Specjaliści

SPECJALIŚCI
W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med zapewniam kompleksową rehabilitację i porady specjalistów z dziedziny ortopedii i chirurgii wraz z diagnostyką USG.

Masaż KobidoIntegracja SensorycznaTerapia niemowląt metodą NDT BobathChirurgia stawu kolanowegoChirurgia rękiUSG stawu barkowegoUSG nadgarstka i rękiUSG stawu łokciowegoUSG stawu skokowego i stopyBadanie USG Warszawa UrsynówCzym jest rehabilitacja?Kinesiology TapingMasażMetoda McKenziegoIgłoterapia suchaNeuromobilizacjeIAOM

Integracja Sensoryczna

Co to jest Integracja Sensoryczna (SI)?

Integracja Sensoryczna to rodzaj specjalnej terapii sensorycznej, która polega na odbieraniu bodźców zmysłowych. Dzięki niej można ćwiczyć oraz wspomagać właściwy rozwój dziecka. Wspomniana metoda powstała w latach 70 – tych w USA. Autorką była psycholog kliniczny, terapeutka zajęciowa a także pracownik naukowy Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, Ann Jean Ayres. Metoda jest powszechnie znana i stosowana w krajach na całym świecie. Jest stale udoskonalana i aktualizowana w oparciu o najnowsze odkrycia z dziedziny neuroanatomii i neurofizjologii.

Na czym polega i do kogo jest skierowana terapia SI?

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia na czym polega integracja sensoryczna należy zwrócić uwagę na naszą fizjologię. Otóż proces powstawania integracji sensorycznej rozpoczyna się okresie płodowym. Najintensywniejszy przebieg przypada w pierwszych 3 latach życia dziecka i trwa do około 7 roku życia. Dzięki integracji sensorycznej możemy w sposób właściwy odbierać a także interpretować bodźce zmysłowe.

Jeżeli w naszym organizmie wszystkie napływające z zewnątrz informacje są odbierane i przetwarzane poprawnie , wówczas proces integracji sensorycznej przebiega bez zakłóceń. Dzięki temu widzimy świat jako przyjazne środowisko. Potrafimy reagować na określone sytuacje adekwatnie, oceniamy je w sposób właściwy. To dzięki temu jeśli np.jakaś potrawa brzydko pachnie – rezygnujemy z jej spożycia, gdy dotykamy gorącego przedmiotu- natychmiast odsuwamy rękę, gdy w tle gra zbyt głośno telewizor- ściszamy go, itp.

Problem pojawia się w sytuacji kiedy nasz mózg ma problemy z trafnym odbiorem i przetwarzaniem informacji napływających z zewnątrz. Delikatny dotyk- boli, świat wokół dziecko widzi jest nazbyt intensywnie, jako środowisko nieprzyjemne, nieprzyjazne. W takich sytuacjach pojawiają się problemy w funkcjonowaniu oraz zachowaniu dziecka. 

Zaburzenia integracji sensorycznej nie są problemem przejściowym, który samoistnie przejdzie. Wręcz przeciwnie, zlekceważony problem przybiera na sile i generuje coraz to większe trudności w funkcjonowaniu w społeczeństwie. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą wykwalifikowani terapeuci, którzy po zapoznaniu się z problemem dziecka przygotowują dla niego odpowiedni program ćwiczeń. Terapia odbywa się w formie zabawy a jej celem jest poprawienie integracji pomiędzy zmysłami w obrębie układu nerwowego.

Jakie są objawy zaburzeń integracji sensorycznej?

Dysfunkcje integracji sensorycznej najczęściej manifestują się:

  • opóźnionym rozwojem mowy;
  • niewłaściwym poziomem aktywności ruchowej;
  • osłabioną koordynacją ruchową;
  • niewłaściwym poziomem uwagi;
  • nieprawidłową wrażliwością na bodźce- obniżoną bądź wzmożoną
  • niską samooceną
  • nadpobudliwością emocjonalną
  • trudności w codziennych czynnościach samoobsługowych ( np. ubieranie się)
  • problemy z nauką-problematyczne czytanie, malowanie, pisanie
  • zaburzenia interakcji z innymi dziećmi,

Wyżej wymienione objawy to jedynie przykłady zaburzeń integracji sensorycznej. Ostateczne potwierdzenie musi zostać podparte odpowiednimi badaniami i diagnozą SI. Pozwala to na właściwe ustalenie programu terapii.

Należy mieć na uwadze, że pierwsze objawy zaburzeń rodzic może zaobserwować już u niemowlaka np. nadmierna płaczliwość, niepokój, problemy ze ssaniem pokarmu. Oczywiście powyższe mogą być również objawem innych problemów niemniej jednak każdą nieprawidłowość należy konsultować ze specjalistą. U dziecka rocznego dysfunkcje integracji sensorycznej mogą manifestować się jako nietolerancja podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych np. mycia głowy, obcinania paznokci, kremowania.

rehabilitacja dziecięca na ursynowie
Program zajęć z integracji sensorycznej terapeuta dobiera indywidualnie do każdego pacjenta. 

Zaburzenia integracji sensorycznej gdzie szukać pomocy?

Rodzic w codziennym kontakcie ze swoją pociechą powinien bacznie obserwować jego zachowanie a ewentualne podejrzenie nieprawidłowości konsultować ze specjalistą integracji sensorycznej. W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo Med oferujemy Państwu konsultacje z doświadczonym terapeutą SI. Na przebieg wizyty składa się wywiad z rodzicami, kwestionariusz do uzupełnienia, obserwacja dziecka przez terapeutę oraz odpowiednie testy dobrane odpowiednio do wieku dziecka. Sama terapia integracji sensorycznej nie ma schematycznego przebiegu. Nie powinno to dziwić bowiem każdy pacjent jest inny, stopień nasilenia jego dysfunkcji także przebiega w sposób odmienny, dlatego też do każdego problemu należy podejść indywidualnie. Należy mieć na uwadze fakt, że zaburzenia sensomotoryczne wymagają ścisłej współpracy na linii opiekun-terapeuta. Tylko takie, wielopłaszczyznowe podejście do problemu jest gwarantem sukcesu

 

Terapia integracji sensorycznej- cena

Aktualny cennik dostępny jest na naszej stronie. Zapytaj nas o pakiety promocyjne.

 

W jaki sposób mogę umówić dziecko na zajęcia z integracji sensorycznej?

Nasze Centrum czynne jest od poniedziałku do piątku do 8.00-20.00. Zapisy przyjmujemy pod numerem 506-459-870. Zapraszamy do kontaktu.


Terapia niemowląt metodą NDT Bobath

Na czym polega terapia niemowląt metodą NDT Bobath?

Terapia niemowląt metodą NDT Bobath została stworzona w latach 40 XXw. przez małżeństwo Bertę i Karla Bobath. Od tego czasu fizjoterapeuci na całym świecie stosują ją z powodzeniem zarówno w odniesieniu do dzieci jak i osób dorosłych. Celem terapii niemowląt metodą NDT Bobath jest wspieranie i stymulowanie rozwoju maluszka poprzez eliminowanie niewłaściwych odruchów a także stymulację wpłaciwego napięcia mięśniowego. Jednocześnie jest przyjazna i bezpieczna dla dziecka a zakres i rodzaj terapii zmienia się wraz z pojawieniem się kolejnych umiejętności psychoruchowych dziecka.

