Czym jest rehabilitacja?

Rehabilitacja dorosłych, dzieci i niemowląt, kobiet w ciąży, sportowców, seniorów

Medycyna jest bardzo prężnie rozwijającą się dziedziną wiedzy, za czym idzie równie szybki rozwój sposobów i technik wykorzystywanych w celach rehabilitacyjnych. Od ćwiczeń na podwieszkach, które przeszły do historii wiele lat temu w krajach wysokorozwiniętych (w Polsce możemy je spotkać), po indywidualną terapię nowoczesnymi metodami.

Rehabilitacja jest bardzo szerokim zagadnieniem miejscami wykraczającym nawet poza działania z zakresu typowo medycznego, jak np. zawodowa czy społeczna. Z tego względu samo pojęcie rehabilitacja jest obszerniejszym zagadnieniem niż fizjoterapia. Jeśli jednak zawęzimy się tylko do działań typowo medycznych, mających na celu przywrócenie pierwotnie istniejących możliwości ruchowych, bądź w jak największym stopniu uzyskanie odpowiednich adaptacji i kompensacji fizycznych osoby poddanej procesowi rehabilitacji, jest to tożsame z fizjoterapią.

Pod pojęciem rehabilitacji/fizjoterapii znajdują się trzy bardzo duże działy a właściwie sposoby oddziaływania na osobę potrzebującą pomocy medycznej. Są to kinezyterapia, fizykoterapia i masaż. Kinezyterapia to najprościej rzecz ujmując leczenie za pomocą ruchu i odpowiednich ćwiczeń fizycznych, do których możemy zaliczyć wszystkiego rodzaju metody polegające na poprawie wzorca, jakości i ilości ruchu w każdym stawie z osobna jak również spojrzenie całościowe, czyli w jaki sposób nasze ciała wykonują czynności dnia codziennego. Fizykoterapia jest częścią rehabilitacji, skupiającą się na wpływie zewnętrznych czynników fizycznych naturalnie występujących w przyrodzie jak i wytworzonych przez różnego rodzaju urządzenia i ich wykorzystaniu w celu przyśpieszenia regeneracji organizmów żywych. Do zabiegów fizykoterapii zaliczamy m.in. lasery, ultradźwięki, pola magnetyczne, prądy, fale uderzeniowe, naświetlania, czy zabiegi z wykorzystaniem ciepła lub zimna. Ponadto do tej dziedziny fizjoterapii zaliczamy niektóre elementy leczenia uzdrowiskowego np. balneoterapię i klimatoterapię. Trzecią częścią rehabilitacji jest masaż. Najczęściej wykonuje się masaż leczniczy który jest masażem klasycznym wykonywanym w celu poprawy odżywienia tkanek, przyśpieszenia regeneracji, zmniejszenia bólu oraz poprawy ogólnego stanu zdrowia. Do zabiegów masażu zaliczamy również drenaż limfatyczny oraz masaż segmentarny.

Poza wyżej wymienionym podziałem fizjoterapii i rehabilitacji na trzy główne działy wyróżniamy jeszcze terapię manualną którą możemy podzielić jeszcze na kolejne części w zależności od tego na jakich układach ludzkiego ciała się one skupiają. Terapię manualną umiejscawiamy w dziale metod specjalnych wchodzących w skład leczenia ruchem czyli kinezyterapii. Metody specjalne są jednymi z najszybciej rozwijających się działów rehabilitacji oraz stale udoskonalanymi. Ze względu na bardzo dużą efektywność cieszą się uznaniem przez pacjentów i są popularne wśród fizjoterapeutów. Terapia manualna polega na przywracaniu mobilności tkankowej na różnych poziomach ciała. Może być wykonywana np. w celu poprawy ruchomości stawu poprzez różnego rodzaju manewry jak również na obwodowym układzie nerwowym w celu przywrócenia mobilności tkanki nerwowej względem otaczających ją tkanek. Metody specjalne często są zbiorami technik manualnych oraz wyselekcjonowanych ćwiczeń, ruchów oraz pozycji złożeniowych dostosowanych do określonej grupy pacjentów czy schorzeń, np. osoby z dolegliwościami ortopedycznymi.

W gabinecie Centrum Rehabilitacji i Osteopatii OSTEO-MED pod pojęciem rehabilitacji znajdują się działania typowo medyczne. W odróżnieniu od wielu innych centrów medycznych czy gabinetów, rehabilitacja prowadzona jest najlepszymi metodami specjalnymi dobranymi i optymalizowanymi do każdej osoby i jej indywidualnych potrzeb.

W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii OSTEO-MED dokładamy największych starań żeby stale podnosić swoje kwalifikacje w celu zapewnienia pomocy na najwyższym światowym poziomie.

Wykorzystujemy następujące metody rehabilitacji:

  • IAOM (International Academy of Orthopedic Medicine)
  • Neuromobilizacje
  • Dry needling Trigger Point (Igłoterapia sucha)
  • Metoda McKenziego
  • Kinesiology taping
  • Masaż leczniczy kręgosłupa
  • Masaż dla kobiet w ciąży
  • Drenaż (masaż) limfatyczny

Primum non nocere – Po pierwsze nie szkodzić

W Centrum Rehabilitacji i Osteopatii OSTEO-MED znajdziesz fachową i skuteczną pomoc, bowiem wszystkie zabiegi wykonywane są przez wykwalifikowanych specjalistów. Oferujemy terapie w oparciu o wieloletnie doświadczenie oraz sprawdzone i bezpieczne techniki. Nie ma dwóch takich samych przypadków, dlatego do każdego pacjenta podchodzimy indywidualnie. Skorzystaj z naszej oferty rehabilitacji i odwiedź nasze centrum na Ursynowie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *