Fizykoterapia w rehabilitacji

FIZYKOTERAPIA

Fizykoterapia jest powszechnie wykorzystywana w rehabilitacji wielu schorzeń i dolegliwości bólowych różnego pochodzenia. Polega na wykorzystywaniu bodźców fizycznych w celu wywołania odpowiedniej reakcji organizmu na ich działanie i doprowadzenie do zamierzonych zmian w sferze biofizycznej i fizjologicznej na poziomie komórkowym, narządowym, tkankowym oraz ogólnoustrojowym. Z procesem tym więżą się różne efekty: profilaktyczne, terapeutyczne, treningowe oraz związane z odnową biologiczną.

W fizykoterapii oddziałujemy na organizm za pomocą: światła, prądów elektrycznych, magnetyzmu, ultradźwięków. Warto wspomnieć, że początki fizykoterapii sięgają V wieku p.n.e. Wówczas zaobserwowano, że wody źródlane oraz promienie słoneczne mają korzystny wpływ na organizm ludzki. Co ciekawe już wtedy stosowano terapię prądem, który pochodził od niektórych gatunków ryb.
Oczywiście współczesna fizykoterapia wypracowała własne narzędzia, które z powodzeniem stosowane są w leczeniu wielu chorób i schodzeń.

W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med możecie Państwo skorzystać z zabiegów takich jak:

– fala uderzeniowa
– laser wysokoenergentyczny HIL
– laser biostymulacyjny
– ultradźwięki
– elektroterapia
– magnetoterapię ( pole magnetyczne).

FizjoterapiaFala uderzeniowa skupionaFizykoterapiaFala uderzeniowaLaseroterapiaElektroterapiaMagnetoterapiaUltradźwiękiPrądy- Fizykoterapia

Fala uderzeniowa skupiona

Terapia falą uderzeniową stanowi  nieinwazyjną metodę leczenia dla zabiegów chirurgicznych, która leczy  nie tylko obawy ale również przyczyny bólu. Fala uderzeniowa skupiona choć wykazuje podobny efekt terapeutyczny do radialnej fali uderzeniowej to jednak różni się pod względem technicznym oraz wskazań.

Mechanizm działania fali uderzeniowej

Procedura falą uderzeniową wpływa na zmienione chorobowo (uszkodzone) tkanki poprzez głęboką stymulację  doprowadzając do regeneracji oraz gojenia.  Jest bezpiecznym rozwiązaniem w przypadku przewlekłego bólu układu mięśniowo -szkieletowego, zwapnień a także zaburzonych zrostów kostnych.

Fala uderzeniowa to fala akustyczna, która przenosi energię w obszar objęty bólem w układzie mięśniowo szkieletowym. Dzięki temu uruchomiony zostaje proces regeneracji i gojenia.

Wskazania do zastosowania fali uderzeniowej skupionej

Istnieje wiele wskazań do zastosowania terapii falą uderzeniową (radiacyjną, skupioną). Główną kategorię stanowią przewlekłe bóle układu mięśniowo-szkieletowego, co pozwala fizjoterapeutom skutecznie leczyć wszelkiego rodzaju punkty spustowe, tendinopatie, a także pozwala na eliminację zwapnień oraz stymulację zrostów kostnych.

Przykłady jednostek chorobowych, w których zastosowanie ma fala uderzeniowa skupiona:

  • bark zamrożony
  • ostroga piętowa
  • punkty spustowe
  • łokieć tenisisty
  • zapalenie kaletki
  • tendinopatie
  • zapalenie krętarza większego
  • zespół ciasnoty podbramkowej

 

Rodzaje fal uderzeniowych

W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo Med oferujemy Państwu terapię falą uderzeniową urządzeniami najnowszej generacji, Posiadamy w naszej ofercie zarówno zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej radiacyjnej jak i skupionej.  Oba rodzaje fali wykazują podobny efekt terapeutyczny niemniej jednak różnią się między sobą pod względem technicznym oraz wskazań. Podczas wizyty fizjoterapeuta podpowie, który rodzaj fali uderzeniowej najlepiej sprawdzi się w konkretnym przypadku i wskażę orientacyjną ilość rekomendowanych zabiegów.

 

Czym różni się fala uderzeniowa radiacyjna od fali uderzeniowej skupionej?

W przypadku radialnej fali uderzeniowej – mechanizm działania oparty jest na technologii pneumatycznej. Energia generowana jest przez przesyłanie skompresowanego powietrza pod dużym ciśnieniem z urządzenia do aplikatora. Fala kształtowana jest rozbieżnie i rozprzestrzenia się po ciele pacjenta. Jeśli zaś chodzi o skupioną fale uderzeniową to oparta jest na technologii elektroakustycznej. Wewnątrz aplikatora znajduje się kompleks, który składa się z pojedynczego kryształu piezoelektrycznego i soczewki elektroakustycznej. Mechanizm działania polega na tym, że urządzenie generuje wysokie napięcie, które deformuje kryształ i wytwarza akustyczną falę uderzeniową.  Następnie fala kształtowana jest w sposób skupiona i tak trafia w ciało pacjenta.

Fala uderzeniowa cennik

Aktualny cennik dostępny jest na naszej stronie. Do wyboru oferujemy zabiegi pojedyncze jak również pakiety promocyjne. Proszę zwrócić uwagę, że w naszej ofercie posiadamy zarówno falę uderzeniowa radiacyjną jak również skupioną. Zabiegi wykazują podobny efekt terapeutyczny jednak różnią się aspektem technicznym oraz wskazaniami. W kwestii doboru odpowiedniego rodzaju fali uderzeniowej nasi fizjoterapeuci służą Państwu pomocą. Co istotne, oferujemy także możliwość realizacji zabiegów fali uderzeniowej pod kontrolą USG.

Czas trwania zabiegu z wykorzystaniem fali uderzeniowej skupionej

Procedura wykorzystania fali uderzeniowej skupionej to około 5-6 minut jednak na wizytę rezerwujemy około 15 minut w celu wyjaśnienia mechanizmu działania fali uderzeniowej a także przedstawienia wskazań pozabiegowych. Zabieg co do zasady można wykonywać dwa razy w tygodniu. Ostateczną ilość spotkań jak i zalecany odstęp pomiędzy sesjami określa fizjoterapeuta na wizycie.

Fala uderzeniowa skupiona w Warszawie- gdzie szukać pomocy

Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med oferuje kompleksową rehabilitację, diagnostykę USG oraz konsultacje ortopedyczne.  Jesteśmy czynni od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-20.00. Rezerwacji miejsc możecie Państwo dokonać pod numerem 506-459-870

 

 

Fizykoterapia

 

Oferta – Fizykoterapia
</h2 >

Fala uderzeniowa

Fala uderzeniowa skupiona

Redukcja cellulitu falą akustyczną

Laseroterapia, laser HIL

Elektroterapia

Ultradźwięki

Magnetoterapia (pole magnetyczne)

Prądy – Fizykoterapia

Najczęstsze dolegliwości


Strefa pacjenta

Czy zauważyłeś, że Twoje ciało zaczęło ostatnio odmawiać posłuszeństwa? Dokuczają Ci przykre dolegliwości bólowe np. kręgosłupa? Doświadczasz drętwienia/ mrowienia kończyn i nie wiesz co może je powodować? Boli Cię głowa i cierpisz na zaburzenia snu? Odczuwasz stałe zmęczenie i napięcie ? A może właśnie „wypadł Ci dysk”? Jeśli tak to znaczy, że w Twoim organizmie […]


Czytaj więcej…



Rehabilitacja łokci

Rehabilitacja urazów i dysfunkcji w obrębie łokci: zwichnięcia stawu łokciowego, złamania, łokieć tenisisty, łokieć golfisty, zapalenie kaletki łokciowej Staw łokciowy, który potocznie nazywamy łokciem jest bardzo złożony zarówno pod względem budowy jak i funkcji, którą pełni. Jest on stawem zawiasowo-obrotowym posiadającym dwie osie ruchu, który łączy ramie z przedramieniem. Anatomicznie składa się z wielu mięśni, […]


Czytaj więcej…



Rehabilitacja kolan

Staw kolanowy jest największym stawem w ciele ludzkim, który odpowiada za zginanie i prostowanie oraz poruszanie się w pozycji wyprostowanej. Jest on zawiasowy, parzysty utworzony z trzech kości ( rzepka, piszczelowa i udowa). Powierzchnie stawowe pokryte są chrząstką i otoczone torebką stawową, której wnętrze stanowi błona śluzowa (maziowa). Staw posiada dwie łąkotki- boczną i przyśrodkową, […]