Co istotne  praca według koncepcji Bobath jest szczególnie przydatne w rehabilitacji niemowląt i dzieci, z uwagi na fakt, że ćwiczenia mogą z powodzeniem stanowić element codziennej aktywności bez zaburzania interakcji matka−dziecko. Prawidłowo wykonywana pielęgnacja, karmienie, noszenie dziecka oraz zabawa z maluszkiem są naturalnym sposobem utrwalania wzorców ruchowych wspomaganych przez fizjoterapeutę. Ponadto podczas wizyt w gabinecie rodzice otrzymują odpowiedni instruktaż do samodzielnej pracy z dzieckiem w warunkach domowych.

Terapia niemowląt metodą NDT Bobath- założenia

W czasie terapii fizjoterapeuta dba o to aby dostarczyć dziecku  właściwych doznań czuciowych i ruchowych. Fizjoterapeuta NDT Bobath ćwiczy całe ciało dziecka, a nie tylko poszczególne części ciała. Dzięki temu dostarcza pacjentowi odpowiednich doznań czuciowo ruchowych, a dziecko jest dynamicznie aktywizowane.

Pomoc przy wykonywaniu ruchów powinna być taka, by zapewniała maksymalny i aktywny ruch małego pacjenta, a jednocześnie nie wywoływała jego nieprawidłowych reakcji, niepokoju czy bólu.

Nadrzędnym celem rehabilitacji metodą Bobath  jest nauczenie dziecka jak największej samodzielności. Należy pamiętać, że w zależności od problemu proces rehabilitacji wymaga zindywidualizowanego podejścia oraz współpracy wielu terapeutów różnych specjalności.

Dla kogo wskazana jest rehabilitacja metoda Bobath?

Metoda terapeutyczna NDT Bobath ma szerokie zastosowanie. Dedykowana jest szczególnie niemowlętom, które urodziły się przedwcześnie. Ponadto stosuje się ją u pacjentów z różnego rodzaju deficytami neurologicznymi np. mózgowym porażeniem dziecięcym, czy tez schorzeniami nerwowo-mięśniowymi. Dodatkowo sprawdza się także w korygowaniu nieprawidłowości ortopedycznych oraz ogólnorozwojowych. Często stosowana u pacjentów z niewłaściwym napięciem mięśniowym (wzmożone napięcie, obniżenie) a także u maluszków, które wykazują asymetryczne ułożenie ciała.

Jeśli więc zauważasz, że Twoje dziecko nie:

  • unosi głowy,
  • lubi leżeć na brzuchu,
  • chwyta zabawek,
  • obraca się z pleców na brzuch i odwrotnie,
  • podpiera się,
  • siada,
  • czworakuje,

A także:

  • odgina się i pręży,
  • preferuje jedną stronę ciała,
  • zaciska piąstki,
  • jest niespokojne lub mało ruchliwe,
  • ma asymetrię

to ten rodzaj terapii będzie dla niego wskazany.

Jak wygląda terapia niemowląt metodą NDT Bobath?

Rehabilitacja powinna być prowadzona przez doświadczonego fizjoterapeutę, który specjalizuje się w rehabilitacji najmłodszych pacjentów. Podczas terapii metod Bobath stosuje się techniki, które w zależności od problemu zmniejszają zbyt duże napięcie mięśniowe lub odwrotnie- zwiększają w przypadku gdy mamy do czynienia ze zbyt niskim napięciem. Ponadto założeniem rehabilitacji jest eliminowanie odruchów patologicznych i wyzwalanie tych, które są fizjologiczne (lub możliwie jak najbardziej do nich zbliżone).

Wdrożenie ćwiczeń do codziennej aktywności dziecka

Istotnym aspektem terapii jest przenoszenie nabytych umiejętności na aktywność dnia codziennego. Niewątpliwie istotnym atutem rehabilitacji metodą Bobath jest to, że wiele ćwiczeń może łatwo włączyć w codzienny rozkład dnia maluszka np. podczas wspólnej zabawy, czy przy czynności przebierania. Podczas wizyty fizjoterapeuta kładzie duży nacisk na instruktaż dotyczący codziennej pielęgnacji dziecka i w razie stwierdzenia nieprawidłowości koryguje je. W codziennym kontakcie z małym dzieckiem wszystkie czynniki odgrywają kluczową rolę- sposób w jaki podnosimy i nosimy dziecko, jaką pozycję przyjmuje podczas karmienia, jak na co dzień dziecko leży. Wszystko to wpływa na układ napięć małych pacjentów, ich właściwy rozwój i komplikacje z nim związane.

Nie ma jednego schematu rehabilitacji-fizjoterapeuta opracowuje plan terapii indywidualnie dla każdego dziecka oraz dostosowuje go do jego możliwości i potrzeb. Podczas pracy fizjoterapeuta NDT Bobath zwraca uwagę na poczucie bezpieczeństwa, motywowanie do ćwiczeń, a także sposoby utrwalania nowo nabytych umiejętności.

Rola rodziców w fizjoterapii niemowląt

Jak już wspominaliśmy o sukcesie rehabilitacji metoda NDT Bobath decyduje systematyczność w wykonywaniu zleconych ćwiczeń. Rehabilitacja dzieci nie kończy się z chwilą zamknięcia drzwi gabinetu fizjoterapeuty- wręcz przeciwnie, dopiero się rozpoczyna. Ćwiczenia z dzieckiem w domu nie wymagają specjalnego zaangażowania czy specjalistycznych przyrządów. Stosuje się je podczas codziennych czynności takich jak przewijanie, kąpiel, zabawa, czy poprawne noszenie. Plan ćwiczeń fizjoterapeuta dobiera  do możliwości niemowlaka z respektowaniem rytmu dnia dziecka.

 

rehabilitacja dzieci ursynów
Terapia niemowląt metodą NDT Bobath jest szczególnie polecana do dzieci, które urodziły się przedwcześnie

Rehabilitacja dzieci metoda Bobath gdzie szukać pomocy?

W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo Med oferujemy kompleksową rehabilitacje i porady specjalistów dla całej rodziny. Zapewniamy także terapię metoda NDT Bobath prowadzoną przez doświadczoną fizjoterapeutkę specjalizującą się w pracy z najmłodszymi pacjentami.

Rezerwacja wizyt odbywa się pod numerem 506-459-870.

 

Terapia niemowląt metodą NDT Bobath- cena

Aktualny cennik dostępny jest na naszej stronie. Zapytaj nas o pakiety promocyjne.

 

W jaki sposób mogę umówić dziecko na terapią metoda Bobath?

Nasze Centrum czynne jest od poniedziałku do piątku do 8.00-20.00. Zapisy przyjmujemy pod numerem 506-459-870.

Więcej informacji na temat naszych usług oraz rezerwacja wizyt dostępne pod numerem 506-459-870. Zapraszamy do kontaktu.


