Dyskopatia kręgosłupa

Dyskopatią nazywamy patologiczny stan, podczas którego dochodzi do uszkodzenia pierścienia włóknistego krążka międzykręgowego z przemieszczeniem się jądra miażdżystego w strone światła kanału kręgowego.

Wyróżniamy trzy okresy chorobowe:

  • wypuklina krążka międzykręgowego
  • przepuklina krążka międzykręgowego
  • sekwestracja krążka międzykręgowego

Przyczyny występowania dyskopatii

Dyskopatia jest problemem dotyczącym w głównej mierze osoby w wieku 30-40 lat. Jedną z przyczyn jest uraz bądź wysiłek fizyczny. Bardzo często problem pojawia się po podniesieniu nadmiernego ciężaru lub upadku np. na kolana. często zdarza się jednak, że przepuklina jądra miażdżystego prowokowana jest niedużym urazem bądź przeciążeniem na poziomie kręgosłupa. Najczęściej problem dotyczy starszej grupy pacjentów, u których występują już zmiany zwyrodnieniowe w obrębie pierścienia włóknistego krążka międzykręgowego.

Objawy dyskopatii

  •  ból miejscowy
  • w przypadku ucisku korzenia nerwowego pacjent doświadcza bólu o charakterze promieniującym w okolicy pośladków, tylnej powierzchni ud, łydek, bocznej części podudzi.
  • mrowienie, palenie
  • w związku z zaburzeniem funkcji włókien motorycznych, które unerwerwiają poszczególne grupy mięśniowe dochodzi do zaburzenia sprawności ruchowej

Dyskopatia to choroba ściśle związana ze współczesną cywilizacją i trybem życia. Do wystąpienia dolegliwości kręgosłupa bardzo często przyczynia się nieodpowiednie stanowisko pracy. O zagrożeniach wynikających z niewłaściwej postawy podczas pracy pisaliśmy szerzej w artykule „ Skutki długotrwałej pracy przy komputerze” https://osteopatia-warszawa.pl/skutki-dlugotrwalej-pracy-przy-komputerze-cwiczenia/

Generalnie jeśli nasze stanowisko pracy jest nieodpowiednie, niezgodne z zasadami ergonomii pracy wówczas skutkuje przyjmowaniem niewłaściwej postawy ciała a w konsekwencji nadmiernym obciążeniem kręgosłupa. Bardzo częstym błędem jest dłutgotrwała praca przy komputerze bez wykonywania choćby krótkich przerw. Nie bez znaczenie pozostaje również sam stres związany ciągłym napięciem i nieustanną presją czasu. Należy bowiem pamiętać, że stres wpływa na nadmierne napięcie mięśni, co w rezultacie przyczynia się do występowania dolegliwości bólowych kręgosłupa.

 

Dyskopatia lędźwiowa

Możemy wyróżnić dyskopatię lędźwiową, szyjną, piersiową. Odcinek lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa jest miejscem szczególnie newralgicznym, bowiem jest to miejsce najbardziej narażone na obciążenia podczas wykonywania różnych czynności. To właśnie dyskopatia w odcinku lędźwiowym bardzo często staje się przyczyną rwy kulszowej.

Dyskopatia- rehabilitacja

Podczas wizyty w gabinecie fizjoterapeuty zostaje przeprowadzone szczegółowe badanie manualne, dzięki któremu fizjoterapeuta oceni stan zdrowia pacjenta. Należy pamiętać, że rehabilitacja nie naprawi uszkodzonego krążka, ani nie sprawi, że będzie on ponownie sprężysty. Niemniej jednak ma ona na celu powstrzymanie  dalszego procesu dyskopatii oraz uwolnienie pacjenta od dolegliwości bólowych. Oczywiście pod warunkiem, że pacjent zacznie stosować zasady ergonomii oraz będzie w domu wykonywał ćwiczenia zalecone przez terapeutę.

Niekiedy może się zdarzyć tak, że proces chorobowy jest na tak zaawansowanym stadium, że jedynym rozwiązaniem jest leczenie operacyjne. Wówczas należy pamiętać, że rehabilitacja przygotowuje pacjenta odpowiednio do zabiegu, wzmacniając jego mięśnie, ruchomość oraz stan ogólny.

 

Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med ul. Romera 10/B2

* rehabilitacja * osteopatia * fizjoterapia uroginekologiczna* fizjoterapia dzieci i niemowląt* ortopedia * terapia Orthokine* ortopedia dziecięca * dietetyka * fizykoterapia * diagnostyka USG * fala uderzeniowa * masaż pneumatyczny BOA MAX *