Czytaj więcej…



Rehabilitacja stopy

Rehabilitacja w przypadku urazów i dysfunkcji w obrębie stopy: Uszkodzenie ścięgna Achillesa, ostroga piętowa, skręcenie stawu skokowego, zapalenie rozcięgna podeszwowego, Hallux   Stopy to bardzo istotny element naszego ciała. Pełnią bardzo ważne funkcje statyczną, bowiem utrzymują cały ciężar ciała, jak również dynamiczną dzięki której możemy bez problemu przemieszczać się i pokonywać przeszkody. Mimo swoich niedużych […]


Czytaj więcej…



Rehabilitacja – dolegliwości głowy

ODKRĘGOSŁUPOWE BÓLE GŁOWY Za najczęstszą przyczynę bólu głowy uznawane są problemy z kręgosłupem w odcinku szyjnym. Mogą pojawić się jako skutek wieloletniej dysfunkcji kręgosłupa szyjnego do których możemy zaliczyć dyskopatie, zmiany o podłożu zwyrodnieniowo-wytwórczym lub jako rezultat intensywnych napięć w układzie mięśniowo-powięziowym (najczęściej mięśnie podpotyliczne), do których dochodzi najczęściej w wyniku stresu i przemęczenia. Bóle […]


Czytaj więcej…



Rehabilitacja kręgosłupa szyjnego Warszawa

Rehabilitacja kręgosłupa szyjnego Dolegliwości odcinka szyjnego kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa, kręgozmyk, niestabilność: rehabilitacja, objawy, przyczyny Kręgosłup dorosłego człowieka składa się z 33-34 kręgów ułożonych jeden na drugim i dzieli się na poszczególne odcinki: szyjny piersiowy lędźwiowy krzyżowy .


Czytaj więcej…

Fala uderzeniowa

Na czym polega zabieg

Fala uderzeniowa to nowoczesna metoda stosowana w rehabilitacji polegająca na oddziaływaniu na procesy zdrowienia tkanek miękkich z wykorzystaniem odpowiedniej energii, która dostaje się pod skórę. Metoda jest wysoce skuteczna a co ważne- bezinwazyjna i bezpieczna dla zdrowia.

Mechanizm działania zabiegu z wykorzystaniem fali uderzeniowej obejmuje stymulację metabolizmu komórek, poprawę cyrkulacji krwi oraz pobudzenie produkcji kolagenu. Ponadto dochodzi do zmniejszenia napięcia mięśniowego oraz usuwania przez organizm patologicznie nagromadzonego wapnia w danej okolicy.

Jest wiele wskazań do zastosowania fali uderzeniowej w rehabilitacji, np.:

  • dolegliwości bólowe: ścięgna Achillesa, bioder, barków, ścięgna
  • bóle kręgosłupa
  • stany pourazowe
  • chondromalacja rzepki
  • kolano skoczka

Ponadto fala uderzeniowa jest wykorzystywana przy problemach takich jak:

  • łokieć tenisisty
  • łokieć golfisty
  • punkty spustowe
  • zamrożony bark
  • ostrogi piętowe
  • zapalenie powięzi podeszwowej stopy
ostroga piętowa
Ostroga piętowa to jeden z częstszych problemów na który szerokie zastosowanie ma fala uderzeniowa

Jak wygląda zabieg z wykorzystaniem fali uderzeniowej?

Fizjoterapeuta nakłada na skórę specjalny żel i przykłada głowicę urządzenia. W zależności od schorzenia a także miejsca, które poddawane jest terapii czas trwania zabiegu waha się pomiędzy 4-10 minut. Zabieg nie wymaga znieczulenia, większość pacjentów opisuje zabieg jako o niskiej bole. Częstotliwość wykonywania zabiegu uzależniona jest od wielu czynników. U niektórych osób poprawa może nastąpić już po 1-2 spotkaniach, niemniej jednak może się zdarzyć, że konieczne będzie odbycie kilku sesji. Odstęp pomiędzy poszczególnymi zabiegami wynosi 5-7 dni.

Jak już zostało wspomniane, fala uderzeniowa jest metodą bardzo skuteczną w terapii wielu schorzeń oraz walce z dolegliwościami bólowymi różnego pochodzenia. Należy jednak pamiętać, że istnieją choroby przewlekłe, gdzie terapia może wpłynąć tylko na zmniejszenie objawów.

Zabieg z wykorzystaniem fali uderzeniowej jest wysoce bezpieczny i bezinwazyjny, a prawidłowo wykonany nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Należy jednak mieć na względzie, że niekiedy skóra po zabiegu może być zaczerwieniona.