Chirurgia stawu kolanowego

opis


Chirurgia ręki

Chirurgia ręki

Chirurgia ręki jest specyficzną dziedziną łączącą w sobie elementy z dziedziny ortopedii, medycyny plastycznej i chirurgii naczyniowej. Ręka (dłoń) człowieka jest niezwykle skomplikowaną i złożoną konstrukcją, która pełni bardzo ważne funkcje. Z tego względu nawet najmniejsza dysfunkcja jest dla nas niezwykle dokuczliwa. Wieloletnie doświadczenie specjalistów z Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med pozwala na kompleksową opiekę pacjentów borykających się z z dolegliwościami i patologiami obszaru ręki (dłoni) bez względu na to, czy są one wynikiem urazu, zmian zwyrodnieniowych czy wynikają z chorób takich jak:

 

  • zespół cieśni nadgarstka
  • zespół tunelu nerwu łokciowego
  • choroba de Quervaina
  • przykurcz Dupuytrena
  • palec zacinający

Zespół cieśni nadgarstka

Schorzenia spotykane jest również pod nazwą Zespół Cieśni Kanału Nadgarstka. Jest to jedna z najczęstszych chorób, która dotyczy rąk i przyczyną dolegliwości bólowych oraz upośledzenia funkcji w zakresie kończyny górnej.

Jest to choroba, która polega  na ucisku nerwu pośrodkowego w okolicy nadgarstka, dając szereg dokuczliwych objawów, do których zaliczamy  między innymi:

  • drętwienia,
  • ból promieniujący do ręki i karku
  • mrowienia
  • ból palców zwłaszcza wskazującego i kciuka
  • nadwrażliwość na chłód
  • ból nasilający się w nocy
  • osłabienie mięśni dłoni- niemożność zaciśnięcia dłoni w pięść, uniesienia filiżanki itp.

Ze schodzeniem borykają się głównie osoby pracujące przy komputerze. Zespół cieśni nadgarstka często często pojawia się u kobiet w ciąży lub po porodzie a także u pacjentów chorych na cukrzycę lub niedoczynność tarczycy. Wymienionych wyżej objawów absolutnie nie należy lekceważyć, bowiem nieleczony problem może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu co wiąże się z zanikiem czucia a w konsekwencji prowadzi do trwałego kalectwa.

Zespół cieśni nadgarstka- i co dalej?

Diagnostykę przeprowadza dr Sebastian Witkowski. Wnikliwy wywiad i badanie przedmiotowe uzupełnione jest przez badanie USG nadgarstka (ręki).  Podczas konsultacji zostaje zaplanowane odpowiednie leczenie, które może polegać na wdrożeniu odpowiedniej rehabilitacji lub kwalifikacji do zabiegu chirurgicznego.

 

Zespół tunelu nerwu łokciowego

Patologia ręki, która najczęściej manifestuje się w postaci drętwienia  palca „małego” oraz połowy palca serdecznego. W bardziej zaawansowanych stadiach dołącza się osłabienie czucia opuszek tych palców. Za stan ten odpowiada ucisk na wysokości łokcia (neuropatia uciskowa). Przyczynami tego stanu  mogą być przebyte urazy oraz złamania. Niejednokrotnie zdarza się, że występuje dodatkowy mięsień łokciowy, który generuje ucisk na nerw np. po wykonaniu ćwiczeń/ pracy fizycznej.

Zespół de Quervaina

Zespół De Qureveina jest jednostką chorobową z grupy entezopatii. Obejmuje zapalenie pochewki ścięgnistej pierwszego przedziału prostowników ścięgna prostownika krótkiego i ścięgna mięśnia odwodziciela długiego kciuka. Choroba częściej dotyka kobiet zazwyczaj pomiędzy 25 a 50 rokiem życia. Zespół De Quervaina nazywany jest również „kciukiem matki”, ponieważ problem dotyka głównie matki na skutek wielokrotnego podnoszenia dziecka. Szerzej o problemie pisaliśmy tutaj

 

Przykurcz Dupuytrena

Jednostka chorobowa dotykająca najczęściej mężczyzn. Do najgłówniejszych objawów zaliczamy m.in. wyczuwalne, twarde pasma po stronie dłoniowej ręki oraz drętwienia zajętych palców. Problem , który narasta przez lata w konsekwencji prowadzi do utrwalonych przykurczów.

Podczas wizyty ortopeda wykona badanie USG ręki, które pozwoli ocenić stopień zaawansowania zmian. Na tej podstawie lekarz zaleci odpowiednie leczenie.

Palec zacinający (palec trzaskający)

Schorzenie manifestujące się charakterystycznym blokowaniem, “przeskakiwaniem” palca oraz towarzyszącym temu dolegliwościom bólowym. Często współistnieje z  niedocznynnością tarczycy, cukrzycą czy też chorobami reumatycznymi.

Zespół cieśni nadgarstka, przykurcz Dupuytrena, łokciowego, palec trzaskający, choroba de Quervaina to jedne z częstszych dolegliwości w obrębie ręki.

Chirurgia ręki, operacja w Warszawie- gdzie szukać pomocy?

Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo Med oferuje Państwu konsultacje z chirurgiem ręki dr Sebastianem Witkowskim, który przyjmuje w czwartki w godzinach 10.00-14.00. Rezerwacja wizyt odbywa się pod numerem: 506-459-870

 


USG stawu barkowego

Badanie USG stawu barkowego przeprowadza się zazwyczaj gdy występują dolegliwości bólowe i po przebytych urazach. Staw barkowy jest najmniej stabilnym stawem
w organizmie człowieka, z tego względu często w tej okolicy wstępują urazy oraz stany zapalne. Dodatkowo w okolicy stawu barkowego często dochodzi do przeciążeń.

Przebieg badania USG

USG to badanie, które pozwala uzyskać obraz mięśni, tkanek, chrząstek, więzadeł ścięgien oraz płynu stawowego. Ortopeda podczas badania dokonuje oceny ścięgna głowy mięśnia dwugłowego ramienia, oraz zmiany w obrębie ścięgna, związane w płynem (jeżeli w tej okolicy występują zaburzenia). Następnie lekarz sprawdza kondycję głowy kości ramiennej.

Badanie USG daje możliwość zobrazowania ścięgien stożka rotatorów, częściowe i całkowite uszkodzenia ścięgien, nierówności świadczące o urazie.

Badanie USG nie jest bolesne, wykonuje się je przy pomocy specjalnego żelu, który lekarz nakłada na głowicę urządzenia USG. Następnie lekarz przejeżdża głowicą po badanej okolicy i dzięki temu uzyskuje pełny obraz struktur.

