Rehabilitacja kobiet po mastektomii

Mastektomia polega na chirurgicznym usunięciu (amputacji) częściowo lub całkowicie jednej lub obu piersi. Niejednokrotnie zdarza się, że usunięciu podlegają jednocześnie węzły chłonne, mięsień piersiowy mniejszy lub powięź mięśnia piersiowego większego.

Po przeprowadzonym zabiegu może dojść do pojawienia się powikłań takich jak: obrzęk limfatyczny, blizny i zrosty. Ponadto częstym problemem są zaburzenia symetrii ciała, zaniki mięśniowe, obniżenie wydolności układu oddechowego i krążeniowego, a także upośledzenie ruchomości kończyny górniej i klatki piersiowej. Aby nie dopuścić do powstawania tego typu nieprawidłowości, po zabiegu wskazana jest rehabilitacja.

Celem rehabilitacji u kobiet po mastektomii jest odzyskanie sprawności fizycznej, poprawa kondycji oraz równowagi psychicznej pacjentki tak aby zaakceptowała zaistniałą sytuację i zaadaptowała się do niej. W zależności od rodzaju amputacji fundamentalnym zadaniem rehabilitacji jest usunięcie powstałego obrzęku i przywrócenie bądź usprawnienie funkcji kończyny górnej oraz siły mięśniowej.

Rehabilitacja obejmuje także działania mające na celu zapobieganie przyrostu blizny do mięśniowej powięzi i tkanek podskórnych (zapobieganie „zrostom”). Co więcej celem rehabilitacji niedopuszczenie do pojawienia się wad postawy (np. boczne skrzywienie kręgosłupa).

Metody rehabilitacji po mastektomii:

Funkcjonowanie po mastektomii jest bardzo trudne. Kobieta musi zaakceptować zmiany, które nastąpiły w jej ciele, i nauczyć się sprawnie z nimi funkcjonować. W tym celu niezbędna jest odpowiednio dobrana rehabilitacja, którą w przypadku braku przeciwwskazań ze strony lekarza onkologa można rozpocząć już drugiego dnia po zabiegu. Rodzaj i intensywność rehabilitacji dobierana jest indywidualnie po uwzględnieniu wieku i stanu zdrowia pacjentki, jej kondycji oraz stopnia ingerencji chirurgicznej (amputacja częściowa, całościowa).

Najczęściej stosowane metody rehabilitacji u kobiet po mastektomii opierają się nauce postępowania pozabiegowego (pozycje ułożeniowe, mobilizacja blizny, itd.) ćwiczenia mające na celu poprawę siły mięśniowej, przywrócenia pełnego zakresu ruchów poprzez zabiegi osteopatyczne czy terapię manualną (np. mobilizację stawu), korygowania wad postawy oraz likwidowaniu obrzęków poprzez techniki drenujące (np. drenaż limfatyczny). W procesie rehabilitacji wykorzystuje się techniki osteopatyczne, terapię manualną, zawijania, kinesiology taping, drenaż limfatyczny. Bardzo dobre efekty daje masaż pneumatyczny wykonywany aparatem BOA MAX. Więcej na jego temat przeczytasz na naszej stronie MASAŻ PNEUMATYCZNY

Rehabilitacja po mastektomii cennik

Aktualny cennik dostępny jest w zakładce Cennik. Zapytaj nas o pakiety promocyjne.

Rehabilitacja po mastektomii w Warszawie- gdzie szukać pomocy?

Rehabilitacja odbywa się w naszym Centrum zlokalizowanym przy ulicy Romera 10 lok B2 na Ursynowie. Placówka czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-20.00. Rezerwacja wizyt odbywa się pod numerem 506-459-870 lub.  .