Fala uderzeniowa Warszawa. Czas trwania wizyty w gabinecie to ok 15 minut przy czym sama procedura wykorzystania fali obejmuje 5-6 minut.

Fala uderzeniowa cennik

Aktualny cennik dostępny jest na naszej stronie. Do wyboru oferujemy zabiegi pojedyncze jak również pakiety promocyjne. Proszę zwrócić uwagę, że w naszej ofercie posiadamy zarówno falę uderzeniowa radiacyjną jak również skupioną. Zabiegi wykazują podobny efekt terapeutyczny jednak różnią się aspektem technicznym oraz wskazaniami. W kwestii doboru odpowiedniego rodzaju fali uderzeniowej nasi fizjoterapeuci służą Państwu pomocą. Co istotne oferujemy także możliwość realizacji zabiegów fali uderzeniowej pod kontrolą USG.

Czas trwania zabiegu z wykorzystaniem fali uderzeniowej

Procedura wykorzystania fali uderzeniowej to około 5-6 minut jednak na wizytę rezerwujemy około 15 minut w celu wyjaśnienia mechanizmu działania fali uderzeniowej a także przedstawienia wskazań pozabiegowych. Zabieg co do zasady można wykonywać dwa razy w tygodniu. Ostateczną ilość spotkań jak i zalecany odstęp pomiędzy sesjami określa fizjoterapeuta na wizycie.

 

Czy zabieg fali uderzeniowej można łączyć z innymi metodami rehabilitacji?

Program rehabilitacji danego schorzenia ustala fizjoterapeuta po zapoznaniu się ze źródłem problemu oraz stopniem zaawansowania schorzenia. Co do zasady fala uderzeniowa może być łączona z zabiegami terapii manualnej i/ lub zabiegiem z wykorzystaniem lasera wysokoenergetycznego HIL.

Jednym z częstszych schorzeń, z którym zgłaszają się do nas pacjenci na zabieg fali uderzeniowej jest problem ostrogi piętowej i łokcia tenisisty. Dolegliwości te doskonale kwalifikują się do programu rehabilitacji składającego się z terapii manualnej ( często z wykorzystaniem suchej igłoterapii Dry Needling) i fizykoterapii (laserem HIL).

 

Fala uderzeniowa Warszawa- gdzie szukać pomocy

Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med oferuje kompleksową rehabilitację, diagnostykę USG oraz konsultacje ortopedyczne.  Jesteśmy czynni od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-20.00. Rezerwacji miejsc możecie Państwo dokonać pod numerem 506-459-870

.

Laseroterapia, laser HIL

Terapia laserem HIL to metoda fizykoterapii, która polega na naświetlaniach określonych powierzchni ciała- punktowo lub na większych obszarach, w celu osiągnięcia efektów terapeutycznych, dzięki biostymulacji komórek za pomocą energii promieniowania laserowego.

Wyróżniamy laser biostymulacyjny oraz laser wysokoenergetyczny (HIL).

Laser wysokoenergetyczny to zaawansowane technologia dedykowane do przezskórnej formy terapii. Zastosowanie biostymulacji oraz efektu fotomechanicznego sprawia, że laser wysokoenergetyczny HIL szybko i co najważniejsze skutecznie oddziałuje na tkankę redukując dolegliwości bólowe oraz przyspieszając procesy regeneracyjne. Dzięki monochromatyczności i spójności światła laserowego możemy precyzyjnie dawkować energię i bezpośrednio działać w miejsce bólu.

Laser biostymulujący polega na naświetlaniu miejsca zmienionego chorobowego laserem niskoenergetycznym emitującego odpowiednią długość fali.

Laser HIL- wskazania

  • choroba zwyrodnieniowa,
  • chodropatia rzepki
  • ostroga piętowa
  • nerwobóle

Ponadto laser HIL ma szerokie zastosowanie m.in. w przypadkach taki jak:

  • rwa kulszowa
  • leczenie blizn pooperacyjnych
  • urazy i przeciążenia więzadeł stawu kolanowego
  • zespoły bólowe np. bolesny bark, łokieć tenisisty
  • zapalenie kaletki nadkłycia

Warto zwrócić również uwagę, że laser wysokoenergetyczny ma powszechne zastosowanie w terapii zatok oraz w niwelowaniu blizn, np. blizny po cesarskim cięciu.