Wskazania do wykonania badania USG barku

Wśród licznych wskazań do wykonania zabiegu USG stawu barkowego wyróżniamy:

  • urazy i przeciążenia powstałe w trakcie uprawiania sportu
  • trudności w unoszeniu kończyny górnej
  • siedzący tryb życia i nieprawidłowa postawa ciała (protrakcja barków, nadmierna kifoza, osłabienie mięśni)
  • zwapnienia stawu barkowego
  • choroby reumatyczne i zmiany zwyrodnieniowe stawu barkowo-obojczykowego
  • uczucie tarcia lub trzeszczenie podczas ruchów baru
  • sztywność barku w trakcie snu lub w momencie zaniechania aktywności fizycznej
  • ból promieniujący do kręgosłupa szyjnego lub kończyn górnych

Przygotowanie do zabiegu

Badanie USG nie wymaga specjalnych przygotowań, warto jednak zabrać na wizytę dokumentację medyczną oraz być przygotowanym na wywiad medyczny z lekarzem.

 

Badania USG barku  w Warszawie- gdzie szukać pomocy?

W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med oferujemy Państwu kompleksową rehabilitację, porady lekarzy ortopedów- chirurgów wraz z kompleksową diagnostyka USG.

Badanie USG barku przeprowadza Dr Sebastian Witkowski w czwartki.

Zapisy przyjmujemy pod numerem 506-459-870.

Oferujemy Państwu także kompleksową rehabilitację.

USG stawu barkowego koszt wizyty

Aktualny cennik dostępny jest na naszej stronie w zakładce „Cennik

 

 


USG nadgarstka i ręki

Badanie ultrasonograficzne USG nadgarstka i ręki to osobne badania, jednak z uwagi na bliskość anatomiczną zostały omówione łącznie.

USG nadgarstka (ręki) to podstawowe badanie diagnostyczne, które służy do określenia zmian po przebytych urazach oraz zmian zwyrodnieniowych. Badanie USG przebiega bezboleśnie i bezinwazyjnie.

Jaki jest przebieg badania i na czym polega?

Badanie USG pozwala na ocenę tkanek miękkich oraz powierzchni kości dzięki ultradźwiękom. Lekarz przykłada do nadgarstka głowicę USG pokrytą specjalnym żelem, który usuwa pęcherzyki powietrza odsłaniając obraz, dzięki temu na monitorze urządzenia USG obraz jest możliwy do oceny w czasie badania. Lekarz przykładając głowicę urządzenia USG do badanej okolicy, uzyskuje jej obraz i dokonuje oceny. Po badaniu lekarz wydaje pacjentowi opis, zdjęcie, wskazania do dalszych działań.

Wskazania do wykonania USG nadgarstka (ręki)

Wskazaniem do wykonania USG nadgarstka są obrzęki, stany zapalne, bóle, zaburzenia czucia ręki, guzy, gangliony, niestabilność stawu, zaburzenia nieruchomości.

USG wykonuje się także, aby zdiagnozować uszkodzenia więzadłowo-torebkowych i po przebytych urazach. USG wykonuje się również do oceny nerwów, gdy podejrzewa się np. zespół uciskowy, jak cieśń nadgarstka.

Czym jest zespół cieśni nadgarstka?

 Zespół cieśni nadgarstka to grupa objawów, które wywołane są uciskiem na nerw pośrodkowy przebiegający w kanale nadgarstka. Jest to choroba przynależna do neuropatii uciskowych, co znaczy, że za symptomy odpowiedzialne są uciski mechaniczne.

 

Przyczyny występowania zespołu cieśni nadgarstka

Przyczyn jest wiele, często zespół ciśnienia nadgarstka pojawia się w wyniku innych chorób, często jest też skutkiem nawyków. Zespół cieśni nadgarstka często pojawia się przy chorobach reumatycznych takich jak: reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczowa. Nawyki, które negatywnie wpływają na kondycję nadgarstka i są powodem wystąpienia cieśni nadgarstka to częste powtarzanie tej samej sekwencji ruchów, np. pisanie na klawiaturze, operowanie myszką, gra na instrumencie i z tego powodu w grupie ryzyka są między innymi osoby pracujące zawodowo przy komputerze, muzycy. Zespół cieśni nadgarstka może też pojawić się po urazie, na przykład po złamaniu.

Szerzej o problemie zespołu cieśni nadgarstka pisaliśmy tutaj: Zespół cieśni nadgarstka

 

Przygotowanie do badania USG nadgarstka (ręki)

Badanie USG nie wymaga specjalnego przygotowania, należy jednak pamiętać, aby zabrać ze sobą dowód osobisty oraz dokumentację medyczną.

 

Badania USG nadgarstka (ręki)  w Warszawie- gdzie szukać pomocy?

W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med oferujemy Państwu kompleksową rehabilitację, porady lekarzy ortopedów- chirurgów wraz z kompleksową diagnostyka USG.

Badanie USG nadgarstka i ręki przeprowadza Dr Sebastian Witkowski w czwartki.

Zapisy przyjmujemy pod numerem 506-459-870.

Oferujemy Państwu także kompleksową chirurgię reki oraz zabiegi rehabilitacyjne

USG nadgarstka (ręki) koszt wizyty

Aktualny cennik dostępny jest na naszej stronie w zakładce „Cennik

 


USG stawu łokciowego

Badanie diagnostyczne przy pomocy USG pozwala na precyzyjny obraz struktur stawu łokciowego. Dzięki badaniu USG możemy zweryfikować, czy w obrębie stawu łokciowego nie występują torbiele, stany zapalne, łokieć tenisisty czy łokieć golfisty.

Jaki jest przebieg badania USG

Ortopeda przykłada do okolicy stawu łokciowego głowicę pokrytą specjalnym żelem, który usuwa pęcherzyki powietrza odsłaniając obraz, dzięki temu na monitorze urządzenia USG obraz jest możliwy do oceny w czasie badania. Lekarz przykładając głowicę urządzenia USG do badanej okolicy, uzyskuje jej obraz i dokonuje oceny. Po badaniu lekarz wydaje pacjentowi opis, zdjęcie, wskazania do dalszych działań.

Wskazania do wykonania badania USG stawu łokciowego

Badanie USG łokcia jest wskazane w przypadku:

  • Urazów mięśni, ścięgien i więzadeł zarówno ostrych jak i przewlekłych
  • Nieprawidłowości w postaci zapalenia kaletek
  • Wysięku w stawie
  • Przerostu błony maziowej
  • Krwiaków
  • Guzów np. ganglionów i tłuszczaków
  • Ocena ewentualnych powikłań po operacji (ropni, obrzęku, zbiorników płynowych)
  • Wykonywanie procedur interwencyjnych (iniekcji, punkcji, biopsji)

Do najczęściej spotykanych patologii zaliczamy zmiany pourazowe, zmiany zwyrodnieniowe, łokieć tenisisty, łokieć golfisty, zapalenie kaletki wyrostka łokciowego.

Przygotowanie do badania USG

Badanie USG nie wymaga specjalnego przygotowania, należy jednak pamiętać, aby zabrać ze sobą dowód osobisty oraz dokumentację medyczną

Badania USG łokcia w Warszawie- gdzie szukać pomocy?

W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med oferujemy Państwu kompleksową rehabilitację, porady lekarzy ortopedów- chirurgów wraz z kompleksową diagnostyka USG.

Badanie USG łokcia przeprowadza Dr Sebastian Witkowski w czwartki.

Zapisy przyjmujemy pod numerem 506-459-870.

