Zespół tarcia pasma biodrowo piszczelowego

rehabilitacja po urazie

Zespół tarcia pasma biodrowo-piszczelowego

 

Pamiętacie nasz wpis pt. „ sport to zdrowie, ale jak radzić sobie z kontuzjami urazami?”. Pisaliśmy w nim na temat korzyści jakie płyną z uprawiania sportu- regularne wykonywanie aktywności sportowej poprawia nasze zdrowie, wpływa na kondycję, jak również pozytywnie oddziałuje na nastrój. Niemniej jednak każdy sportowiec, niezależnie od tego czy jest zawodowcem czy też amatorem powinien mieć świadomość, że z uprawianiem sportu związane jest również występowanie kontuzji i urazów- głównie w obrębie narządu ruchu.

Dzisiejszy wpis poświęciliśmy zespołowi tarcia pasma biodrowo-piszczelowego, które stanowi jedną z najczęstszych dolegliwości u biegaczy- najczęściej średnio i długodystansowców. Niemniej jednak należy mieć na uwadze fakt, że zespół tarcia pasma biodrowo-piszczelowego powszechnie występuje także u kolarzy, tancerzy, sztangistów, tenisistów.

W dalszej części wpisu skupimy się również na procesie rehabilitacji.

 

Przyczyny powstawania zespołu pasma biodrowo-piszczelowego

Do niedawna jako przyczynę powstawania schorzenia uznawano konflikt pasma biodro-piszczelowego oraz nadkłykcia bocznego kości udowej. Sądzono, że podczas zmiany pozycji kolana w pełnego wyprostu do zgięcia wspomniane pasmo przemieszcza się względem kłykcia powodując jego ocieranie. Niemniej jednak liczne badania wykazały, że właściwą przyczyną patologii jest nie tyle przeskakiwanie pasma nad kłykcie a jego dociskanie.

 

Objawy syndromu pasma biodrowo-piszczelowego

Pacjenci, u których doszło do wystąpienia schorzenia doświadczają silnego, piekącego bólu w okolicy kolan. Dolegliwości bólowe nasilają się podczas wysiłku i ustępuje po spoczynku. Z uwagi na duże tarcie występujące pomiędzy strukturami, największe dolegliwości bólowe odczuwalne są w sytuacji kiedy kolano ustawione jest w pozycji 20-30 stopni zgięcia.

 

Rehabilitacja zespołu pasma biodro-piszczelowego

Przed przystąpieniem do rehabilitacji schorzenia w pierwszej kolejności należy zdiagnozować cały aparat ruchu, bowiem dysfunkcje pasma biodrowo-piszczelowego mogą wynikać np. z niestabilności stawów skokowych, zrotowanej miednicy czy też słabych mięśni odwodzących biodro.

Program rehabilitacji dobierany jest indywidualnie w zależności od przyczyny odpowiadającej za wystąpienie zespołu pasma biodrowo-piszczelowego oraz stadium zaawansowania. Osteopata może zastosować szereg technik terapii manualnej tj. np. techniki tkanek miękkich, masaż głęboki, czy też praca na poziomie mięśniowo-powięziowym.

 

Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med zaprasza na kompleksową rehabilitację. Oferujemy m.in. rehabilitację sportową, rehabilitację dzieci i niemowląt, rehabilitację neurologiczną, rehabilitację pooperacyjną (np. rehabilitacja po endoprotezie stawu), porady specjalistów z dziedziny ortopedii, ortopedii dziecięcej, osteopatii. Posiadamy nowoczesny sprzęt do fizykoterapii, dzięki czemu możecie Państwo wykonać u nas np. zabiegi elektrostymulacji, magnetoterapii, laseroterapii oraz ultradźwięki. Ponadto posiadamy falę uderzeniową oraz aparat BOA MAX (masaż pneumatyczny z mankietami), a także nowoczesny sprzęt do diagnostyki USG.

Zapraszamy do kontaktu pod numerem: 506-459-870

.