Przeciwwskazania do zastosowania laseroterapii:

  • ciąża
  • nowotwór
  • epilepsja
  • niewydolność wieńcowa.
    Laser wysokoenergetyczny HIL ma szerokie zastosowanie w rehabilitacji. Wykorzystywany jest m.in. przy ostrogach piętowych

Laser  HIL cena

Aktualny cennik dostępny jest na naszej stronie. Zapraszamy do kontaktu w przypadku pytań.

 

Laser wysokoenergetyczny w Warszawie- gdzie szukać pomocy

Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med oferuje kompleksową rehabilitację, diagnostykę USG oraz konsultacje ortopedyczne.  Jesteśmy czynni od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-20.00. Rezerwacji miejsc możecie Państwo dokonać pod numerem 506-459-870

Elektroterapia

Elektroterapia jest to dział fizykoterapii, w którym w do zabiegu w zależności od wskazań i programu rehabilitacji wykorzystywane są prądy stałe oraz impulsowe o małej i średniej częstotliwości. Potwierdzona wieloma badaniami jak również wieloletnim doświadczeniem skuteczność elektroterapii sprawia, że lekarze chętnie zalecają ją jako jedną z podstawowych metod terapii wielu schorzeń.

Do elektroterapii zaliczamy prąd galwaniczny, jonoforezę, prądy diadynamiczne, prądy interferencyjne, elektrostymulację, prądy TENS, prądy KOTZA.

* prąd galwaniczny

Zabieg polegający na przepływie przed dany region ciała prądu stałego, który wykorzystywany jest w leczeniu wielu chorób i schodzeń m.in.:

  • nerwobóli,
  • przewlekłych zapaleń nerwów
  • zaburzeń krążenia obwodowego
  • przy porażeniach wiotkich
  • przy chorobie zwyrodnieniowej w celu leczenia zespołów bólowych.

Prąd galwaniczny wykazuje działanie przeciwbólowe, niweluje procesy zapalne oraz oddziaływuje stymulująco.

Prąd galwaniczny przeciwwskazania:

  • nowotwór
  • ostra niewydolność wieńcowa
  • zmiany w obrębie skóry

* jonoforeza

Wprowadzanie w obszar chorobowy substancji leczniczych za pomocą prądów stałych, niezależnie od tego czy lekarstwo ma postać płynu, maści czy też żelu. Istotnym elementem jest aby ulegało ono dysocjacji elektrolitycznej. Jonoforeza zwiększa efektywność działania lekarstwa oraz skraca czas jego wchłaniania. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz bakteriostatyczne. Poza tym działa rozmiękczająco na blizny.
Wskazania do zastosowania jonoforezy są szerokie.

Przykładem mogą być:

  • zapalenia stawów i pochewek ścięgnistych
  • zespoły bólowe
  • wzmożone napięcia
  • przykurcze
  • utrudniony zrost kości
  • blizny
  • stany zapalne
  • nerwobóle
  • uszkodzenia nerwów
  • rwa kulszowa
    i inne

Przeciwwskazania do jonoforezy:

  • nowotwór
  • ostra niewydolność wieńcowa
  • zmiany w obrębie skóry

* prądy diadynamiczne

Występuje kilka rodzajów prądów diadynamicznych. Różnią się one częstotliwością oraz natężeniem komponentu prądu zmiennego i stosuje się je w zależności od wskazań terapeutycznych. Za ich pomocą możemy wpływać na poprawę ukrwienia i odżywienia tkanek, oddziaływać na napięcie mięśniowe a także powodować szybsze wchłanianie obrzęków. Ponadto działają one przeciwbólowo, wpływają na przewodnictwo nerwowe, stymulują mięśnie do pracy.

Prądy diadynamiczne mają szerokie zastosowane. W szczególności polecane są przy:

  • zespołach bólowych kręgosłupa
  • nerwobólach
  • dyskopatiach
  • chorobie zwyrodnieniowej oraz chorobach reumatycznych
  • po urazach
    i inne

Prądy diadynamiczne przeciwwskazania:

  • implanty
  • rozrusznik serca
  • ropne zmiany skórne
  • nowotwory
  • krwotoki

* prądy interferencyjne

Prądy interferencyjne stosuje się w m.in. w celu:

  • zmniejszenia dolegliwości bólowych
  • zmniejszenia obrzęków
  • usprawniania funkcjonowania narządów jamy brzusznej ( np. przy nietrzymaniu moczu)
  • usprawnienia krążenia powierzchownego i głębokiego.