USG łokcia koszt wizyty

Aktualny cennik dostępny jest na naszej stronie w zakładce „Cennik


USG stawu skokowego i stopy

Badanie USG stawu skokowego najczęściej wykonuje się po przebytym urazie, złamaniu lub przeciążeniu. Tego typu uszkodzenia charakterystyczne są dla osób aktywnych, uprawiających sport. Podczas aktywności fizycznej staw skokowy często jest przeciążony, może też dojść do przerwania wiązadeł międzykostnych a nawet do złamania.

Ze względu na bliskość anatomiczną obydwa badanie zostały omówione łącznie.

Wskazania do badania USG stopy i stawu skokowego

  • ból
  • guzki, gangliony
  • ograniczenie ruchowe
  • zapalenie stawu
  • ocena zmian pourazowych oraz zapalnych

Ponadto badanie USG  ortopeda wykonuję w celu:

  • dokonania oceny powikłań pooperacyjnych
  • oceny efektów leczenia
  • w przebiegu choroby zwyrodnieniowej
  • bardzo często USG stopy i stawy skokowego wykonuje się  pod kątem oceny zapalenia rozcięgna podeszwowego, nerwiaka Mortona, diagnostyka

 Przebieg badania USG 

Do badania USG stawu skokowego nie trzeba się przygotowywać, ale należy pamiętać o dokumencie tożsamości oraz dokumentacji medycznej.

Lekarz przykłada do nadgarstka głowicę USG pokrytą specjalnym żelem, który usuwa pęcherzyki powietrza odsłaniając obraz, dzięki temu na monitorze urządzenia USG obraz jest możliwy do oceny w czasie badania. Ortopeda przykładając głowicę urządzenia USG do badanej okolicy, uzyskuje jej obraz i dokonuje oceny. Po badaniu lekarz wydaje pacjentowi opis, zdjęcie, wskazania do dalszych działań.

Badania USG stawu skokowego i stopy  w Warszawie- gdzie szukać pomocy?

W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med oferujemy Państwu kompleksową rehabilitację, porady lekarzy ortopedów- chirurgów wraz z kompleksową diagnostyka USG.

Badanie USG przeprowadza Dr Sebastian Witkowski w czwartki.

Zapisy przyjmujemy pod numerem 506-459-870.

Oferujemy Państwu także kompleksową rehabilitację w tym terapię falą uderzeniową np. na ostrogę piętową.

USG nadgarstka (ręki) koszt wizyty

Aktualny cennik dostępny jest na naszej stronie w zakładce „Cennik


Badanie USG Warszawa Ursynów

USG – badanie ultrasonigraficzne czy też ultrasonografia to najpopularniejsze badanie, dzięki któremu możemy uzyskać obraz narządów oraz tkanek w organizmie człowieka. Badanie jest w pełni bezbolesne i nieszkodliwe.

Procedura zabiegu USG polega na zastosowaniu ultrasonografu, na który składa się monitor oraz specjalna sonda wytwarzająca i odbierająca ultradźwięki. Lekarz nakłada na badaną strukturę żel, a następnie przesuwa sondę pi wybranym obszarze uzyskując tym samym obraz na monitorze aparatury.

Diagnostyka USG znajduje zastosowanie w niemal każdej gałęzi medycyny.
Pracownia ultrasonograficzna w Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med realizuje badania USG – wszystkich mięśni, stawów, ścięgien,
– stawów biodrowych u dzieci,
– USG dopplerowskie żył i tętnic,
– badania naczyniowe,

– badanie USG stawów ( USG stawu skokowego, kolanowego,biodrowego, łokciowego, barkowego, USG ręki (dłoni)
– badania pozostałych okolic np. USG jamy brzusznej, USG tarczycy itp.

W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med przeprowadzamy szerokie spektrum badań ortopedycznych, a jeśli zaistnieje taka potrzeba wykonujemy również zabiegi pod kontrolą obrazu ultrasonograficznego (np. nakłucia, ewakuacja płyny, aplikacja leku itp).

Diagnostyka USG w Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med jest przeprowadzana na nowoczesnym ultrasonografie marki Alpinion 8. Urządzenie wyposażone jest w zaawansowane funkcje diagnostyczne, które charakteryzują się doskonałą jakością obrazowania oraz wysoką wydajnością. Aparat posiada możliwość wykonania badania elastografii z pomiarem Strain Ratio, co pozwala rozszerzyć i zobiektywizować klasyczny obraz ultrasonograficzny o obraz elastyczności elastyczności tkanek, zaś system Strain Ratio umożliwia kwantyfikację.
Wysokiej klasy sprzęt USG oraz zespół z wieloletnim doświadczeniem pomogą Państwu w zdiagnozowaniu problemu i możliwie najszybszym powrocie do dawnej sprawności.

Ortopeda ursynów

.


Czym jest rehabilitacja?

Doznałeś urazu lub przebyta choroba spowodowała dysfunkcje w obrębie narządów ruchu? Chcesz złagodzić ból, poprawić jakość codziennego życia i odzyskać dawną sprawność? Rehabilitacja w Warszawie – Ursynowie, dostępna w Centrum OSTEO-MED, to szeroki zakres zabiegów medycznych, wykorzystujących światowej klasy urządzenia i metody. Sprawdź zakres naszych działań!

Czym jest rehabilitacja?

W medycynie rehabilitacja to szereg działań, których celem jest przywrócenie prawidłowych możliwości ruchowych lub poprawienie tych możliwości w taki sposób, aby uzyskać jak najlepszą adaptację chorego. W praktyce oznacza to, że rehabilitacja jest tożsama z fizjoterapią.

Rehabilitacja/fizjoterapia obejmuje:

  • kinezyterapię,
  • fizykoterapię,
  • masaż.

Kinezyterapia to metoda leczenia wykorzystująca ruch i ćwiczenia fizyczne. Rehabilitanci wykorzystują ćwiczenia, które pozwalają poprawić wzorzec, ilość i jakość ruchu w poszczególnych stawach oraz ćwiczenia, które mają na celu poprawienie jakości ruchu człowieka w codziennych czynnościach.

Fizykoterapia to część rehabilitacji, która, do przyspieszenia regeneracji organizmu chorego, wykorzystuje czynniki fizyczne wytwarzane przez przyrządy rehabilitacyjne oraz naturalnie występujące w środowisku.

W fizykoterapii wykorzystuje się m.in.:

  • lasery,
  • ultradźwięki,
  • urządzenia wytwarzające pole magnetyczne,
  • prądy i fale uderzeniowe,
  • naświetlenia,
  • zabiegi za pomocą ciepła lub zimna.

W obręb fizykoterapii zaliczane jest także leczenie uzdrowiskowe (balneoterapia i klimatoterapia).

Masaż to kolejny element w rehabilitacji osób po urazach i przebytych chorobach.  Masaż leczniczy poprawia odżywienie tkanek, przyspiesza ich regenerację, koi ból oraz korzystnie wpływa na ogólny stan zdrowia Pacjenta. Jest to zespół ściśle określonych ruchów, o właściwej sile nacisku. W rehabilitacji wykorzystuje się również masaż limfatyczny (drenaż limfatyczny poprawia krążenie krwi i limfy) oraz masaż segmentarny (zabieg opracowany w latach 50. XX wieku przez Gläsera oraz W.A. Dalicho, który polega na masowaniu ściśle określonych segmentów na ciele człowieka).

