

    W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med przeprowadzamy szerokie spektrum badań ortopedycznych, a jeśli zaistnieje taka potrzeba wykonujemy również zabiegi pod kontrolą obrazu ultrasonograficznego (np. nakłucia, ewakuacja płyny, aplikacja leku itp).

    Diagnostyka USG w Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med jest przeprowadzana na nowoczesnym ultrasonografie marki Alpinion 8. Urządzenie wyposażone jest w zaawansowane funkcje diagnostyczne, które charakteryzują się doskonałą jakością obrazowania oraz wysoką wydajnością. Aparat posiada możliwość wykonania badania elastografii z pomiarem Strain Ratio, co pozwala rozszerzyć i zobiektywizować klasyczny obraz ultrasonograficzny o obraz elastyczności elastyczności tkanek, zaś system Strain Ratio umożliwia kwantyfikację.
    Wysokiej klasy sprzęt USG oraz zespół z wieloletnim doświadczeniem pomogą Państwu w zdiagnozowaniu problemu i możliwie najszybszym powrocie do dawnej sprawności.

    Ortopeda ursynów

    .