Prądy interferencyjne działają na skurcze mięśni szkieletowych, pobudzają mięśnie do skurczu przez co usprawniają krążenie obwodowe, działają usprawniająco na procesy odżywcze tkanek oraz ich metabolizm.

Przeciwwskazania do stosowania prądów interferencyjnych są podobne jak w przypadku prądów diadynamicznych i należy wśród nich wymienić:

  • implanty
  • rozrusznik serca
  • ropne zmiany skórne
  • nowotwory
  • krwotoki

* elektrostymulacja mięśni

Celem zabiegu elektrostymulacji jest pobudzenie mięśni do skurczy. Podczas zabiegu wykorzystuje się prąd stały impulsowy.
Elektrostymulacja wskazana jest w przypadku:

  • niedowładu zaniku oraz osłabienia mięśni
  • stany po porażeniach mięśni
  • przy chorobach układu krążenia i nerwowo-mięśniowego
  • porażenia nerwów np. strzałkowego, udowego, porażenie nerwu twarzowego

Zabiegu elektrostymulacji nie stosuje się u pacjentów z:

  • epilepsją
  • ropnym stanem zapalnym
  • rozrusznikiem serca
  • nowotworem
  • zapaleniem żył
  • u kobiet w ciąży

* prądy TENS

Kolejnym zabiegiem z działu fizykoterapii- elektrolecznictwa są prądy TENS, które możemy określić jako przezskórną elektryczną stymulację nerwową. Prądy TENS mają głównie zastosowanie w terapii przeciwbólowej, ponieważ ich działanie polega na hamowaniu docierania bodźców do mózgu. Przynoszą one bardzo szybkie efekty przeciwbólowe, nawet jeśli pacjent cierpi na ostre stany czy w przypadku bólu przewlekłego.

Prądy TENS stosujemy najczęściej gdy występują:

  • dolegliwości bólowe, w tym bóle głowy i migreny
  • dyskopatie
  • neuropatie,
  • rany, obrzęki,

Przeciwwskazania do zabiegu z wykorzystaniem prądów TENS:

  •  rozrusznik serca
  • arytmia
  • epilepsja
  • nowotwory
  • ciąża

* prądy KOTZA

Celem zabiegu z wykorzystaniem prądu Kotza jest wywołanie skurczów głębiej położonych włókien mięśniowych poprzez oddziaływaniem prądem o średniej częstotliwości 2500 Hz zmodulowanej do 50 Hz.

W rezultacie dochodzi do wzrostu siły i przyrostu masy mięśniowej, poprawy metabolizmy oraz zredukowania napięcia mięśniowego.

Zabieg najczęściej stosuje się w następujących przypadkach:

  • skolioza
  • płaskostopie
  • stany po złamaniach
  • osłabienie mięśni
  • jako trening rozgrzewający głęboko położone mięśnie.

Przeciwwskazania:

  • rozrusznik serca
  • implanty
  • nowotwór
  • ciąża
  • porażenie spastyczne

.

Magnetoterapia (pole magnetyczne)

Na czym polega zabieg

Zabieg magnetoterapii polega na leczeniu za pomocą zmiennego pola magnetycznego o niskim częstotliwości, pod wpływem którego jony występujące w komórkach ciała przemieszczają się.

Proces ten powoduje hiperpolaryzację błony komórkowej, co niesie za sobą wzmocnienie przemiany materii. Podczas działania pola magnetycznego poprawie ulega ukrwienie w komórce co wywołuje podniesienie ciśnienia potencjału tlenu.

Magnetoterapia ma szerokie zastosowanie w rehabilitacji. Magnetoterapia wykazuje właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne, usprawniające krążenie obwodowe. Ponadto przyspiesza gojenie ran oraz korzystnie wpływa na proces regeneracji tkanek. Warto wspomnieć również, że zabieg pomaga hamować procesy destrukcyjne w stawach oraz pobudza przemianę materii i procesy oddychania komórkowego.

Jest metoda bezpieczną i bezinwazyjną dlatego też znajduje zastosowanie w terapii wielu schorzeń. Jest szczególnie polecana po złamaniach, bowiem przyspiesza proces zrostu kostnego. Co istotne zabieg można wykonywać przez gips/ stabilizator.