Terapia manualna

Terapia manualna w medycynie zaliczana jest do leczenia ruchem. Jest to dziedzina specjalna kinezyterapii. Metody specjalne błyskawicznie się rozwijają i cały czas są udoskonalane, aby móc uzyskać jeszcze lepsze efekty rehabilitacyjne.

Terapia manualna to przywracanie mobilności tkankowej na poszczególnych poziomach ciała. Jej celem może być poprawa ruchomości stawów (dzięki różnym manewrom) lub przywrócenie mobilności tkanki nerwowej względem otaczających ją tkanek (terapia manualna na obwodowym układzie nerwowym). Techniki manualne łączone są z odpowiednio dobranymi ćwiczeniami, ruchami i pozycjami złożeniowymi, które są dopasowywane do konkretnego urazu lub schorzenia (często wykorzystuje się je przy urazach ortopedycznych).

Rehabilitacja w Warszawie – metody stosowane w OSTEO-MED

Centrum OSTEO-MED oferuje rehabilitację w Warszawie. Są to wyłącznie techniki i metody medyczne, specjalnie dobrane do potrzeb oraz indywidualnej sytuacji konkretnego Pacjenta. Program rehabilitacji układamy pod kątem dysfunkcji oraz historii choroby, a wszystkie ćwiczenia, masaże i zabiegi wykonywane są przez wykwalifikowanych rehabilitantów (fizjoterapeutów z bogatym doświadczeniem).  Nasz zespół cały czas podnosi kwalifikacje i poznaje najnowsze światowe metody, aby Centrum mogło zapewnić Pacjentom najwyższej jakości opiekę.

Kierujemy się medyczną zasadą „Primum non nocere – Po pierwsze nie szkodzić”, dlatego najwyższą wagę przykładamy, aby wszystkie zabiegi, ćwiczenia i techniki były sprawdzone i w 100% bezpieczne dla Pacjenta.

W gabinecie rehabilitacji w Warszawie wykorzystujemy:

  • IAOM (International Academy of Orthopedic Medicine),
  • neuromobilizacje,
  • dry needling Trigger Point (Igłoterapia sucha),
  • metodę McKenziego,
  • kinesiology taping,
  • masaż leczniczy kręgosłupa,
  • masaż dla kobiet w ciąży,
  • drenaż (masaż) limfatyczny.

Odwiedź nasze Centrum na Ursynowie i skorzystaj z pomocy wykwalifikowanych rehabilitantów..


Kinesiology Taping

Wykorzystanie tapingu w rehabilitacji

Taping – nazywany inaczej plastrowaniem. Jest to jedna z metod rehabilitacji i fizjoterapii polegająca na wprowadzeniu fizjologicznych, bądź mechanicznych zmian w ciele pacjenta. W tym celu wykorzystywane są plastra (tapu), które są naklejane na skórę osoby poddawanej aplikacji Kinesiology tapingu. Terapeuta przed wykonaniem aplikacji plastra/plastrów przeprowadza badanie, mające na celu odnalezienie pierwotnej przyczyny powodującej problem, bądź odnalezienia jak najlepszej kompensacji zaistniałych zmian w ciele pacjenta. Indywidualnie dobrany sposób „obklejenia“ ma za zadanie doprowadzić do poprawy funkcji mechanicznej miejsca aplikacji (poprawić funkcjonowanie stawów, mięśni, więzadeł, powięzi) bądź działać odruchowo na układ nerwowy, krwionośny, limfatyczny.

Z tego względu możemy wyróżnić kilka sposobów naklejania tapu, np. mięśniowy, więzadłowy, powięziowy, limfatyczny. Kineziology taping jest bardzo popularną metodą w sporcie, niejednokrotnie możemy zobaczyć zawodnika startującego w zawodach lekkoatletycznych czy drużyny piłkarskiej oklejonego kolorowymi plastrami. Kolejną bardzo liczną grupą korzystającą z potwierdzonych badaniami dobrych efektów odziaływania tapingu są pacjenci z obrzękami, w szczególności limfatycznymi, dzięki czemu bardzo często tą metodę wybierają kobiety po mastektomii.

Często pacjenci zadają pytania odnośnie koloru tapu, wszystkie plastry, niezależnie od koloru, używane do Kinesiology tapingu maja takie same właściwości. Plastry używane do aplikacji nie są nasączone żadnymi substancjami, a jedynie mają właściwości zbliżone do ludzkiej skóry. Najważniejszy w tej metodzie jest sposób aplikacji. Kinesiology taping z powodzeniem może być wykonywany jako samodzielny sposób rehabilitacji czy fizjoterapii albo być dodawany jako utrwalenie efektów wykonanej wcześniej terapii, terapii manualnej czy podtrzymania efektów zabiegu osteopatycznego.

W jakich przypadkach najczęściej używany jest Taping w rehabilitacji:

  • w sytuacjach wzmożonej aktywności fizycznej w celu wspomagania układu mięśniowo-powięziowego np. biegaczy, triatlonistów, siatkarzy,
  • w stanach pooperacyjnych: zmniejszenie obrzęku szybszy powrót do zdrowia,
  • po mastektomii,
  • konflikt podbarkowy,
  • uszkodzenia stożka rotatorów,
  • niestabilność barku,
  • bóle przeciążeniowe mięśni szyi, karku, kręgosłupa lędźwiowego,
  • łokieć tenisisty,
  • łokieć golfisty,
  • entezopatia więzadła właściwego rzepki,
  • boczne przyparcie rzepki,
  • korekcja postawy,
  • rozejście kresy białej,
  • poprawa propriocepcji.
.


Masaż

Masaż leczniczy kręgosłupa

Jest jedną z najstarszych form terapii, która oddziałuje na ciało i psychikę. Łączy on w sobie elementy masażu klasycznego, tkanek głębokich, masażu poprzecznego i funkcyjnego. Przy masażu leczniczym stosuje się odpowiednio skomponowane techniki, które są dobierane indywidualnie w zależności od problemu, z którym zgłasza się pacjent.

Celem wykonywanego masażu jest najskuteczniejsza pomoc w łagodzeniu dolegliwości bólowych. Dodatkowo masaż wpływa na zapobieganie ponownego powstawania, a także w przypadkach silnych i głębokich napięć mięśni.

Rezultat ten jest osiągany poprzez odpowiednie oddziaływanie na skórę, tkankę podskórną, więzadła, stawy, układ nerwowy, hormonalny, krążenia. Nie należy także zapominać, że masaż wpływa pośrednio na funkcjonowanie narządów wewnętrznych.

Masaż leczniczy kręgosłupa

Dolegliwości bólowe pleców i kręgosłupa ( z wyjątkiem nagłych urazów) powstają powoli i charakteryzują się przewlekłością. Nasze ciało przez lata doświadcza różnych urazów i niewłaściwych nawyków. Za stan ten odpowiada wiele czynników tj. niewyleczone urazy, przeciążenia spowodowane dźwiganiem ciężarów czy też częste noszenie dzieci, stres, brak regularnej aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, skrzywienie kręgosłupa, itp. W rezultacie dochodzi do licznych napięć i blokad, które odpowiadają za ból i dyskomfort pleców i kręgosłupa.

W sytuacji takiej doskonale sprawdza się masaż, który swoim działaniem obejmuje cały kręgosłup, mięśnie pleców, karku oraz szyi. Ta kompleksowa terapia powoduje obniżenie napięcia mięśniowego, dzięki czemu mięśnie ulegają rozluźnieniu i przestają boleć, przywrócenie właściwego napięcia oraz uwolnienie od wszelkich napięć i blokad. Ponadto masaż poprawia krążenie krwi, co korzystnie wpływa na lepszą pracę serca. Ponadto odżywia mięśnie ( i tkanki) poprzez dostarczanie im tlenu i substancji odżywczych. Istotny jest także fakt, iż odpowiednio dobrane techniki rozszerzają naczynia krwionośne, w wyniku czego dochodzi do rozgrzania tkanki mięśniowej. Nie należy także zapominać o tym, iż masaż doskonale relaksuje i odprężą.

Masaż doskonale przyspiesza rehabilitację oraz poprawia ruchomość w stawach kręgosłupa, dzięki czemu jest powszechnie stosowany po wszelkich wypadkach, kontuzjach oraz urazach.

Masaż dla kobiet w ciąży

W czasie ciąży w ciele kobiety zachodzi wiele zmian. Miednica, klatka piersiowa oraz narządy wewnętrzne zmieniają swoje ułożenia tak aby dostosować się do dziecka rozwijającego się w macicy. Zmiany te, choć naturalne mogą być źródłem bólu, dyskomfortu oraz wahań nastroju. Ponadto w wyniku wzrostu wagi, zmian postawy i ogólnego rozluźnienia tkanek dochodzi do przeciążenia stawów, więzadeł i powięzi, czego konsekwencjami są dolegliwości bólowe. Do najczęstszych możemy zaliczyć bóle kręgosłupa, kości krzyżowej oraz bioder. W okresie ciąży kobiety nie mogą przyjmować wielu leków przeciwbólowych. Nie oznacza to jednak, że są skazane na ból. Z pomocą przychodzi specjalistyczny masaż dla kobiet w ciąży. Jest to bezinwazyjny, bardzo delikatny i bezpieczny zabieg. Rozluźnia on nagromadzone napięcie występujące na poziomie tkankowym. Pomaga się odprężyć, zrelaksować oraz poprawia samopoczucie.

Drenaż (masaż) limfatyczny

Zabieg ten to połączenie masażu leczniczego i odprężającego. Polega on na specjalnym uciskaniu, które odbywa się poprzez powolne przesuwanie palców w kierunku serca. Masaż taki powinien być wykonywany jedynie przez doświadczonych specjalistów. Istotą zabiegu jest usprawnienie krążenia limfy i zapewnienie jej odpływu do sąsiednich naczyń limfatycznych. Zalegający w kończynach płyn limfatyczny odpowiada za powstawanie licznych wysięków oraz obrzęków pochodzenia limfatycznego.

Przyczyn takiego stanu może być wiele. Do najczęściej występujących zaliczyć można m.in. niewydolność limfatyczna wrodzona lub nabyta ( pourazowa). Ponadto wskazaniem są obrzęki po schorzeniach ( stopa cukrzycowa, zespół Sudecka), chroniczny obrzęk zapalny, który towarzyszy m.in. zmianom reumatycznym, chorobie zwyrodnienia stawów, wrzody żylne, zespoły poza zakrzepowe, obrzęki pourazowe oraz pooperacyjne ( np. mastektomia)..

Japoński Masaż Kobido Up- Niechirurgiczny lifting twarzy 

Przeczytaj więcej na temat zabiegu

MASAŻ KOBIDO


Metoda McKenziego

Rehabilitacja po urazach sportowych, po zabiegach operacyjnych, osób starszych, kobiet w ciąży i po porodzie

Rehabilitacja Metodą McKenziego –Bardzo popularna metoda rehabilitacji, używana w wielu miejscach na świecie przez fizjoterapeutów. Stworzona i rozwijana od lat pięćdziesiątych przez Nowozelandzkiego fizjoterapeutę Robina McKenziego.

Jest to metoda polegająca na zebraniu bardzo dokładnego wywiadu z zastosowaniem specjalnych protokołów oraz mechanicznego badania które ma umożliwić stwierdzenia jaka tkanka powoduje ból (czy jest to zespół posturalny, uszkodzenia dysku lub inne patologie). Badanie ma na celu ustalenie przyczyny dolegliwości pacjenta a terapia polega na edukacji pacjenta oraz dostosowaniu odpowiednich pozycji złożeniowych ciała i odpowiednich ruchów mechanicznych.

Metoda ta jest ceniona w świecie rehabilitacji za to że nie należy do najbardziej skomplikowanych co ułatwia pracę rehabilitantowi/fizjoterapeucie oraz oferuje pacjentom bardzo dużą niezależność i samodzielność w walce o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Pierwotnie została stworzona do diagnozowania i terapii dolegliwości związanych z kręgosłupem. Z upływem lat została również wprowadzona diagnostyka i terapia stawów obwodowych.

Tą metodę rehabilitacji najczęściej wykonują fizjoterapeuci w następujących przypadkach:

  • dyskopatie odcinka lędźwiowego kręgosłupa,
  • dyskopatie odcina szyjnego kręgosłupa,
  • dyskopatie odcinka piersiowego kręgosłupa,
  • zespoły posturalne odcinak lędźwiowego,
  • zespoły posturalne kręgosłupa szyjnego i piersiowego,
  • dolegliwości bólowe stawów obwodowych.

.


Igłoterapia sucha

Rehabilitacja z wykorzystaniem suchej igłoterapii

Rehabilitacja z wykorzystaniem metody Dry needling Trigger Point (Igłoterapia sucha) – Kolejna z metod specjalnych bardzo często używana przez osteopatów i fizjoterapeutów w procesie rehabilitacji. Jest to metoda polegająca głównie na eliminowaniu mięśniowo-powięziowych punktów spustowych za pomocą bardzo cienkich igieł. Ponadto pozwala pracować na powieziach ludzkiego ciała.

Podczas zabiegu nakłuwa się punkt/y spustowe i wykonuje się dodatkowo techniki terapii manualnej. Igły wykorzystywane do tych technik są bardzo cienkie często takie same jak do akupunktury. Zabieg jest wykonywany z zachowaniem sterylności obowiązującej podczas wykonywania nakłuć ciała. Trigger Pointy to wyczuwalne palpacyjnie zgrubienia powięzi które jest nadwrażliwe na ucisk który wyzwala ból mogący promieniować

. Przyczyn powstania punktów spustowych może być wiele, zaliczyć do nich możemy: nieprawidłowe wzorce ruchowe jak i nawyki posturalne, czynniki wrodzone jak różna długość kończyn, urazy, operacje, nieprawidłowości w funkcji narządów wewnętrznych, stres, czy zmiany zwyrodnieniowe. Zabiegi z wykorzystaniem suchych igieł są bardzo popularne wśród sportowców i osób aktywnych fizycznie ponieważ pozytywnie wpływają na wyniki sportowe. Według badań mięsień z aktywnym trigger pointem nie osiąga swoich maksymalnych możliwości a pracuje “w trybie awaryjnym” może to doprowadzać nie tylko do obniżenia wydajności mięśnia ale także doprowadzać do zmiany wzorca ruchu na nieprawidłowy i dawać ból rzutowany w inne miejsca.