Poza tym magnetoterapię stosuje się w przypadku schorzeń tj. np:

  • choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa i stawów
  • RZS- reumatoidalne zapalenie stawów
  • zapalenie wielostawowe
  • osteoporoza
  • zespoły bólowe mięśni, stawów, kręgosłupa.
  • stwardnienie rozsiane
  • uszkodzenia więzadeł, urazy ścięgien, kontuzje, skręcenia, stłuczenia, złamania
  • zespół cieśni nadgarstka
  • neuralgie
  • Zespół Sudecka
  • nerwobóle
  • rwa kulszowa
  • bóle głowy

Przeciwwskazania do zabiegu z wykorzystaniem pola magnetycznego:
  • ciąża
  • nowotwór
  • rozrusznik serca
  • niewydolność wieńcowa.

.

Ultradźwięki

Terapia z wykorzystaniem ultradźwięków polega na oddziaływaniu poprzez skórę na głębiej umiejscowione struktury ciała za pomocą fali ultradźwiękowej. Celem stosowania ultradźwięków w rehabilitacji jest uzyskanie efektu przeciwbólowego oraz wywołanie stymulacji komórkowych procesów naprawczych.

Ultradźwięki stymulują kolagen do przebudowy, dlatego też są powszechnie stosowane przy urazach polegających na naderwaniu więzadeł, ścięgien, tkanek łącznych.

Poza tym zabieg fizykoterapii z wykorzystaniem ultradźwięków wskazany jest w szczególność przy dolegliwościach tj. m.in.:

  • zespoły bólowe mięśni, stawów, kręgosłupa
  • zwyrodnienia kręgosłupa
  • nadciągnięcia mięśni
  • zapalenia pochewki ścięgnistej, kaletki maziowej, ścięgien, nadkłykci,
  • Zespół Sudecka,
  • Rwa kulszowa
  • Nerwobóle
  • Ostroga piętowa
  • Zespół bolesnego łokcia
  • Zespół bolesnego barku
  • Blizny

i inne.

Jak działają ultradźwięki?

Rezultatem zabiegu z wykorzystaniem ultradźwięków jest wzrost elastyczności kolagenu, uelastycznienie blizn, rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz poprawa odżywienia tkanek. Ponadto ultradźwięki wykazują działanie przeciwobrzękowe, przeciwzapalne oraz przeciwbólowe.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu z wykorzystaniem ultradźwięków

  • nowotwory
  • ciąża
  • rozrusznik serca
  • metalowe implanty

Fonoforeza

Istotą zabiegu jest wprowadzanie leku za pomocą ultradźwięków co zapewnia szybsze i głębsze wnikanie substancji leczniczych.

Efekt ten osiągamy dzięki drobnym drganiom i mikromasażom. Za pomocą ultradźwięków wprowadzamy do organizmu lek w postaci: maści, kremu czy też żelu.

Na czym polega zabieg fonoforezy?

Podczas zabiegu fonoforezy dzięki energii mechanicznej, która dostarczamy za pomocą ultradźwięków dochodzi do ogrzania tkanek miękkich. Ultradźwięki są to fale akustyczne o częstotliwości powyżej 20 kHz. Są one niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Podczas zabiegu drgania mechaniczne (ciągłe lub impulsowe) łączą się w podłużną falę mechaniczną, którą pacjent odczuwa jako mikromasaż. Efektem zabiegu jest m.in. rozluźnienie mięśni oraz rozszerzenie naczyń. Należy wspomnieć, że ultradźwięki wpływają również na biochemię tkanek.

Zabieg fonoforezy jest polecany szczególnie w przypadkach:

  • zespołów bólowych stawów i kręgosłupa
  • zespołu bolesnego łokcia i barku
  • nerwobóli
  • blizn

Rezultaty zabiegu z wykorzystaniem fonoforezy

Przede wszystkim metoda ta ułatwia wnikanie substancji leczniczych do tkanek z jednoczesnym ominięciem przewodu pokarmowego. Co ważne wprowadzenie leku następuję bezpośrednio do krążenia (a nie przez układ żyły wrotnej) co ogranicza proces usuwania substancji przez wątrobę. Dawkowane lekarstwo ogranicza się do działania na struktury objęte procesem chorobowym.

Przeciwwskazania do zabiegu fonoforezy

  • ciąża,
  • rozrusznik serca
  • nowotwory
  • metalowe implanty
  • ciężkie ogólnoustrojowe zakażenia

.

Prądy – Fizykoterapia

Wykorzystanie elektroterapii w rehabilitacji polega na objawowym leczeniu schorzeń m. in. układu ruchu i neurologicznych za pomocą różnego rodzaju prądów leczniczych. Podczas terapii w zależności od wskazań fizjoterapeuta wykorzystuj prąd stały, modulowane prądy średniej częstotliwości oraz prądy impulsowe małej i średniej częstotliwości.

Rodzaj prądu i jego dawka jest dobierana w zależności od leczonego schorzenia, a także wrażliwości pacjenta. Czas trwania zabiegu waha się w granicach 5−20 minut.

Rodzaje prądów:

Prądy stałe (galwaniczne)

prądem stałym nazywamy prąd elektryczny, który nie zmienia kierunku oraz wartości natężenia w czasie. Prąd stały po podłączeniu do zamkniętego obwodu powoduje ruch wolnych elektronów lub jonów w kierunku innych biegunów. Podczas zabiegu z wykorzystaniem prądów galwanicznych tkanki poddawane są wpływowi przepływającego stałego prądu elektrycznego. Powodują zwiększoną pobudliwość nerwów i zwiększenie ukrwienie w okolicy poddawanej zabiegowi. Wykazuje dodatkowo działanie przeciwbólowe.

Wskazania do stosowania prądów galwanicznych:

  • nerwobóle
  • choroba zwyrodnieniowa
  • porażenie nerwu obwodowego
  • stany pourazowe układu kostnego

Przeciwwskazania do prądów galwanicznych

  • gorączka
  • rozrusznik
  • ciąża
  • nowotwór
  • metalowe elementu na drodze przepływu
  • ropne stany zapalne

Fizykoterapia prądy stały przerywany (pseudogalwaniczny)

Prąd stały z krótkotrwałymi przerwami w trakcie przepływu. Stosowany jest do tych samych celów co prąd stały i charakteryzuje się podobnymi właściwościami fizycznymi.

Fizykoterapia Warszawa
Prądy Warszawa
Prądy- Fizykoterapia Warszawa

Prądy TENS

Inaczej: przezskórna elektryczna stymulacja nerwów. Wykorzystywana w leczeniu schorzeń manifestujących się bólem. Prady TENS to prądy o silnej i wysokiej częstotliwości, które działają silnie przeciwbólowo. Ich przeciwbólowe działanie polega na wygaszaniu bólu przez stymulację nerwów.

Wskazania do stosowania prądów TENS

  • ostre i chroniczne zespoły bólowe mięśni
  • bóle kręgosłupa, bóle stawów
  • nerwobóle
  • zaburzenia zrostu kostnego
  • stymulacje mięśni szkieletowych

Przeciwwskazania do terapii z wykorzystaniem prądów TENS:

  • gorączka
  • rozrusznik
  • ciąża
  • nowotwór
  • metalowe elementu na drodze przepływu
  • ropne stany zapalne
  • epilepsja.

Prądy Kotz`a – nazywane także rosyjską stymulacją 

Rodzaj prądów impulsowych charakteryzujących się średnią częstotliwością. Prądy Kotz`a stosuje się najczęściej do elektrostymulacji mięśni zdrowych w celu poprawy ich siły oraz wytrzymałości. Bardzo często wykorzystuje się  je w rehabilitacji, np. po przebytej artroskopii, po długim unieruchomieniu. Czas trwania zabiegu dobierany jest indywidualnie do potrzeb pacjenta, jego stanu zdrowia oraz etapu rehabilitacji.

 

Prądy Traberta (Ultra Reiz)

Terapię z wykorzystaniem prądów Traberta fizjoterapeuta  może przeprowadzać miejscowo, umieszczając elektrody na miejsca bolesne lub wzdłuż nerwów obwodowych, lub segmentalnie układając dwie elektrody w linii środkowej ciała na kręgosłupie. Wykazują działanie przeciwbólowe, poprawiają krążenie, obniżają napięcie mięśniowe.

Wskazania do terapii z wykorzystaniem prądów:

  • choroby zwyrodnieniowe stawów
  • zespoły bólowe kręgosłupa,
  • nerwobóle,
  • bóle mięśniowe,
  • stany ze wzmożonym napięciem mięśniowym,
  • stany pourazowych narządu ruchu
  • zaburzenia krążenia obwodowego.

 

Koszt zabiegu z wykorzystaniem prądów leczniczych wynosi 20 zł za okolicę.

W celu dokonania rezerwacji zapraszamy o kontakt pod numerem 506-459-870..