Najczęściej podczas zabiegów osteopatycznych i fizjoterapeutycznych igłoterapia sucha wykonywana jest w następujących sytuacjach:

  • nawracające kręcze,
  • przeciążeniach i uszkodzeniach stożka rotatorów,
  • przyparcia boczne rzepek,
  • kolano skoczka,
  • kolano biegacza,
  • stany przeciążeniowe gęsiej stopy,
  • zespół mięśnia gruszkowatego,
  • łokieć tenisisty,
  • łokieć golfisty,
  • zespół górnego skrzyżowania (Upper Cross Syndrome),
  • zespół dolnego skrzyżowania (Lower Cross Syndrome),
  • ostroga piętowa,
  • stany pourazowe mięśni,
  • aktywne trigger pointy na mięśniu/mięśniach.
.


Neuromobilizacje

Rehabilitacja sportowców, dorosłych, dzieci i niemowląt

Neuromobilizacje – Należące do metod specjalnych w rehabilitacji i wykorzystywane przez osteopatów, rehabilitantów i fizjoterapeutów. Są to techniki manualnej mobilizacji układu nerwowego. Zaliczane do bardzo delikatnej terapii tkanek miękkich (tkanki okołonerwowe i nerwowe). Jest to subtelna praca polegająca na wprowadzeniu ruchu w układzie nerwowym poprzez manewry manualne.

Mają one na celu przywrócić prawidłową neuromechanikę czyli zdolność układu nerwowego do zmian mechanicznych zachodzących w ciele, oraz usprawnić mechanizmy fizjologiczne. Innymi słowy przywrócić prawidłową plastyczność tkanki nerwowej i jej otoczenia. Neuromobilizacje wykonywane są najczęściej na nerwach długich, czaszkowych, rdzeniu kręgowym, splotach i zwojach. Techniki te ze względu na swoją precyzje aplikacji i delikatność w zasadzie nie mają przeciwskazań do ich wykonania.

Neuromobilizacje są wykonywane niekiedy jako jedyna forma terapii bądź bardzo istotny element całościowego podejścia, najczęściej wykonywane są:

  • w celu normalizowania napięcia nerwów obwodowych,
  • praca na nerwach czaszkowych w celu uzyskania wpływu na układ współczulny i przywspółczulny,
  • uwalnianie uciśniętych splotów i nerwów obwodowych,
  • po porażeniach nerwu twarzowego,
  • w neuralgii nerwu trójdzielnego,
  • zespół cieśni nadgarstka,
  • rwa kulszowa, rwa udowa, rwa barkowa,
  • bóle kręgosłupa lędźwiowego,
  • bóle kręgosłupa szyjnego,
  • bóle kręgosłupa piersiowego,
  • fibromialgia,
  • bóle głowy,
  • zaburzenia czucia,
  • stany po zabiegach/rekonstrukcjach na nerwach długich (zeszycia, przeszczepy).
.


IAOM

(International Academy of Orthopedic Medicine) – jest to międzynarodowa organizacja szkoleniowo-badawcza zajmująca się głównej mierze szkoleniem lekarzy, osteopatów, rehabilitantów i fizjoterapeutów w dziedzinie Medycyny Ortopedycznej oraz Terapii Manualnej. Założona w 1978 przez J. Cyriaxa.

Organizacja stale rozwija koncepcje zaproponowane przez założyciela jak również wprowadza nowe oparte na najnowszych doniesieniach ze świata medycyny. Jest to bardzo skuteczna metoda diagnostyczna patologii w obszarze ortopedycznym oraz zbiór precyzyjnie dobranych technik manualnych w celach rehabilitacyjnych. Dzięki temu metoda ta jest uznana i ceniona z uwagi na bardzo precyzyjne diagnozowanie i terapię, szczególnie w zachodniej Europie m.in. Niemcy, Austria, Szwajcaria i Stanach Zjednoczonych.

Metoda ta pozwala bardzo szybko i skutecznie określić przyczynę dolegliwości oraz pozwala całościowo zaplanować terapię pacjenta tak żeby była ona dla niego jak najlepsza. Dzięki bardzo dobrze dopracowanemu systemowi badania, niezależnie czy jest to osteopata, rehabilitant czy fizjoterapeuta, możliwe jest precyzyjne postawienie diagnozy w razie potrzeby pokierowanie pacjenta na dalszą diagnostykę w celu weryfikacji.

Za pomocą tej metody z powodzenie możemy przeprowadzać rehabilitację wszystkich dolegliwości o podłożu ortopedycznym, m.in.:

  • rehabilitacja w przypadku konfliktu podbarkowego, rehabilitacja przy uszkodzeniu stożka rotatorów, niestabilność stawu ramienno-łopatkowego, barkowo-obojczykowego,
  • dyskopatie kręgosłupa szyjnego, piersiowego, lędźwiowego,
  • rehabilitacja w przypadku zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa,
  • zmiany zwyrodnieniowe stawów obwodowych np. stawu kolanowego, biodrowego, ramienno-łopatkowego,
  • rehabilitacja przy niestabilności kręgosłupa,
  • kręgozmyki,
  • ograniczenia ruchomości kręgosłupa,
  • rehabilitacja przy bólach kręgosłupa lędźwiowego,
  • rehabilitacja przy bólach kręgosłupa szyjnego i piersiowego,
  • ograniczenia ruchomości stawów obwodowych,
  • rehabilitacja po zabiegach operacyjnych (ortopedycznych) np. endoprotezoplastyka stawu biodrowego, kolanowego, skokowego,
  • rehabilitacja po rekonstrukcjach więzadeł krzyżowych (ACL, PCL),
  • rehabilitacja przy schorzeniach tj łokieć tenisisty, łokieć golfisty,
  • rehabilitacja po operacjach kręgosłupa,
  • cieśni nadgarstków,
  • przeciążenia przyczepów mięśniowych i więzadeł np. gęsia stopa, więzadło właściwe rzepki, troczków rzepki,
  • stany po skręceniach, zwichnięciach stawów,
  • kolano skoczka,
  • kolano kinomana,
  • rehabilitacja po usunięciu łąkotek,
  • torbiele,
  • dolegliwości bólowe stawów skroniowo-żuchwowych,
  • zespoły kompresyjne nerwów obwodowych np. zespół rowka nerwu łokciowego, zespół podwójnego ucisku,
  • stany pourazowe nadgarstków,
  • gangliony,
  • trzaskający palec,
  • stany pourazowe stawów stopy.
.